Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بریتانیا روش درمانی پیشگیرانه آسترازنکا برای مقابله با کووید۱۹ را تایید کرد

شرکت دارویی آسترازنکا
شرکت دارویی آسترازنکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این روش درمانی برای پیش‌گیری از ابتلا به بیماری کووید از سوی ارائه دهندگان آن به افرادی دارای سیستم ایمنی ضعیف یا سابقه عوارض جانبی شدید نسبت به واکسن‌های کرونا توصیه شده است.

آگهی

نهاد وضع کننده مقررات دارویی در بریتانیا روش درمان بیماری کووید۱۹ مبتنی بر آنتی‌بادی را که شرکت آسترازنکا ارائه کرده برای پیش‌گیری از عفونت در بزرگسالان با پاسخ ایمنی ضعیف مورد تایید قرار داد.

رویترز با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از نهاد تنظیم کننده دارویی بریتانیا این روش درمانی را گامی بزرگ در مبارزه با بیماری همه‌گیر کووید۱۹ دانسته که میزان ابتلا به آن در سطح جهان رو به افزایش است.

آژانس تنظیم کننده مقررات دارو و محصولات بهداشتی در بریتانیا روز پنجشنبه گفت تصمیم در خصوص اعطای تاییدیه برای روش درمانی «ایو‌وشلد» Evusheld توسط نهاد مشاوره علمی مستقل دولت اتخاذ شده است.

سازمان جهانی بهداشت به تازگی ضمن هشدار به کشورها برای مراقبت بیشتر در برابر همه‌گیری کووید۱۹ از افزایش موارد ابتلا به این بیماری در سطح جهان خبر داد و تاکید کرده است که این روند می‌تواند از در پیش بودن یک مشکل بسیار بزرگ‌تر حکایت داشته باشد.

اگرچه ۸۵ درصد از بریتانیایی‌های بالای ۱۲ سال همانند بسیاری از شهروندان دیگر کشورها با دو دوز واکسینه شده‌اند، اما برخی از افراد با سیستم ضعیف ایمنی یا کسانی که سابقه واکنش‌های نامطلوب شدید به واکسن دارند ممکن است به یک گزینه جایگزین برای پیشگیری از ابتلا به بیماری نیاز داشته باشند.

جون راین، رئیس آژانس تنظیم کننده مقررات دارو و محصولات بهداشتی در بریتانیا در این خصوص می‌گوید: «در حالی که واکسن‌های کووید-۱۹ همچنان خط اول دفاع در برابر این بیماری هستند، اما یافته‌های ما نشان می‌دهد که بدن برخی از افراد ممکن است به اندازه کافی به این واکسن‌ها پاسخ ندهد.»

واکسن‌ها برای تولید آنتی‌بادی‌های هدفمند و سلول‌های مقاوم در برابر عفونت به یک سیستم ایمنی دست‌نخورده و قوی متکی هستند، اما روش درمانی «ایو‌وشلد» مبتنی بر آنتی بادی‌های مونوکلونال و با اثرگذاری طولانی مدت است که برای ماه‌ها در بدن باقی می‌ماند تا در صورت بروز عفونت، ویروس را مهار کند.

بنا به تایید آژانس تنظیم کننده مقررات دارو و محصولات بهداشتی در بریتانیا، این روش درمانی در کارآزمایی‌ها موفق ظاهر شده است.

بر این اساس گفته می‌شود که روش پیشگریانه درمان با پادتن‌های مونوکلونال که آسترازنکا مجوز بهره‌بر داری از آن را از یک دانشگاه آمریکایی دریافت کرده خطر ابتلا به شکل علائم دار بیماری کووید-۱۹ را تا ۷۷ درصد کاهش می‌دهد.

آژانس تنظیم کننده مقررات دارو و محصولات بهداشتیِ بریتانیا همچنین تایید کرده است که این روش درمانی افراد را دست کم برای مدت شش ماه پس از دریافت تک دوز دارو در برابر بیماری محافظت می‌کند.

یافته‌های کارآزمایی همچنین نشان می‌دهد که اگر روش درمانی «ایو‌وشلد» ظرف یک هفته پس از اولین علائم بیماری تجویز شود از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کند و جان افراد را نجات می‌دهد.

بریتانیا و شرکت آسترازنکا در حال حاضر قراردادی برای همکاری در زمینه تولید و تامین داروی مرتبط با این روش درمانی امضا نکرده‌اند.

آسترازنکا اما در بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرده است که بتواند در «اسرع وقت» این روش درمانی را در اختیار شهروندان بریتانیایی قرار دهد.

روش درمانی «ایو‌وشلد» تحت بررسی تنظیم کننده مقررات و آژانس‌های دارویی اروپایی است و پیش‌تر در ایالات متحده مجوز گرفته است.

این روش درمانی برای پیش‌گیری از ابتلا به بیماری کووید از سوی ارائه دهندگان آن به افرادی دارای سیستم ایمنی ضعیف یا سابقه عوارض جانبی شدید نسبت به واکسن‌های کرونا توصیه شده است.

نهاد تنظیم کننده مقررات دارو در بریتانیا در عین حال یادآور شد که داده‌های کافی برای ارزیابی اثربخشی کامل روش درمانی «ایو‌وشلد» در برابر نوع بسیار مسری اومیکرون هنوز در دسترس نیست و برای بررسی این موضوع با مسئولان شرکت آسترازنکا در ارتباط است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج تحقیقات واکسن آسترازنکا در آمریکا: اثر بخشی در افراد بالای ۶۵ سال بیش از ۸۳ درصد است

در بریتانیا میانگین سنی زنانی که درمان‌های باروری را شروع می‌کنند به بیش از ۳۵ سال رسید

افشاگری مشاور نخست‌وزیر سابق بریتانیا: جانسون برای مدیریت بحران کرونا به دنبال سشوار و گربه مرده بود