Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خطوط ملی هوایی صربستان بارها در پروازهای اخیر به مسکو با تهدید بمب گذاری مواجه شده است

خطوط ملی هوایی صربستان بارها در پروازهای اخیر به مسکو با تهدید بمب گذاری مواجه شده است
Copyright Darko Vojinovic/AP
Copyright Darko Vojinovic/AP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات خطوط ملی هوایی صربستان می گویند در روزهای اخیر بارها هواپیماهای این کشور به مقصد مسکو از پرواز بازمانده اند چرا که با تهدیدهای جدی بمب گذاری روبرو شده اند. هواپیمایی صربستان از نادر شرکت های اروپایی است که پروازها به روسیه را متوقف نکرده است.

آگهی

مسئولان خطوط هوایی ملی صربستان می گویند در هفته های اخیر بارها در پرواز هواپیماهایشان به مسکو با تهدیدهای بمب گذاری مواجه شده اند. خطوط هوایی صربستان یکی از نادر خطوط هوایی اروپایی است که همچنان یکماه پس از آغاز جنگ در اوکراین، پروازها به روسیه را متوقف نکرده است.

یکی از مقامات پلیس بلگراد، پایتخت صربستان می گوید‌ که «بازگشت هواپیما بدلیل تهدیدهای امنیتی هربار هزینه های مالی و روانی زیادی دارد. چرا که اضطراب مسافران را افزایش می دهد و هر هواپیما باید ساعت ها توسط ربات ها و سگ های موادیاب مورد بازرسی قرارگیرد.»

ولیبور ووکاسینوویچ، رئیس سابق امنیت بخش هوانوردی صربستان، هم معتقد است که «این تهدیدها یک ضربه جدی به کل صنعت هوایی صربستان است. مردم اعتماد خود را به شرکت های هواپیمایی ما از دست می دهند.»

یکی از مهم ترین مسافران خطوط هواپیمایی صربستان از مبداء مسکو، شهروندان اروپایی هستند که در هفته های اخیر بدلیل تعطیلی اغلب شرکت ‌ای اروپایی فعال در روسیه و همچنین تحریم های شدید اروپایی علیه این کشور، کار خود را از دست داده و می خواهند به کشورشان بازگردند. لوکا پوپوویچ، تحلیلگر هوانوردی معتقد است که «اتحادیه اروپا به همین دلیل بر دولت صربستان برای توقف پروازهای خطوط هواپیمایی این کشور به مسکو فشاری نمی‌آورد.»

البته همزمان بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله استونی و اسلوونی با ادامه پروازهای خطوط هوایی صربستان به روسیه مشکل دارند و این مطالبه را بصورت علنی از طریق کمیسیون اروپا به گوش مقامات صربستان رسانده اند.

صربستان عضوی از اتحادیه اروپا نیست اما یکی از نامزدهای پروپا قرص عضویت در این سازمان بین‌المللی منطقه‌ای است. به نظر می رسد که خط مشی مسالمت‌جویانه و نرم دولت این کشور با مسکو بتواند روند الحاق بلگراد به اتحادیه اروپا را کندتر کند.

صربستان به‌صورت تاریخی یکی از متحدان روسیه در بالکان به‌ شمار می‌رود. در زمان جنگ‌های داخلی یگوسلاوی سابق، دولت روسیه در شورای امنیت سازمان ملل با مداخله ناتو در این کشور مخالفت کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاثیر جنگ اوکراین در بخش کشاورزی؛ کدام مواد غذایی ممکن است با کمبود مواجه شوند؟

امیرعبداللهیان در مسکو: ارتباطی بین بحران اوکراین و مذاکرات وین وجود ندارد؛ روسیه مانع توافق نیست

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند