خانواده‌های قربانیان یازده سپتامبر برای توقیف و مصادره نفت ایران شکایت کردند

برج‌های دوقلوی آمریکا در زمان حملات یازده سپتامبر
برج‌های دوقلوی آمریکا در زمان حملات یازده سپتامبر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاکیان معتقدند که نفت حمل شده توسط یک کشتی آمریکایی باید توقیف و فروخته شود تا بر اساس حکم صادر شده علیه ایران در سال ۲۰۱۸ بخشی از غرامت مرتبط با حوادث یازده سپتامبر به قربانیان و خانواده‌های آنها پرداخت شود.

آگهی

شماری از خانواده‌های قربانیان حملات یازده سپتامبر با طرح شکایتی نزد دستگاه قضایی ایالات متحده خواستار توقیف نفت خام حمل شده ایران از سوی یک نفتکش آمریکایی شدند.

این شکایت که روز پنجشنبه در دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در منهتن ثبت شد در واقع با هدف زنده کردن حکم قضایی صادر شده علیه ایران برای پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حملات یازده سپتامبر به دستگاه قضایی ایالات متحده ارائه شده است.

به گزارش رویترز، ده‌ها قربانی این حملات و خانواده‌هایشان با طرح این شکایت مدعی شده‌اند که نفتکش «سوئز راجان» متعلق به شرکت آمریکایی «اوک‌‌‌تری کیپتال منیجمنت»، یکی از غول‌های بزرگ سرمایه گذاری و مدیریت دارایی در ایالات متحده، با دور زدن تحریم‌های اعمال شده علیه ایران نزدیک به یک میلیون بشکه نفت ایران را حمل و جابجا کرده است.

شاکیان معتقدند که نفت حمل شده توسط این کشتی آمریکایی باید توقیف و فروخته شود تا بر اساس حکم صادر شده علیه ایران در سال ۲۰۱۸ بخشی از غرامت مرتبط با حوادث یازده سپتامبر به قربانیان و خانواده‌های آنها پرداخت شود.

دادگاه فدرال آمریکا سال ۲۰۱۸ با صدور حکمی ایران را به اتهام «حمایت مادی از گروه القاعده و نقش این کشور در پشتیبانی حملات یازده سپتامبر» به پرداخت بیش از ۶ میلیارد دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان محکوم کرده بود؛ اتهامی که تهران بارها آنرا رد کرده است.

غول سرمایه‌ گذاری اوک‌تری که نفتکش تحت اتهامِ «سوئز راجان» متعلق به یکی از شرکت‌های زیر مجموعه آن به نام «فلیت‌‌‌اسکیپ» است حدود ۱۶۶ میلیارد دلار دارایی را تحت مدیریت خود دارد.

شرکت دریانوردی «فلیت‌‌‌اسکیپ» که مقر آن در بریتانیا است روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ضمن احترام به تحریم‌های وضع شده از سوی ایالات متحده اتهامات مطرح علیه یکی از نفتکش‌های خود را جدی می‌گیرد و در این خصوص با مقامات قضایی ایالات متحده همکاری خواهد کرد.

شکایت خانواده‌های قربانیان حملات یازده سپتامبر در حالی به صورت جدی دنبال و در نهایت روز پنجشنبه ثبت شد که یک تشکل غیر دولتی موسوم به «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» پیش‌تر در نامه‌ای با استناد به تصاویر ماهواره‌ای از ردیابی و حرکت نفتکش‌ها شرکت اوک‌تری را به همکاری با جمهوری اسلامی برای «حمل غیرقانونی» نفت این کشور متهم کرده بود.

در گزارش رویترز آمده است که حتی در صورت توقیف نفت حمل شده توسط کشتی سوئز راجان و فروش آن به بهای امروز نفت خام در جهان، مبلغ حاصل از فروش تنها ۳ درصد از حکم پرداخت غرامت۳.۶۱ میلیاردی را پوشش خواهد داد.

قربانیان حملات یازده سپتامبر و خانواده‌هایشان مدعی هستند که حدود ۳.۴۴ میلیارد دلار دیگر از مطالبات معوقه باقی است که شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفتکش ایران، نهاد‌هایی که هر دو تحت تحریم های ایالات متحده قرار دارند، مسئول پرداخت آن هستند.

رویترز سپس در ادامه گزارش خود تاکید می‌کند که اجرای احکام قضایی علیه دولت‌های متهم به حمایت از تروریسم اغلب بسیار دشوار و حتی غیرممکن است.

دادگاه فدرال آمریکا سال ۲۰۱۸ در حکمی مقرر کرده بود که ایران باید به همسران قربانیان نفری ۱۲.۵ میلیون دلار، والدین قربانیان ۸.۵ میلیون دلار، کودکان آن‌ها ۸.۵ میلیون دلار و خواهران و برادران آن‌ها نفری ۴.۲۵ میلیون دلار بپردازد.

در جریان حملات یازده سپتامبر که طی آن برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی نیویورک و ساختمان پنتاگون درشمال ویرجینیا هدف قرار گرفت نزدیک به ۳ هزار نفر جان باختند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیاستمداران دموکرات و جمهوریخواه دوشادوش هم در مراسم یادبود ۱۱ سپتامبر شرکت کردند

یک دقیقه سکوت به یاد قربانیان حملات یازده سپتامبر در بورس نیویورک

حملات یازده سپتامبر؛ دادگاه درخواست عربستان را رد کرد