تلاش آنکارا برای عادی‌سازی روابط با ریاض؛ دادستانی ترکیه خواستار توقف محاکمه متهمان به قتل خاشقچی شد

درخواست دادستانی ترکیه برای توقف رسیدگی به پرونده قتل جمال خاشقچی
درخواست دادستانی ترکیه برای توقف رسیدگی به پرونده قتل جمال خاشقچی   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

دادستانی ترکیه امروز پنج‌شنبه ۳۱ مارس از دادگاه این کشور خواست تا محاکمه غیابی ۲۶ متهم به قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار را متوقف کند و رسیدگی به این پرونده را به مقام‌های عربستان سعودی ارجاع دهد.

دادستانی ترکیه امروز پنج‌شنبه ۳۱ مارس از دادگاه این کشور خواست تا محاکمه غیابی ۲۶ متهم به قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار را متوقف کند و رسیدگی به این پرونده را به مقام‌های عربستان سعودی ارجاع دهد.

با این حال به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، دادگاه رسیدگی کننده به پرونده آقای خاشقچی تاکنون در خصوص درخواست دادستانی تصمیمی نگرفته اما اعلام کرده است که نظر وزارت دادگستری ترکیه را در مورد این درخواست جویا خواهد شد.

قرار است جلسه بعدی دادگاه رسیدگی کننده به پرونده قتل آقای خاشقچی ۷ آوریل برگزار شود.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسیده است.

مقام‌های ترکیه در آن زمان بر این نظر بودند که این روزنامه‌نگار منتقد توسط تیمی از عوامل اطلاعاتی عربستان سعودی کشته و سپس قطعه قطعه شده است. از همین رو آن‌ها از عربستان خواستند تا متهمان را به ترکیه تحویل دهد، خواسته‌ای که توسط ریاض رد شد.

برخی منابع خبری گفته‌اند که عربستان سعودی از ترکیه خواسته است تا رسیدگی به پرونده قتل جمال خاشقچی را متوقف و ادامه رسیدگی به آن را به ریاض واگذار کند.

به گزارش برخی منابع خبری، دادستانی ترکیه با این استدلال که «پرونده قتل این روزنامه‌نگار منتقد سعودی به دلیل قابل اجرا نبودن حکم دستگیری متهمان، بی‌نتیجه خواهد بود»، درخواست خود را مطرح کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

انتشار خبر درخواست دادستانی ترکیه برای انتقال پرونده قتل آقای خاشقچی به عربستان سعودی در حالی است که آنکارا تلاش می‌کند تا روابط خود را با ریاض عادی کند. روابط ترکیه و عربستان سعودی پس از قتل آقای خاشقچی به پایین‌ترین سطح خود رسید.

از پرونده قتل خاشقجی به عنوان یکی از مهم‌ترین موضوعات پیش روی ترکیه و عربستان سعودی نام می‌برند.

در هر حال سازمان عفو بین‌الملل از تصمیم دادستانی ترکیه انتقاد کرده و خواستار ادامه محاکمه متهمان در این کشور شده‌ است.

مطالب مرتبط