Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

زنان ورزشکار قطری الهام بخش نسل آینده

زنان ورزشکار قطری الهام بخش نسل آینده
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ریم الشرشانی اسکیت شوتینگ را از زمانی که فقط ۱۵ سال داشت آغاز کرد. او اکنون در ۲۰ سالگی دارنده مدال برنز جام جهانی است. هدف او حضور در رقابت های المپیک و کسب مدال طلاست.

آگهی

زنان در قطر با شکستن رکوردها و رقابت در بالاترین سطوح ورزشی ثابت می کنند که الگویی الهام بخش برای نسل آینده اند.

بیش از ۷۰۰ سازمان در سراسر جهان تلاش های مشترکی را برای حضور زنان در بازی‌های گلف صورت داده‌اند.

یاسمین غانم بازیکن گلف در سال ۲۰۰۸ به تیم ملی قطر پیوست و در مسابقاتی در سراسر جهان جایگاه قطر را ارتقا داد. 

یاسمین معتقد است که پرورش استعدادهای گلف قطر با شیبی صعودی پیش می رود. او اغلب دوره هایی را در مدارس و دانشگاههای محلی برگزار می کند و دختران را تشویق می کند که به دنبال علاقه ورزشی شان بروند.

پایگاه اصلی یاسمین، باشگاه گلف دوحه، پرچم های خود را در سال ۱۹۹۶ برافراشت و گلف را تا حد امکان فراگیر کرد.

باشگاه گلف آموزش شهر، در سال ۲۰۱۹ فضای سبز خود را به روی عموم باز کرد و با ۸ هزار ساعت آموزش در سال توانسته است به پیشروی برابر زنان در این حوزه کمک کند.

مربیان باشگاه گلف آموزش شهر از گوشه و کنار جهان می آیند مانند راشل چوی که به جوانان در این برنامه کمک می کند تا مهارت خود را کامل کنند. تعداد دختران و پسران مشارکت کننده در باشگاه او برابرند.

کمیته ورزش زنان قطر به حمایت و توسعه فرصت ها برای زنان در ورزش اختصاص دارد. لولوا المری چشم انداز روشنی از آینده ورزش زنان دارد و می داند که برای تحقق بخشیدن به آن چشم انداز چه چیزی لازم است. 

 او می گوید: «کمیته ورزش زنان قطر در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد. این کمیته زیر نظر کمیته المپیک ۲۰۰۱ قطر بود و دو نقش اصلی دارد. یکی همکاری با فدراسیون‌های ملی و کمیته المپیک قطر برای ایجاد تیم های روزشی المپیک برای شرکت در مسابقات و نمایندگی کردن قطر و دیگری تشویق همه جامعه به ورزش و در نظر گرفتن ورزش بعنوان سبک زندگی. بنابراین ما در طول سال برنامه هایی را برای زنان در تمام سنین داریم تا بطور کامل در ورزش مشارکت کنند.»

لولوا المری همچنین می افزاید: «من در سال ۲۰۰۸ به کمیته پیوستم. این کشور زنان را به ورزش تشویق می کند و خصوصا پس از اینکه قطر اعلام کرد که میزبانی همه آن رویدادهای مهم از جمله تنیس، دو و میدانی و بسیاری از رویدادها را در اینجا در قطر می پذیرد. مردم اینجا عاشق ورزش هستند.»

زنان ورزشکار از اسکیت شوتینگ تا قایقرانی و دو و میدانی

از اسکیت شوتینگ گرفته تا قایقرانی المپیک و البته دو و میدانی، زنان در قطر در حال شکست رکوردها و رقابت در بالاترین سطوح هستند.

مریم فرید ستاره دو و میدانی قطر است. او زمانی که تنها ۱۶ سال داشت بخشی از تیم قطر در جام جهانی بود. او می گوید:‌«من می گفتم، وای، ما باید برای اولین بار قهرمانی جهان را در خاورمیانه برگزار کنیم. ما به زنان بیشتری نیاز داریم که بیایند و ما را ببینند. ما برای برای الهام گرفتن باید زنان بیشتری در ورزش داشته باشیم.»

در سال ۲۰۱۹ او نماینده قطر در ماده ۴۰۰ متر با مانع زنان بود که اینجا دردوحه برگزار شد، این شروع، تحولی مثبت برای او بود.

ریم الشرشانی اسکیت شوتینگ را از زمانی که فقط ۱۵ سال داشت آغاز کرد. او اکنون در ۲۰ سالگی دارنده مدال برنز جام جهانی است.

ریم الشرشانی می گوید: «می خواهم در المپیک حضور داشته باشم، جواز شرکت در آنرا بگیرم، مدال طلا بگیرم، به خودم افتخار کنم که این ورزش را انتخاب کردم و باعث افتخار خانواده و کشورم باشم.»

طلا ابوجبارا دوست دارد روی آب باشد. او نخستین زن قطری است که در رشته قایقرانی در المپیک ۲۰۲۰ ژاپن شرکت کرد.

او می گوید:‌ «قایقرانی احتمالا از بسیاری از ورزش‌های دیگر از نظر برابری و فرصت های داده شده به زنان بهتر عمل کرده است. بعنوان مثال، در المپیک ما به اندازه مردان شرکت کننده زن داریم. چیز دیگری که من در مورد قایقرانی دوست دارم، این است که وقتی مسابقه‌ای را از دور می بینید نمی توانید تشخیص دهید که قایقران مرد است یا زن. ما دقیقا همان مسافت ها و همان رشته ها را داریم. ما دقیقا از تجهیزات مشابهی استفاده می کنیم و حتی همین لباس را می پوشیم. من فکر می کنم این نکته زیبا و خاص این ورزش است.»

قرار گرفتن در مسابقات تک نفره زنان در المپیک مستلزم استعدادهای فوق العاده ای است. اما برای طلا، همه چیز به این بستگی دارد که چه کسانی در کنار شما باشند.

آگهی

او می افزاید: «کسانی را پیدا کنید که از شما حمایت می کنند و پشت شما می ایستند. آنها را حفظ کنید زیرا این یک سفر سخت است. فراز و نشیب های زیادی وجود دارد و این افراد کسانی هستند که در هنگام زمین خوردن به شما کمک می کنند که دوباره برخیزید. اگر کسی هست که به این حرف ها گوش می دهد و حس می کنند که چنین افراد حامی را در زندگیشان ندارند، شما می توانید به من فکر کنید، من اینجایم در گوشه کوچکی از جهان در قطر، محکم برای شما ایستاده ام و امیدوارم شما بتوانید به هر چیزی که در ذهن دارید برسید.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

نورا نراقی به یورونیوز: استقبال دختران ایرانی از موتورسواری با وجود سخت‌گیری‌ها تحسین‌برانگیز است

تلاش علمی و فناورانه قطر برای حفظ منابع آبی و دریایی خود

رشد فیلم‌سازان و فیلم‌بینان جوان قطر در یک دهه گذشته