Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخاب ایران به عضویت کمیسیون مقام زن؛ دیده‌بان ملل متحد: روزی سیاه برای حقوق بشر بود

نشست شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۹
نشست شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۹ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران برای دومین بار طی دو دهه گذشته به عضویت کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد انتخاب شد؛ انتخابی که انتقاد دیده‌بان سازمان ملل را برانگیخت.

آگهی

ایران برای دومین بار طی دو دهه گذشته به عضویت کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد انتخاب شد؛ انتخابی که انتقاد سازمان دیده‌بان ملل متحد را برانگیخت.

انتخابات نهادهای فرعی شورای اجتماعی-اقتصادی ملل متحد(ECOSOC) روز چهارشنبه به صورت حضوری در نیویورک برگزار شد که در گروه آسیا- اقیانوسیه، ایران نامزد عضویت در دو کمیسیون مواد مخدر و مقام زن بود.

با وجود اجماع گروه منطقه‌ای آسیا-اقیانوسیه برای عضویت ایران، پاکستان، چین، ژاپن و لبنان در کمیسیون مقام زن(CSW)، نماینده آمریکا درخواست برگزاری رای‌گیری مخفی را ارايه کرد که پس از انجام این رای‌گیری، ایران با کسب ۴۳ رای از ۵۴ رای کشورهای عضو اکوسوک، به مدت چهارسال در دوره ۲۰۲۲-۲۰۲۶ به عضویت این نهاد ملل متحد درآمد.

ایران نخستین بار در سال ۲۰۱۰ به عضویت کمیسیون مقام زن درآمد؛ کمیسیونی با عضویت نمایندگان ۴۵ کشور که نقش مشورتی و نظارتی در زمینه ارتقای برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان دارد و توصیه‌های آن فاقد ضمانت اجرایی است. مطابق توافق حاصل شده در شصت و یکمین نشست کمیسیون مقام زن، اولویت این کمیسیون در سال آینده میلادی، دستیابی به برابری جنسیتی و توانمند‌سازی تمامی زنان و دختران در شرایط تغییرات آب و هوایی و اعمال سیاست‌ها و برنامه‌های کاهش خطر‌های تغییرات زیست محیطی و بلایای طبیعی است. همچنین موضوع مورد بررسی این کمیسیون در سال ۲۰۲۲ نیز توانمند‌سازی اقتصادی زنان در بازار در حال تطور کار خواهد بود.

هیلل نویر، مدیر اجرایی دیده‌بان سازمان ملل انتخاب ایران به عضویت این کمیسیون را «روزی سیاه برای حقوق زنان و حقوق بشر» توصیف کرد و یادآور شد که «آزار و اذیت ایران نسبت به زنان، چه در قانون و چه در عمل، فاحش و منظم است؛ چنان که دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در مورد اعمال تبعیض مداوم علیه زنان و دختراندر ایران گزارش داده است.»

اگرچه رای‌گیری روز چهارشنبه مخفی بوده ولی بررسی سازمان دیده‌بان ملل متحد نشان می‌دهد که حداقل ۴ کشور از میان کشورهای دموکراتیک اتحادیه اروپا و گروه کشورهای غربی شامل استرالیا، اتریش، کانادا، فنلاند، فرانسه، لتونی، آلمان، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، سوئیس، بریتانیا و ایالات متحده به عضویت ایران رای مثبت داده‌اند.

افغانستان نیز سال گذشته برای نخستین بار یک کُرسیِ این کمیسیون را برای دوره‌ای چهار ساله به دست آورد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در انتخابات کمیسیون مواد مخدر نیز که با نامزدی ایران، عربستان سعودی، کره‌جنوبی، فیلیپین و بنگلادش برگزار شد، ایران توانست با کسب ۳۷ رای به مدت سه سال در دوره ۲۰۲۲-۲۰۲۵ به عضویت این کمیسیون درآید. مطابق نتایج این رای‌گیری فیلیپین نتوانست آرای لازم را برای عضویت در این کمیسیون کسب کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فشار بر سازمان‌های مردم‌نهاد در ایران؛ خانه خورشید تعطیل شد

قطعنامه پارلمان اروپا علیه ایران؛ نمایندگان از رئیسی خواستند حکم اعدام جلالی را لغو کند

جدال دائمی زنان ایرانی برای کسب حقوق خود؛ یک نماینده مجلس: تغییر از داخل رخ می‌دهد