Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بحران کرونا در شانگهای؛ هزاران تن از پرسنل بهداشت و ارتش چین بسیج شدند

پرسنل بهداشتی چین اعزامی از جینان به شانگهای
پرسنل بهداشتی چین اعزامی از جینان به شانگهای Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این بزرگترین کارزار بهداشت عمومی چین از زمان مقابله با شیوع اولیه کووید-۱۹ در ووهان است.

آگهی

دولت چین گروهی از نیروهای ارتشی و هزاران نفر از کارکنان بخش پزشکی و بهداشتی را به شانگهای فرستاد تا در کار آزمایش کووید ۱۹ برای ساکنان این شهر ۲۶ میلیون نفری کمک کنند.

به گزارش مقامات رسمی در روز دوشنبه ۴ آوریل (۱۵ فروردین)، موارد ابتلا به کرونا در شانگهای که قطب تجارت چین، اقتصاد دوم جهان محسوب می‌شود به شدت افزایش یافته است.

روز دوشنبه بسیاری از ساکنان پیش از طلوع آفتاب از خواب بیدار شدند و در حالی که برخی از آنها هنوز پیژامه و لباس خواب به تن داشتند، با فاصله اجباری دو متری از یکدیگر در صف‌های دراز ایستادند تا پرسنل بهداشت از حلق آنها نمونه‌برداری کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روزنامه نیروهای مسلح چین گزارش داد که روز یکشنبه بیش از دو هزار نفر از پرسنل بخش پزشکی از تمام زیرمجموعه‌های ارتش از جمله نیروی دریایی و نیروهای مشترک پشتیبانی، به شانگهای اعزام شده‌اند.

رسانه‌های دولتی چین گزارش دادند که بیش از ده هزار نفر از کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی از استان‌هایی مانند جیانگسو، ژجیانگ و پکن وارد شانگهای شده‌اند. این رسانه‌ها تصاویری از ورود پرشتاب این نیروها با هواپیما و قطار به شانگهای، با چمدان در دست و ماسک بر صورت منتشر کردند.

این بزرگترین کارزار بهداشت عمومی چین از زمان مقابله با شیوع اولیه کووید-۱۹ در ووهان است، شهری که نخستین بار ویروس کرونا در اواخر سال ۲۰۱۹ در آنجا مشاهده شد. در آن زمان بیش از ۴ هزار پرسنل پزشکی و بهداشتی به استان هوبی به مرکزیت ووهان اعزام شده بود.

با افزایش موارد ابتلا در شانگهای، از روز ۲۸ مارس در این شهر قرنطینه دو مرحله‌ای آغاز شد و تقریباً تمام ساکنان شهر در خانه‌هایشان محبوس شدند. در تاریخ ۳ آوریل، شمار مبتلایان بدون علامت در شانگهای ۸ هزار و ۵۸۱ نفر و بیماران علامت‌دار، ۴۲۵ نفر گزارش شد. روز یکشنبه همچنین از ساکنان شانگهای خواسته شد تا در خانه، خودآزمایی کنند.

اگرچه شیوع این بیماری از نظر استانداردهای جهانی اندک است، اما این شهر به عنوان محلی برای آزمایش راهبرد حذف کرونا در چین بر اساس آزمایش، غربال‌گری و قرنطینه همه موارد مثبت و موارد تماس نزدیک به شمار می‌رود.

یک روز پیش از آغاز کارزار کمک‌رسانی به آزمایش کووید در شانگهای، مقامات این شهر گفته بودند که می‌خواهند قرنطینه را بردارند.

یک مقام ارشد بهداشتی چین در ماه گذشته گفته بود که این کشور با ۱۲ هزار و ۴۰۰ مرکز تست کرونا می‌تواند روزانه از ۹۰۰ میلیون شهروند تست بگیرد.

در شانگهای که پرجمعیت‌ترین شهر چین است، چندین بیمارستان، سالن‌ ورزشی، مجتمع مسکونی و مکان‌های دیگر را به مراکز قرنطینه مرکزی بیماران کرونا تبدیل کرده و از جمله مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی جدید شانگهای با اختصاص ظرفیت کامل، می‌تواند پذیرای ۱۵ هزار بیمار باشد.

آسوشیتدپرس
تصویر هوایی از صف مردم برای آزمایش کرونا در شانگهایآسوشیتدپرس

افزایش حمایت دولتی از شانگهای در حالی اتفاق می‌افتد که شهر تحت شرایط راهبرد «پاکسازی پویا» این کشور تحت فشار است و ساکنان از مراکز قرنطینه مرکزی شلوغ و غیربهداشتی و همچنین مشکلات در تأمین غذا و کمک‌های ضروری پزشکی شکایت دارند.

برخی با زیر سوال بردن سیاست کرونایی دولت می‌پرسند چرا کودکان با تست مثبت کووید باید از والدین خود جدا شوند و چرا افراد با ابتلای خفیف یا بدون علامت که اکثر آنها در شانگهای دیده می‌شود، نمی‌توانند در خانه قرنطینه شوند.

فشار بر کارکنان بهداشت و درمان و اعضای حزب کمونیست شهر نیز بسیار زیاد بوده است، زیرا آنها شبانه روز برای مدیریت قرنطینه شهر و مقابله با سرخوردگی و ناامیدی شهروندان تلاش می‌کنند.

روزنامه ارگان رسمی وزارت علوم و فناوری چین به نقل از یک کارشناس و بر پایه داده‌های دولتی نوشت هنوز مشخص نیست که آیا ویروس شایع در شانگهای زیرشاخه جدیدی از سویه اومیکرون است یا نه. این روزنامه گفته است که با توجه به گسترش اومیکرون در چین، ظهور یک یا دو سویه جدید کرونا «طبیعی» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اجباری بودن پوشیدن ماسک در فرودگاه‌ها و هواپیماهای اتحادیه اروپا لغو می‌شود

همزمانی افت رشد صادرات چین با جنگ اوکراین؛ قرنطینه شانگهای و پکن با طعم کمبود و گرانی

پکن پس از گزارش موارد جدید ابتلا به کرونا در مدارس به حالت آماده‌باش درآمد