Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فشار بر سازمان‌های مردم‌نهاد در ایران؛ خانه خورشید تعطیل شد

تصویری از اعضای خورشید
تصویری از اعضای خورشید Copyright خبرگزاری ایرنا
Copyright خبرگزاری ایرنا
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این مرکز در بهمن ماه ۱۳۸۵ تأسیس شده بود تا از زنان معتاد و بی‌خانمان حمایت کنند، اما بنیانگذاران ناچار شدند آن را ببندند. یکی از مسئولان خانه خورشید بدون اشاره به سازمان یا مسئول خاصی گفت: «به ما گفتند این آسیب‌دیده‌ها را رها کن. اینها بالاخره می‌میرند.»

آگهی

بنیانگذاران «خانه خورشید»، نخستین مرکز کاهش آسیب اعتیاد زنان در ایران، در برابر فشارها و به اجبار تن به تعطیلی این سازمان مردم‌نهاد دادند.

لیلا ارشد و سرور منشی‌زاده این مرکز را در بهمن ماه ۱۳۸۵ تأسیس کرده بودند تا از زنان معتاد و بی‌خانمان حمایت کنند، اما سرانجام ناچار شدند آن را ببندند. این خبر را لیلا ارشد، در گفتگویی با جعفرزاده، خبرنگار روزنامه همشهری اعلام کرد.

خانم ارشد در گفتگو با همشهری بدون نام بردن از نهاد یا فردی مشخص گفته است که دیگر نمی‌خواهند سازمان‌های مردم نهاد و ان‌جی‌اوها مانند گذشته فعالیت کنند. به گفته او در ۱۷ سال گذشته، ۲ هزار و ۵۰۰ نفر تحت پوشش این مؤسسه بوده‌اند که ۶۰۰ نفر از آنها بهبود یافته‌اند.

او درباره فشارهایی که منجر به فعالیت آنها شد، می‌گوید: «از سال ۹۷ از اهدافمان فاصله گرفتیم. محدودیت‌های ما هر روز بیشتر می‌شود. تصمیم‌گیری در حوزه آسیب‌ها بسیار متفاوت شده و می‌خواهند کارهای اجتماعی را به نهادهای بزرگ بسپارند و دیگر سمن‌ها مانند گذشته فعالیت نکنند. ما هم از اهداف‌مان فاصله گرفته بودیم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین باز هم بدون اشاره به سازمان یا مسئول خاصی گفت: «به ما گفتند این آسیب‌دیده‌ها را رها کن. اینها بالاخره می‌میرند. اما آخر اینها که نمی‌میرند. سازمان‌های مربوطه که وظیفه‌ای در این زمینه داشتند، چقدر در ایجاد چنین وضعیتی برای این افراد نقش داشتند؟ یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که ما پیشگیری سطح یک و ۲ نداریم، پیشگیری‌ ما سطح ۳ است؛ یعنی پس از وقوع حادثه و رخداد آسیب، وارد عمل می‌شویم. می‌گویند برویم دره فرحزاد، منطقه خلازیر، آزادگان، دروازه غار و... و به معتادان کمک کنیم. آنجا چه کمکی می‌توان به معتادان کرد جز اینکه به آنها غذا و لباس داد؟»

لیلا ارشد در پاسخ به اینکه در نبود خانه خورشید، گروه‌های آسیب‌دیده به کجا بروند؟ گفته است: «‌در محله دروازه غار، پزشکان بدون مرز فعال هستند و خدمات پزشکی و درمانی ارائه می‌دهند. در آنجا سمن‌هایی برای تحصیل کودکان هم فعالیت می‌کنند.»

اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنید

مسئولان پیشین خانه خورشید تا پایان اسفند به خدمات‌رسانی ادامه می‌دهند، اما می‌گویند از سال جدید، دیگر خانه خورشیدی در کار نیست.

منشی‌زاده نیز با اعلام پایان فعالیتش در خانه خورشید و بدون اشاره به دلیل تعطیلی، در صفحه اینستاگرام این مرکز نوشت: «وقت آن رسیده که مشعل بر افروخته‌ تجربه و تلاش این سال‌ها را در دستان توانای داوطلبان خلاق، علاقمند و متعهد قرار دهیم تا آنها نیز به نوبه خود با انرژی و انگیزه‌هایی بیشتر در راه بهبود شرایط آسيب دیدگان اجتماعی قدم بردارند.»

فشار مقامات ایران بر فعالیت سازمان‌های مردم نهاد و انجمن‌های مستقل غیر دولتی در سال‌های اخیر افزایش یافته است. در تیرماه ۱۳۹۹، مسئولان ارشد یکی از سرشناس‌ترین و پرکارترین سازمان‌های مردم نهاد ایران به نام جمعیت امام علی با شکایت سپاه پاسداران و به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» بازداشت شدند. حکم رسمی انحلال این سازمان خیریه در اسفند ۱۳۹۹ به دست مقامات قضایی صادر شد، گرچه اعضای جمعیت امام علی می‌گویند فعالیت خود را متوقف نکرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخاب ایران به عضویت کمیسیون مقام زن؛ دیده‌بان ملل متحد: روزی سیاه برای حقوق بشر بود

«شرایط زندان‌های ایران غیرانسانی است؛ مدیر جمعیت امام علی آزاد شود»

دستگیری مدیران جمعیت امام علی؛ دفتر جمعیت در دانشگاه شریف بسته شد