Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران «همکاری و تعامل» با گزارشگر ویژه حقوق بشر را رد کرد

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ژنو
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ژنو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تهران در واکنش به تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ماهیت این اقدام را «سیاسی و نه حقوق بشری» دانست که «فاقد وجاهت» است.

آگهی

تهران در واکنش به تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ماهیت این اقدام را «سیاسی و نه حقوق بشری» دانست که «فاقد وجاهت» است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه اول آوریل مأموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

مأموریت آقای رحمان با رأی مثبت ۱۹ کشور از ۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای یک‌ سال دیگر تمدید شده است.

در هر حال ستاد حقوق بشر ایران که زیر نظر قوه قضاییه فعالیت می‌کند، اعلام کرد: «تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل در تمدید مأموریت گزارشگر ویژه با حمایت حداقلی از آن، مبنایی برای همکاری و تعامل نخواهد بود و جمهوری اسلامی ایران، آن را کاملا رد می‌کند.»

در جریان رای‌گیری روز جمعه شورای حقوق بشر سازمان ملل، ۱۲ کشور از جمله روسیه، چین، کوبا و ونزوئلا به تمدید ماموریت آقای رحمان رای منفی دادند و ۱۶ کشور از جمله امارات عربی متحده و قطر رای ممتنع دادند.

مأموریت آقای رحمان در سال گذشته با ۲۱ رأی مثبت، ۱۲ رأی منفی و ۱۴ رأی ممتنع تمدید شده بود.

این حقوقدان پاکستانی- بریتانیایی در ژوئن ۲۰۱۸ با رای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در ایران معرفی شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وضعیت حقوق بشر در ایران همواره مورد انتقاد فعالان و مدافعان این حوزه بوده است. تهران هم همواره از انتصاب گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران توسط سازمان ملل به عنوان یک اقدام سیاسی نام برده است.

آقای رحمان در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت حقوق بشر در ایران به نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل، مقام‌های ایرانی را به «نقض گسترده حقوق بشر» متهم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارشگر ویژه سازمان ملل خواستار تحقیق مستقل درباره نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های سال ۶۷ شد

تهران تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران را محکوم کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد