دومین تبادل زندانی میان روسیه و اوکراین؛ ملوانان جزیره مار به خانه باز می‌گردند

تصویری هوایی از جزیره مار
تصویری هوایی از جزیره مار Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراین می‌گوید با روسیه بر سر مبادله چندین نفر از ملوانان دو کشور به توافق رسیده‌ است. این دومین تبادل زندانی طرفین از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین به شمار می‌رود.

آگهی

روسیه و اوکراین چندین نفر از اسرای یکدیگر را با هم مبادله کردند. کی‌یف می‌گوید مرزبانان اوکراینی که در هنگام دفاع از جزیره مار از سوی روسیه دستگیر شده بودند در ازای ۱۹ ملوان روسی آزاد شدند.

حساب کاربری پارلمان اوکراین در توییتر با اعلام این مطلب نوشت که نخستین مبادله گروگان‌های جنگی به دستور ولودومیر زلنسکی، رئيس جمهوری این کشور صورت گرفته است.

کی‌یف می‌گوید علاوه بر این، ۱۱ ملوان روسی را که از یک کشتی غرق شده در نزدیکی اودسا نجات داده بوده، با ۱۹ اوکراینی دیگر مبادله کرده است.

مبادله این نیروها در حالی صورت می‌گیرد که کی‌یف پیشتر گفته بود تمام کسانی که در جزیره مار در حال نگهبانی بوده‌اند توسط روسیه کشته شده‌اند. اما نیروی دریایی اوکراین بعدا اعلام کرد که ۱۳ مرزبان زنده هستند و توسط «اشغالگران روسی» دستگیر شده‌اند. روسیه ادعاها مبنی بر کشته شدن سربازان اوکراینی در حملات هوایی و دریایی را رد کرده بود.

نیروی دریایی اوکراین همچنین گفته که اعضای یک گروه با ماموریت بشردوستانه که به جزیره مار فرستاده شده بودند نیز توسط روس‌ها دستگیر شده‌اند. کی‌یف خواهان آزادی فوری این گروه شده است.

گارد مرزی اوکراین روز پنجشنبه گفته بود که مقامات در تلاش برای آزادی سربازانی هستند که در جزیره مار حضور داشتند. جزیره مار از جزایر دریای سیاه است که رو به روی دلتای دانوب واقع شده است. این جزیره بر روی خط مرزی آبی اوکراین و رومانی قرار گرفته و پیشتر بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ دو کشور بر سر کنترل این جزیره با یکدیگر مناقشاتی داشتند. با این حال این جزیره پیش از حمله روسیه تحت کنترل نیروهای اوکراینی قرار داشت و بخشی از استان اودسا به شمار می‌رود.

آژانس گارد مرزی اوکراین روز پنجشنبه گفته بود که مقامات در تلاش برای آزادی سربازانی هستند که در جزیره مار حضور داشتند. روسیه و اوکراین پیشتر و روز پنجشنبه ۱۰ اسیر جنگی را با یکدیگر مبادله کرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون در نشست گروه ۷: در صورت ادامه جنگ اوکراین قحطی اجتناب ناپذیر است

ارتش روسیه می‌گوید چندین فروند جنگنده‌ و هواپیماهای ترابری اوکراین را در فرودگاهی منهدم کرده است

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد