Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گفتگو با وزیر انرژی لبنان؛ اینکه ایران برای ما نیروگاه بسازد به تصمیم مجلس وزرا بستگی دارد

کپی رایت عکس از کانوا / یورونیوز
کپی رایت عکس از کانوا / یورونیوز Copyright گفت‌وگوی اختصاصی یورونیوز با وزیر انرژی لبنان
Copyright گفت‌وگوی اختصاصی یورونیوز با وزیر انرژی لبنان
نگارش از Mariam Chehabیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه ایران اوایل فروردین ۱۴۰۱ در دیدار با همتای لبنانی‌اش پیشنهاد ساخت دو نیروگاه هزارمگاواتی برق در این کشور را مطرح کرد. این پیشنهاد تا به امروز از جانب مقام‌های لبنانی بی‌پاسخ مانده است. یورونیوز در گفتگوی اختصاصی با وزیر انرژی لبنان سوالی در این باره مطرح کرده است.

آگهی

وزیر خارجه ایران اوایل فروردین ۱۴۰۱ در دیدار با همتای لبنانی‌اش از پیشنهاد ایران برای ساخت دو نیروگاه هزارمگاواتی برق در این کشور خبر داد. این پیشنهاد طرف ایرانی تا به امروز از جانب مقام‌های لبنانی بی‌پاسخ مانده است.

در همین زمینه مریم شهاب، خبرنگار بخش عربی یورونیوز از ولید فیاض، وزیر انرژی لبنان می‌پرسد: «چه دلیلی مانع از اعلام موافقت دولت لبنان با پیشنهاد ایران برای ساخت این دو نیروگاه شده است؟»

وی در پاسخ به این سوال گفت: « این گونه مسائل در جلسه‌های هیات دولت [مجلس الوزرا] که همه وزیران در آن حضور دارند، مطرح می‌شود. سپس دولت مطابق با منافع ملی در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کند. من نیز به عنوان وزیر متعهد هستم تا تصمیم اتخاذ شده درهیات دولت را اجرایی کنم.»

واردات برق و گاز از مصر و اردن نیز یکی دیگر از محورهای گفت‌وگوی خبرنگار یورونیوز با آقای فیاض بود.

آقای فیاض درباره واردات برق و گاز از مصر و اردن گفت: «قراردادی با اردن منعقد شده و پس از تامین اعتبار برای اجرا آماده است. ما به امضای توافقنامه با مصر نیز نزدیک هستیم.»

کپی‌رایت
گفت‌گوی خبرنگار یورونیوز با وزیر انرژی لبنانکپی‌رایت

او البته در ادامه تاکید کرد : «تنها گام اصلی باقی مانده در زمینه دریافت گاز از مصر، تامین مالی از جانب بانک جهانی است. ما همچنین منتظر چراغ سبز آمریکایی‌ها هستیم. هیچ یک از این توافق‌های صورت گرفته مشمول عواقب منفی قانون سزار نخواهد بود و توپ در زمین بانک جهانی است.»

قانون سزار به اعمال تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه حکومت بشار اسد گفته می‌شود.

لبنان نیز ناگزیر از افزایش قیمت جهانی انرژی متاثر می‌شود

سوال دیگر خبرنگار یورونیوز از وزیر انرژی دولت لبنان به تاثیر حمله روسیه به اوکراین بر وضعیت انرژی لبنان مرتبط است. آقای فیاض بر این باور است که «لبنان موفق شده است منابع مورد نیاز بنزین و گازوئیل را تامین کند. ما به منابع دسترسی داریم و قادر خواهیم بود بدون اختلال محموله انرژی مورد نیاز را تامین کنیم و از کمبود سوخت و برگشت صف‌ها در مقابل جایگاه‌های نفت جلوگیری کنیم اما به هر شکل با توجه به قیمت انرژی، لبنان چاره‌ای جز وابستگی به وضعیت بازار جهانی ندارد. زمانی که قیمت در سطح جهانی افزایش یابد، خود به خود در لبنان نیز شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایندگان لبنان: وام ۱۵۰ میلیون دلاری بانک جهانی صرف واردات گندم شود

در ادامه تنش کشورهای حاشیه خلیج فارس با بیروت، کویت صدور ویزا برای لبنانی‌ها را متوقف کرد

ایران سفر هیات کره شمالی به تهران برای همکاری نظامی را تکذیب کرد