ماهواره‌های راداری کانادا برای مقابله با حمله روسیه به کمک اوکراین می‌آیند

ماهواره کانادایی RADARSAT
ماهواره کانادایی RADARSAT Copyright © Agence spatiale canadienne
Copyright © Agence spatiale canadienne
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک شرکت سرشناس هوافضای کانادا که در صنعت ماهواره‌های تجاری فعال است می‌گوید قصد دارد با تصاویر راداری ماهوا‌ره‌ای به اوکراین برای مقابله با تهاجم روسیه کمک کند.

آگهی

یک شرکت سرشناس هوافضای کانادا که در صنعت ماهواره‌های تجاری فعال است می‌گوید قصد دارد با تصاویر راداری ماهوا‌ره‌ای به اوکراین برای مقابله با تهاجم روسیه کمک کند.

بنابر اعلام شرکت ام‌دی‌ای (MDA)، دولت کانادا مجوزی صادر کرده است که به موجب آن تصاویر ماهواره‌ای مناطق ممنوعه اوکراین، که از طریق ماهواره‌‌های مستقر در مدار زمین به دست آمده‌اند، می‌توانند در اختیار مقامات اوکراینی قرار بگیرند.

مایک گرینلی، رئیس این شرکت گفت: «تصاویر گرفته شده توسط این ماهواره‌ها به خاطر قدرت عملکرد بالا در هرگونه شرایط آب و هوایی، منحصر به فرد هستند. این تصاویر در کنار منابع بصری دیگر از شرکت‌های تجاری رصد زمین، می‌تواند گزارش‌های اطلاعاتی جامع و به‌روزی را در دسترس اوکراین قرار دهند.»

آقای گرینلی اضافه کرد: «ما مفتخریم که می‌توانیم از قابلیت‌های ماهواره‌های راداری خود برای کمک به تلاش‌های بین‌المللی استفاده کنیم. ما هر کاری که از توان‌مان بربیاید برای کمک به دولت اوکراین جهت محافظت از شهروندانش خواهیم کرد.»

شرکت چند ملیتی «ام‌دی‌ای» مجموعه خدمات متنوعی را در زمینه ابزارهای شاتل‌های فضایی، ماهواره‌های مخابراتی، سامانه‌های اطلاعاتی زمینی و ایستگاه بین‌المللی فضایی ارائه می‌دهد و از پیشگامان عرصه ماهواره‌های راداری در کانادا به شمار می‌رود.

این شرکت ماهواره رادارست-۲ را ساخته است که از دسامبر ۲۰۰۷ بدین سو در مدار زمین در حال چرخش است. همچنین سه فضاپیمای ساخت این شرکت موسوم به رادارست کانستلیشن در ژوئن ۲۰۱۹ با موشک فالکون-۹ شرکت اسپیس‌ایکس در مدار زمین قرار گرفتند.

ام‌دی‌ای نگفته است که تصاویر ماهواره‌ای کدام از شرکت‌های دیگر را مورد استفاده قرار خواهد داد. با این حال این امکان وجود دارد که از تصاویر ماهواره‌ای شرکت «کاپلا اسپیس» بهره بگیرد. این شرکت مستقر در کلرادوی آمریکا از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه مشغول عکسبرداری ماهواره‌ای از خاک این کشور بوده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آژانس‌های تجاری ماهواره‌ای دیگری همچون مکسار، پلنت و بلک‌اسکای تصاویری از اوکراین در روزهای اخیر منتشر کرده‌اند. برای مثال در مجموعه عکس‌های منتشره از سوی مکسار خسارات سنگین به فروشگاه‌های مواد غذایی، خانه‌ها و دیگر ساختمان‌های غیرنظامی در شهر محاصره شده ماریوپل به چشم می‌خورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سلاح‌های ضد ماهواره‌ای چیستند و چگونه فضا را تهدید می‌کنند؟

دولت فدرال کانادا متعهد به اجرای «برنامه تغذیه ملی» در مدارس سراسر کشور شد

دانشجویی در اوتاوای کانادا مادر و فرزندانش را با چاقو به قتل رساند