Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فقط «یهودیان»؛ لغت‌نامه آلمانی دودن مجبور شد تعریف خود را تغییر دهد

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهم‌ترین لغت‌نامه زبان آلمانی تعریف خود را از کلمه «یهود» پس از آنکه به روز‌رسانی اخیرش موجب برانگیخته شدن خشم جامعه یهودیان آلمان شد، تغییر داد.

آگهی

مهم‌ترین لغت‌نامه زبان آلمانی تعریف خود را از کلمه «یهود» پس از آنکه به روزرسانی اخیرش موجب برانگیخته شدن خشم جامعه یهودیان آلمان شد، تغییر داد.

لغت‌نامه «دودن» پس از اینکه توضیحی در مورد اصطلاح «یهودی» به نسخه آنلاین خود اضافه کرد، با واکنش تند جامعه یهودیان آلمان مواجه شد.

در دودن آمده بود که استفاده از اصطلاح «یهودی» گاهی اوقات به دلیل خاطرات به جا مانده از ناسیونال سوسیالیست‌ها، «تبعیض‌آمیز» تلقی می‌شود. این لغت‌نامه در ادامه افزوده بود: «در این موارد معمولاً اصطلاحاتی مانند قوم یهود، همشهریان یهودی یا افراد مذهبی یهودی انتخاب می‌شود.»

همزمان، برخی گروه‌ها و افراد برجسته یهودی در آلمان هم این‌گونه واکنش نشان دادند که یهودی نامیده شدنشان تبعیض‌آمیز نیست و مشکلی با یهودی نامیده شدن خود ندارند.

ژوزف شوستر، رئیس شورای مرکزی جامعه یهودیان آلمان هفته گذشته گفت که کلمه «یهود» برای او نه یک فحش است و نه تبعیض‌آمیز.

شوستر گفت که حتی اگر واژه یهودی در حیاط مدارس به صورت تحقیرآمیز یا فقط با تردید توسط برخی افراد استفاده شود، باید هر کاری انجام داد تا از جاافتادن این واژه به عنوان یک امر تبعیض‌آمیز جلوگیری شود.

دانیل بوتمن، مدیر اجرایی شورای مرکزی جامعه یهودیان هم در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «آیا می‌توانید بگویید یهودی؟ بله» او در ادامه نوشت: «لطفاً نگویید همشهریان یهودی یا افراد با ایمان یهودی.»

واکنش یکی از مدیران جامعه یهودیان آلمان به کتاب دودن

ناشر دودن در واکنش به انتقادات صورت گرفته، تعریف واژه یهودی را روز دوشنبه دوباره به روز کرد تا نظرات جامعه یهودیان را منعکس کند.

اینک در وب‌سایت لغت‌نامه دودن آمده است که استفاده از واژه «یهودی» به دلیل وجود افکار یهودی‌ستیزانه در طول تاریخ و به‌ویژه در دوران نازی‌ها مورد بحث بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در ادامه توضیح این لغت‌نامه آمده است: «با این حال این واژه به طور گسترده و عادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مشکل تلقی نمی‌شود. شورای مرکزی جامعه یهودیان آلمان هم که خود این اصطلاح را در عنوان خود دارد، موافق استفاده از آن است.»

برخی تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که واکنش‌ها به اقدام کتاب دودن، نشان‌ می‌دهد که حساسیت‌ها بر سر یهودی ستیزی در آلمان همچنان پس از گذشت بیش از ۷۵ سال از هولوکاست، پابرجاست.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بیش از ۶ میلیون یهودی اروپایی در زمان رایش سوم، توسط آلمان نازی به قتل رسیدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

‌اوکراین ۸۰ سال پس از قتل‌عام «بابی‌ یار» قانون ممنوعیت یهودستیزی را تصویب کرد

لوکاشنکو: جهان به خاطر هولوکاست جلوی یهودیان تعظیم می‌کند؛ اسرائیل محکوم کرد

آلمان: «ارض موعود» جدید برای شهروندان مخالف دولت اسرائیل؟