Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سرکوب‌ گسترده راست افراطی در آلمان؛ چهار عضو یک گروه «تروریستی» دستگیر شدند

عکس آرشیوی از حضور ماموران پلیس آلمان مقابل تظاهرات ضد راست افراطی
عکس آرشیوی از حضور ماموران پلیس آلمان مقابل تظاهرات ضد راست افراطی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته دادستانی فدرال آلمان افراد دستگیر شده هدایت هسته اصلی آموزش نبردهای خیابانی به هواداران جوان ایده‌های ناسیونالیستی را بر عهده داشتند.

آگهی

چهار عضو یک گروه «تروریستی» متمایل به جریان راست افراطی در آلمان روز چهارشنبه در جریان یک عملیات گسترده پلیسی دستگیر و بازداشت شدند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی که به این موضوع اختصاص یافته آورده است که افراد دستگیر شده تفکرات افراطی را به جوانان تلقین کرده و آنها را برای مشارکت در «نبردها» آموزش می‌دادند.

افراد مظنون به عضویت در یک گروه «تروریستی» در جریان عملیات گسترده روز چهارشنبه پلیس آلمان دستگیر شدند که از مدت‌ها قبل شاخه‌های جنبش نئونازی و جریان‌های تندرو متمایل به راست افراطی در این کشور را هدف گرفته است.

خبرنگار فرانس‌پرس در گزارش خود به نقل از مجله اشپیگل عملیات روز چهارشنبه را ضربه‌ای بزرگ به تشکیلات مبارزاتی جنبش نئونازی در آلمان توصیف کرده است.

بر اساس بیانیه‌ای که دادستانی فدرال آلمان در این خصوص منتشر کرد عملیات نیروهای پلیس برای دستگیری افراد مظنون به عضویت در گروه‌های تروریستی متمایل به جریان راست افراطی سپیده دم روز چهارشنبه به صورت همزمان در یازده منطقه از این کشور آغاز شد.

در این بیانیه آمده است که ۸۰۰ بازپرسِ تحقیقات پرونده‌ای که ۴۶ فرد مظنون را هدف قرار داده بود به همراه شماری از نیروهای ویژه پلیس در جریان این عملیات حدود ۶۰ مکان مشکوک که افراد و گروه‌های متعلق به جنبش نئونازی در آن فعالیت داشتند را مورد بازرسی و جستجو قرار دادند.

Jens-Ulrich Koch/(c) dpa-Zentralbild
عکس آرشیوی از عملیات پلیس آلمان علیه گروه‌های نئونازیJens-Ulrich Koch/(c) dpa-Zentralbild

بازپرسان این پرونده و نیروهای ویژه پلیس به ویژه گروهکی موسوم به «ناک اوت۵۱» را در آیزناخ، ناحیه‌ای واقع در مرکز آلمان هدف قرار دادند.

در جریان عملیات ویژه نیروهای پلیس لئون.آر، رهبر گروهک یاد شده و سه عضو دیگر آن به اتهام عضویت در «تشکیلات تروریستی جریان راست افراطی» دستگیر و بازداشت شدند.

به گفته دادستانی فدرال آلمان افراد دستگیر شده هدایت هسته اصلی آموزش نبردهای خیابانی به هواداران جوان ایده‌های ناسیونالیستی را بر عهده داشتند.

جوانان دارای گرایش‌های ناسیونالیستی همچنین تحت تاثیر و تلقین جریان راست افراطی برای تشکیل یک «گروهِ تندروِ رزمی» آموزش می‌دیدند.

مقامات آلمان خشونت راست افراطی را پیش از خطر گروه‌های افراط‌گرای اسلامی موسوم به «نیروهای جهادی» دانسته و آنرا تهدید شماره یک علیه نظم عمومی در این کشور قلمداد می‌کنند.

دولت سابق آلمان به رهبری آنگلا مرکل پیش‌تر به دلیل سهل‌انگاری در مبارزه با جنبش نئونازی در این کشور زیر تیغ انتقاد‌های تند قرار داشت.

قتل والتر لوبکه، فرماندار شهر کاسل و نماینده حامی سیاست استقبال از مهاجران از حزب محافظه‌کار که ژوئن سال ۲۰۱۹ به دست یک فعال نئونازی صورت گرفت آلمان را در بهت و حیرت فرو برد و عرصه سیاست این کشور را به شدت تکان داد.

عملیات روز چهارشنبه بخشی از تحقیقات گسترده پلیس و سرویس‌های اطلاعات نظامی آلمان بود که از ۲۰۱۹ علیه گروه‌های تندرو نزدیک به جریان‌ راست افراطی و جنبش‌های نئونازی آغاز شده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار جرایم با انگیزه سیاسی در آلمان به بالاترین میزان خود در دو دهه گذشته رسید

دانشجوی آلمانی به اتهام مسموم کردن هفت نفر در دانشگاه بازداشت شد

دو مامور پلیس آلمان در حین گشت شبانه به ضرب گلوله کشته شدند