Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا توتال قید سود همکاری با روسیه در پروژه‌های انرژی را خواهد زد؟

توتال غول انرژی فرانسوی اعلام کرد که دیگر سرمایه ای برای پروژه های جدید در روسیه در بحبوحه تهاجم به اوکراین تامین نخواهد کرد اما از پروژه های فعلی خارج نخواهد شد.
توتال غول انرژی فرانسوی اعلام کرد که دیگر سرمایه ای برای پروژه های جدید در روسیه در بحبوحه تهاجم به اوکراین تامین نخواهد کرد اما از پروژه های فعلی خارج نخواهد شد. Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از مریم عباسی‌زادهبا استفاده از AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه فرانسوی «توتال انرژی» اعلام کرد که در حال حاضر قصد ندارد فعالیت های خود را در روسیه متوقف کند. این در حالیست که غولهای نفتی رقیب توتال شامل شل، بریتیش پترولیوم و اکوئینور نروژ اعلام کرده اند از سرمایه گذاری‌هایی که در روسیه دارند، خارج می شوند.

آگهی

شش روز پس از آغاز جنگ در اوکراین و تجاوز نظامی روسیه به خاک این کشور، چندین غول بزرگ انرژی روابط خود را با مسکو قطع کرده اند و بدین ترتیب فشار بر شرکت‌‌های غربی دیگر که در پروژه های انرژی روسیه سهم دارند، افزایش پیدا کرده است.

این درحالیست که گروه فرانسوی «توتال انرژی» روز سه شنبه اول مارس اعلام کرد که در حال حاضر قصد ندارد فعالیت های خود را در روسیه متوقف کند.

غول‌های نفتی رقیب توتال شامل شل، بی‌پی و اکوئینور نروژ اعلام کرده اند از سرمایه گذاری‌هایی که در روسیه دارند، خارج می‌شوند. برخی مانند بی پی تحت فشار لندن سهام خود را به رزنفت روسیه واگذار کرده اند. برنارد لونی مدیر عامل بی پی هم از سمت خود در شورای اداری گروه دولتی رزنفت روسیه استعفا داده است.

در بیانیه ‌ای که برای خبرگزاری فرانسه در پاسخ به این سوال که آیا گروه توتال انرژی برای مدت طولانی قصد دارد در روسیه بماند، ارسال شده، آمده است: «دیگر این گروه در پروژه‌های جدید در روسیه سرمایه گذاری نمی کند اما از پروژه‌هایی که در حال حاضر در آنها سرمایه‌گذاری کرده هم دست نخواهد کشید.»

شرکت فرانسوی «انژی» هم یکی از مشارکت کنندگان در پروژه خط لوله گاز شمال بوده است.

گروه توتال که توسط پاتریک پویانه رهبری می‌شود ضمن اعلام همبستگی با مردم اوکراین، تجاوز نظامی روسیه به این کشور را محکوم و اعلام کرد:«توتال انرژی شدت تحریم های اعمال شده توسط اروپا را تایید می کند و این تحریم‌ها را بدون توجه به عواقب بر مدیریت دارایی های خود در روسیه اعمال خواهد کرد و دیگر سرمایه‌ای برای پروژه‌های جدید در روسیه در نظر نخواهد گرفت».

در همین حال برونو لومر وزیر اقتصاد فرانسه به رادیو فرانس انفو گفت: «اکنون پای اصول در میان است. به‌نظرم از این به بعد همکاری با همه شخصیت های سیاسی و اقتصادی که با حکومت روسیه در ارتباط هستند، مشکل دارد». او قصد دارد با مدیر شرکت توتال انرژی و گروه تامین کننده انرژی «انژی» در این باره گفتگو کند تا ظرف چند روز آینده تکلیف حضور شرکت های نفتی فرانسوی در روسیه مشخص شود.

این در حالیست که حدود ۱۷ درصد از تولیدات نفت و گاز توتال در خاک روسیه انجام می شود. در همین حال این شرکت فرانسوی مالک حدود ۲۰ درصد شرکت خصوصی نواتک روسیه است. این شرکت توسط لئونید میخلسون، میلیاردر معروف روسیه و از نزدیکان کرملین تاسیس شده است.

از سوی دیگر گنادی تیمچنکو مرد شماره دوی این شرکت اخیرا از سوی آمریکا و بریتانیا به‌دلیل نزدیکی به قدرت حاکمه روسیه و شخص ولایمیر پوتین تحریم شده است.

همزمان نباید این نکته را فراموش کرد که توتال در پروژه های مهم گاز طبیعی روسیه چه بصورت مستقیم چه به‌واسطه سهامش در نواتک، مشارکت دارد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران کمبود سوخت در فرانسه؛ نخست وزیر فرمان بازگشت به کار کارگران اعتصابی را صادر کرد

شبکه‌های اجتماعی به جنگ روسیه می‌روند؛ گوگل، متا و توییتر شبکه‌های دولتی روسیه را محدود می‌کنند

ماکرون: گزینه اعزام نیرو به اوکراین در صورت پیشروی روسیه و درخواست‌ کی‌یف منتفی نیست