Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کشف ابزارهای جراحی جمجمه در مقبره هزار ساله در پرو

کشف مقبره هزار ساله در پرو
کشف مقبره هزار ساله در پرو Copyright AFP Photo
Copyright AFP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باستان‌شناسان می‌گویند مقبره‌ یک جراح باستانی را در معبدی در پرو کشف کرده‌اند که قدمت آن به هزار سال پیش و قبل از امپراطوری اینکا بازمی‌گردد.

آگهی

باستان‌شناسان می‌گویند مقبره‌ یک جراح باستانی را در معبدی در پرو کشف کرده‌اند که قدمت آن به هزار سال پیش بازمی‌گردد.

کارلوس الرا، باستان‌شناس و مدیر موزه ملی فرهنگ سیکان پرو، گفت: «ما موفق شدیم مقبره‌ای را که بیش از هزار سال قدمت دارد کشف کنیم. این مقبره مربوط به شخصیتی است که وظیفه جراح را در فرهنگ سیکان ایفا می کرده است.»

تمدن سیکان از فرهنگ‌های باستانی پیشاکلمبی سرخپوستان آمریکای جنوبی محسوب می‌شود که در حدود سال‌های ۷۰۰ تا ۷۵۰ پس از میلاد ظهور کرد و به مدت ششصد سال تا سال ۱۳۷۵ تمدن غالب این ناحیه به حساب می‌آمد. این تمدن سپس جای خود را به تمدن اینکا داد.

در میان ابزارهای جراحی کشف شده چاقوهایی با تیغه‌های به شکل نیم دایره، چاقوهایی با دسته‌های چوبی، سوزن و درفش دوخت و دوز کشف شده است.

پژوهشگران می‌گویند در مجموع حدود ۵۰ چاقو و تیغ جراحی در این مقبره پیدا شده است که بیشتر آن‌ها از آلیاژ برنز هستند و تاریخ آن‌ها به سال ۹۰۰ تا ۱۰۵۰ پس از میلاد بازمی‌گردد.

آقای الرا درباره ابزارهای یافت‌شده می‌گوید: «فرد دفن شده یک پزشک جراح جمجمه بوده است و کیت جراحی همراه او تمام ابزارهایی را شامل می‌شوند که برای جراحی جمجمه به کار می‌آمده است.»

در پرو «ترپاناسیون» (یا همان تکنیک سوراخ کردن جمجمه) یک عمل رایج برای معالجه خونریزی داخلی در ناحیه سر یا برداشتن استخوان‌های شکسته جمجمه به محسوب می‌شده است. محققان می‌گویند این آسیب‌ها عمدتا در طی نزاع‌های جنگی حادث می‌شدند.

در کنار تیغه‌های جراحی تکه‌هایی از استخوان پیشانی یک مرد بالغ و یک پسر نوجوان پیدا شده‌اند. آثار برش روی استخوان‌ها نشان می‌دهد آن‌ها با تکنیک‌ ترپاناسیون بریده شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه
مقبره کشف شده متعلق به جراح باستانی در هزار سال پیش در پروخبرگزاری فرانسه

باستان‌شناسان همچنین تکه‌هایی از پوست یک درخت ناشناس را درون مقبره پیدا کردند که گمان می‌کنند به عنوان مسکن درد یا داروی ضدالتهاب استفاده می‌شده است. استفاده از پوسته درخت بید سفید به عنوان آسپرین روشی رایج در دنیای باستان به حساب می‌آید.

درون مقبره همچنین یک ماسک طلایی، یک جلیقه برنزی بزرگ، کاسه‌های مسی و سفالی و یک لباس پانچو به همراه اشیائی دیگر پیدا شده است. مدیر موزه ملی فرهنگ سیکان پرو می‌گوید: «در شمال پرو یافتن چنین افرادی معمول نیست.»

معبد «لاس ونتاناس» در منطقه لامبایک در هشتصد کیلومتری شمال لیما پایتخت پرو قرار دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف اطلاعات تازه از زندگی قربانی مراسم آئینی در ۵ هزار سال پیش در دانمارک

کشف شواهد انجام جراحی مغز در مقبره باستانی متعلق به ۳۵۰۰ سال پیش

کشف آثاری از تمدن هزاران ساله در پرو