Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگوی اختصاصی با دبیرکل ناتو؛ «سلاح‌های پیشرفته ضد تانک و دفاع هوایی به اوکراین می‌دهیم»

گفتگوی اختصاصی با دبیرکل ناتو؛ «سلاح‌های پیشرفته ضد تانک و دفاع هوایی به اوکراین می‌دهیم»
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Méabh Mc Mahonیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«آنچه شدنی است این است که ناتو تا آنجا که می‌تواند حمایت ها از جمله حمایت مالی و همچنین حمایت نظامی از اوکراین را فراهم می‌کند. باید به خاطر داشته باشیم که متحدان ناتو، ارتش اوکراین را برای سال‌ها آموزش داده‌اند، از جمله ده‌ها هزار سرباز که اکنون در خط مقدم هستند.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو چهره‌ ایست که واکنش ائتلاف به حمله روسیه به اوکراین را بیان می کند. او در مصاحبه‌ای اختصاصی با یورونیوز از موضع پیمان ناتو در کمک به اوکراین در برابر روسیه سخن می گوید.

یورونیوز: این هفته شاهد نمایش بزرگی از وحدت در ناتو بودیم. آیا این به توقف جنگ در اوکراین کمک خواهد کرد؟

استولتنبرگ: «بله کمک خواهد کرد. در واقع در حال حاضر هم برای حمایت از اوکراین کمک کننده بوده است. فکر می کنم که رئیس جمهوری پوتین واقعا وحدت و قدرت ناتو، اتحادیه اروپا و همه ما که به دموکراسی و حاکمیت قانون و نظم مبتنی بر قوانین بین‌المللی معتقدیم را دست کم گرفته است. زیرا ما در تحمیل تحریم های بی سابقه علیه روسیه و همچنین در ارائه کمک به اوکراین که به آنها کمک می کند در برابر نیروهای متجاوز روسیه مقاومت کنند، در کنار هم ایستاده ایم.»

یورونیوز: آیا ريیس جمهوری پوتین جنایتکار جنگی است؟‌

استولتنبرگ: «آنچه ما شاهد بودیم این بود که غیرنظامیان، زیرساخت های غیرنظامی، مدارس و بیمارستان ها مورد حمله قرار گرفته اند و هرگونه حمله عمدی به زیرساخت های غیرنظامی و غیرنظامیان جنایت جنگی خواهد بود. بنابراین فکر می کنم بسیار مهم است که دادگاه کیفری بین‌المللی تحقیقاتی را آغاز کرده است و مسئولان این حملات باید پاسخگو باشند. این موضوع اهمیت اینکه جنگ باید پایان یابد را برجسته و بر آن تاکید می کند. پوتین باید به این جنگ همین فردا پایان دهد با خارج کردن نیروهایش از اوکراین و متعهد شدن با حسن نیت در فرایند تلاش های دیپلماتیک.»

یورونیوز: این هفته همه چیز حول نمایش حمایت از اوکراین بود. البته زلنسکی ريیس جمهوری اوکراین به صورت مجازی به این نشست پیوست. او گفت که یک درصد تسلیحات ناتو را می خواهد آیا این کارشدنی است؟‌

استولتنبرگ: «آنچه شدنی است این است که ناتو تا آنجا که می تواند حمایت ها از جمله حمایت مالی و همچنین حمایت نظامی از اوکراین را فراهم می کند. ما در حال فراهم کردن سلاح های پیشرفته ضد تانک و سیستم دفاع هوایی به اوکراین هستیم. و همچنین باید به خاطر داشته باشیم که متحدان ناتو ارتش اوکراین را برای سال ها آموزش داده‌اند از جمله دهها هزار سرباز که اکنون در خط مقدم هستند. بنابراین ارتش اوکراین بسیار مجهزتر، بسیار آموزش دیده‌تر و بسیار قوی‌تر از سال ۲۰۱۴ است که روسیه برای اولین بار به آنها حمله کرد. نخستین و مهمتر از همه چیز شجاعت نیروهای دفاعی ارتش اوکراین است که در میدان نبرد تغییر ایجاد می کنند. اما حمایت متحدان ناتو عاملی حیاتی در توانمندسازی آنها برای مقاومت در برابر نیروهای مهاجم روسیه است و ما تاثیر تسلیحات و حمایت‌هایی که ارائه کرده‌ایم را می بینیم.»

یورونیوز: این هفته ناتو اعلام کرد که پدافند شیمیایی، بیولوژیکی، رادیولوژیکی و هسته ای را فعال خواهد کرد. این ماجرا چقدر جدی است؟ چقدر باید نگران باشیم؟

استولتنبرگ: « ما نگران هستیم. اما در عین حال به روسیه پیام می دهیم که هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیکی یا هسته ای ماهیت درگیری را به طور اساسی تغییر می دهد. این نقض آشکار قوانین بین‌المللی خواهد بود و عواقب گسترده‌ای در پی خواهد داشت. بنابراین این چیزی است که بسیار جدی است وهمین دلیل دیگری برای لزوم پایان دادن به جنگ است زیرا این جنگ خطرناک است. این جدی ترین بحران امنیتی است که در چند دهه گذشته داشته ایم و به همین دلیل روسیه را تحریم می کنیم. ما از اوکراین حمایت می کنیم اما همچنین در حال افزایش آمادگی و حضور نیروهای ناتو در بخش شرقی پیمان هستیم.»

یورونیوز: این پدافند آیا می تواند از اوکراین و البته متحدان ناتو در برابر حمله شیمیایی احتمالی محافظت کند؟

استولتنبرگ: «فرماندهان نظامی ما اقداماتی برای محافظت از نیروهای ناتو دارند و ما نیروهای ناتو بیشتری در بخش شرقی پیمان داریم. ما همچنین توانایی هایی برای کمک به مقامات غیرنظامی در برخورد با سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیکی و اثرات آنها داریم. ما در حوزه تجهیزات حفاظتی و سایر ابزراها برای محافظت از خود در برابر سلاح های شیمیایی یا بیولوژیکی از اوکراین حمایت می کنیم.»

یورونیوز: همه اینها البته هزینه دارد. ما اعضای ناتو را می بینیم که دست در جیب می کنند. آنها پول روی میز می گذارند همانطور که بلژیکی ها گفته اند که یک میلیارد یورو صرف هزینه‌های دفاعی خواهند کرد. همه اینها چقدر برای مالیات دهندگان هزینه خواهد داشت؟ چون به نظر می رسد که این جنگ مدتی طول خواهد کشید.

استولتنبرگ: «امنیت ما مجانی بدست نمی آید و در طول سالهای گذشته، بخصوص از سال ۲۰۱۴، شاهد افزایش تنش‌ها بوده ایم. ما شاهد استفاده روسیه از زور علیه اوکراین بوده ایم. ابتدا کریمه را بطور غیرقانونی ضمیمه کرد، سپس بخش شرقی اوکراین در دنباس را بی ثبات کرد و اکنون بطور کامل به اوکراین حمله کرده است. روسیه همچنین ناتو را تهدید کرده است، از ناتو خواسته است تا تمام زیرساخت‌ها و نیروهایش را از بخش شرقی اتحاد خارج کند. بنابراین ما باید بیشتر روی امنیت خود سرمایه‌گذاری کنیم. خبر خوب این است که متحدان ناتو دقیقا همین کار را انجام می دهند. ما در آوریل ۲۰۱۴ تصمیم گرفتیم هزینه‌های دفاعی را افزایش دهیم. از آن زمان، همه اعضا این هزینه را افزایش داده‌اند. ما در مجموع ۲۷۰ میلیارد دلار برای دفاع اضافه کرده ایم و این ما را قوی تر کرده است و می بینیم که توانایی ها و آمادگی بیشتری داریم. و به این دلیل است که ما توانسته ایم به طور قابل توجهی نیروهای بیشتری از جمله کشتی ها و هواپیماهای بیشتری را در بخش شرقی کشورهای عضو پیمان مستقر کنیم تا مطمئن شویم جایی برای سوء تفاهم برای مسکو وجود نداشته باشد وقتی موضوع بر سر محافظت از همه متحدان ناتو بر اساس اصل مرکزی ناتو است که می گوید: یکی برای همه، همه برای یکی. حمله به یک متحد می تواند باعث پاسخی از سوی کل اعضای پیمان شود. با انجام این کار ما درگیری را تحریک نمی کنیم بلکه مانع درگیری می شویم.»

یورونیوز: در نهایت یک سوال کوتاه. رئیس جمهوری بایدن این هفته اینجا بود و پیشنهاد کرد که شما یک سال دیگر در این پست بمانید. اگرچه قرار بود به نروژ و به یک پست بانکی بروید. این چه احساسی در شما اینجا می کند؟ آیا برای یک سال دیگر در این پست آماده اید؟‌

استولتنبرگ: «بسیار مفتخرم از اینکه از من خواسته شد به عنوان دبیر کل ناتو کارم را بویژه در بحبوحه یک بحران امنیتی بسیار جدی ادامه دهم و اطمینان حاصل کنم که ما همچنان متحد می ایستیم و اتحادی که در نشست این هفته در اجلاس ناتو نمایش داده شد چیزی است که به من انگیزه می دهد تا با تمرکز کامل به وظیفه خود بعنوان دبیر کل ناتو ادامه دهم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۲۵ سالگی پایان جنگ سرد در گرماگرم جنگ روسیه علیه اوکراین

اتحادیه اروپا: روسیه حمله کند از سوئد و فنلاند دفاع می‌کنیم

فنلاند و سوئد به دنبال مخالفت اردوغان با عضویت‌ آنها در ناتو: با ترکیه مذاکره می‌کنیم