ترکیه در مسیر بهبود روابط با مصر و عربستان؛ اردوغان با ملک سلمان گفت‌وگو کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرچم ترکیه
پرچم ترکیه   -   کپی رایت  CANVA PRO

در حالی مصر و ترکیه برای بهبود روابط روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در قاهره رایزنی می‌کنند که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان روز سه‌شنبه در تماسی تلفنی درباره روابط دوجانبه گفت‌وگو کردند.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که این دومین گفت‌وگو بین دو رهبر در کمتر از یک ماه گذشته است.

ترکیه در پی بهبود روابط با کشورهای عربی خلیج فارس است. این روابط پس از کشته شدن جمال خاشقجی منتقد سعودی در سال ۲۰۱۸ در سفارت عربستان در استانبول دچار بحران شد.

تجار سعودی سال گذشته دست به تحریم غیررسمی کالاهای ترکیه در واکنش آنچه که دشمنی آنکارا عنوان کردند، زدند. این موضوع باعث شد تا ارزش تجارت این کشور ۹۸ درصد کاهش یابد.

ابراهیم کالین، سخنگوی اردوغان ماه گذشته به رویترز گفته بود که اردوغان و ملک‌سلمان در ماه آوریل «تماس مناسبی» داشتند و وزرای خارجه دو کشور توافق کردند تا باهم دیدار کنند.

گفت‌وگوی روز سه‌شنبه یک روز پیش از دیدار مقامات وزارت خارجه ترکیه و مصر در قاهره انجام شد. این آخرین گام در تلاش ترکیه برای اصلاح روابط با دیگر قدرت‌های عربی متحد آمریکا است.

ترکیه در ماه مارس گفت که مذاکرات با مصر را برای بهبود روابط آغاز کرده است. روابط بین آنکارا و قاهره از سال ۲۰۱۳ میلادی، یعنی از زمان برکناری محمد مرسی، نخستین رئیس جمهوری مصر از حزب اخوان المسلمین که مورد حمایت ترکیه بود، تیره شده است. این دو کشور در موضوعات دیگر مانند جنگ لیبی و مرزهای دریایی در مدیترانه شرقی با یکدیگر اختلاف دارند.

وزارت خارجه مصر و ترکیه در روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که مذاکرات بر اقدامات ضروری متمرکز خواهد بود که ممکن است دو کشور را به سمت عادی سازی روابط سوق دهد.