Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یک یهودی اتریشی تمام ثروت خود را به دهکده‌ای کوچک در فرانسه بخشید

  پاسپورت ایریش شووام
پاسپورت ایریش شووام Copyright Eric Schwam passeport
Copyright Eric Schwam passeport
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایریش شووام وصیت کرده بود تمام دارایی‌اش را پس از مرگ در اختیار روستایی قرار دهند که وی در زمان جنگ دوم جهانی، هنگامی که کودکی بیش نبود برای فرار از دست نازی‌‌ها به آنجا پناه برد.

آگهی

یک دهکده دور افتاده و گمنام در فرانسه به تازگی بواسطه اتفاقی جالب به کانون توجه رسانه‌های این کشور تبدیل شده است.

ماجرا از این قرار است که دهکده «شامبون-سور-لینیون» به یک باره کمک مالی غیرمنتظره‌ای به مبلغ دو میلیون یورو دریافت کرده که برای این روستای دو هزار و پانصد نفری یک ثروت بزرگ به حساب می‌آید.

این کمک مالی در واقع تمام ثروت یک یهودی اتریشی است که طبق وصیت او پس از مرگ در اختیار مسئولان دهکده «شامبون-سور-لینیون» در جنوب شرق فرانسه قرار گرفته است.

ایریش شووام،‌ از یهودیان اتریش است که اواخر دسامبر گذشته در سن ۹۰ سالگی در شهر لیون فرانسه درگذشت. او که هیچ وارثی ندارد وصیت کرده بود تمام دارایی‌اش را در اختیار روستایی قرار دهند که وی در زمان جنگ دوم جهانی، هنگامی که کودکی بیش نبود برای فرار از دست نازی‌‌ها به آنجا پناه برده بود.

دنیز والا، معاون فرهنگی شورای محلی «شامبون-سور-لینیون» در این خصوص به خبرنگاران گفت: «این حرکت همه ما را تحت تاثیر قرار داده است.»

وی در ادامه تصریح کرد: «لازم است بدانید آنچه وی بخشیده حاصل دسترنج و کار وی در تمام زندگی او بوده؛ این ثروتی نیست که به هر طریقی بدست آمده باشد و برای ما این مسئله فوق‌العاده مهم است.»

معاون فرهنگی شورای محلی روستای «شامبون-سور-لینیون» که پیش‌تر استاد تاریخ بوده قصد دارد داستان زندگی ایریش شووام را که پس از جنگ برای تحصیل در رشته داروسازی به لیون رفت و در همانجا ازدواج کرد، بازسازی کند.

به گفته این مسئول شورای محلی تنها یکی از اهالی روستا هم اکنون ایریش شووام را به خاطر می‌آورد و وی برای بقیه آن طور که باید شناخته شده نیست.

دنیز والا می‌گوید: «او تحصیل را در مدرسه روستا آغاز کرد. یکی از پیرمردهای روستا در آن زمان با ایریش شووام برخورد داشته و وی را به یاد می‌آورد. این فرد فرزند زوجی است که هر دو معلم بودند. به گفته این شاهد ایریش خیلی زودتر از بقیه به مدرسه می‌آمد و معمولا در حیاط مدرسه تنها بود. وی گفته است که زمانی که کودک بود، پدر و مادرش از وی می‌خواستند تا به حیاط برود و با ایریش بازی کند زیرا او را ناراحت و غمگین می‌یافتند.»

ایریش که در خانه‌ای مخصوص نگهداری کودکان در«شامبون-سور-لینیون» پناه گرفته بود در نهایت موفق شد از دست نازی‌ها بگریزد و به لطف همبستگی و مساعدت ساکنان روستا و نیز روستاهای مجاور از کوچ اجباری و اسارت در اردوگاه‌های مرگ و کار اجباری نجات پیدا کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

روستای دورافتاده «شامبون-سور-لینیون» و مناطق اطراف آن بین سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۴ محلی برای پناه‌جستن ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ یهودی و غیریهودی بود که ۳۰ درصد آنها را کودکان تشکیل می‌دادند.

این منطقه از یک سو به دلیل واقع شدن در میان جنگل و کوهستان و دور افتادن از شهرهای بزرگ از ویژگی جغرافیایی ویژه‌ای برخودار است و از سوی دیگر به داشتن فرهنگ قوی میزبانی و میهمان نوازی شهرت دارد به نحوی که بین دو جنگ اول و دوم جهانی چندین مرکز و خانه مخصوص نگهداری و نیز گذران تعطیلات برای کودکان در آن ساخته شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشتادمین سالگرد بابی یار؛ همکاری پاریس و اوکراین برای یادآوری قتل‌عام ده‌ها هزار یهودی در اوکراین

نگاه متفاوت احزاب فرانسه به راهپیمایی علیه یهودستیزی

نقش ستاره‌ داوود بر نمای چندین ساختمان در پاریس؛ دادستانی فرانسه تحقیقات را آغاز کرد