Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

لوکاشنکو: جهان به خاطر هولوکاست جلوی یهودیان تعظیم می‌کند؛ اسرائیل محکوم کرد

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس
الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری بلاروس هفته گذشته در جریان برگزاری مراسم یادبود سربازان شوروی در جنگ جهانی دوم گفته بود:«یهودیان جهان را وادار کرد‌ه‌اند که هولوکاست را همواره به یاد داشته باشد چنان که همه از ترس به زبان آوردن یک کلمه اشتباه[در مورد هولوكاست] در مقابل آنها سر تعظیم فرود می‌آورد.»

آگهی

وزارت امور خارجه اسرائیل اظهارات رئیس جمهوری بلاروس در مورد هولوکاست را محکوم و آن را «غیرقابل قبول» عنوان کرد.

الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری بلاروس هفته گذشته در جریان برگزاری مراسم یادبود سربازان شوروی در جنگ جهانی دوم گفته بود:«یهودیان جهان را وادار کرد‌ه‌اند که هولوکاست را همواره به یاد داشته باشد چنان که همه از ترس به زبان آوردن یک کلمه اشتباه [در مورد هولوكاست] در مقابل آنها [یهودیان] سر تعظیم فرود می‌آورند.» او در ادامه سخنان خود تصریح کرده بود:«ما به سهم خودمان با مدارا و مهربانی می‌خواستیم مانع از وارد آمدن ضربه احساسی به کسی شویم و نگذاریم اوضاع به جایی برسد كه آنها به ما صدمه وارد كنند.»

در پی انتشار این اظهارات، رسانه‌های اسرائیلی نیز خبر دادند که دیپلمات‌های اسرائیلی خواستار دیدار با همتایان خود در سفارت بلاروس در اسرائیل برای بحث در مورد اظهارات آقای لوکاشنکو شده‌اند.

الکساندر لوكاشنكو كه از سال ۱۹۹۴ ریاست جمهوری بلاروس را در دستان خود نگه داشته است، در گذشته نیز به یهودی‌ستیزی متهم شده بود. او در سال ۱۹۹۵ جنبه‌هایی از رهبری آدولف هیلتر را ستوده بود.

آقای لوکاشنکودر سال ۲۰۰۷ نیز شهر یهودی‌نشین بوبرویسک را «طویله خوک» توصیف کرد که موجب برانگیخته شدن انتقادهای بین‌المللی شد ولی در مقابل بلاروس اصرار کرد که اظهارات او غلط ترجمه شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در طول جنگ جهانی دوم ده‌ها هزار نفر از ساکنان یهودی بوبرویسک توسط نازی‌ها کشته شدند و در مجموع ۹۰ درصد یهودیان بلاروس(حدود ۸۰۰ هزار نفر) در جریان هلوکاست قتل‌عام شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فقط «یهودیان»؛ لغت‌نامه آلمانی دودن مجبور شد تعریف خود را تغییر دهد

نگاهی به زندگی یهودیان کوهستان؛ قومی که از ایران به قفقاز کوچیدند

یک یهودی اتریشی تمام ثروت خود را به دهکده‌ای کوچک در فرانسه بخشید