پیامد حمله روسیه به اوکراین؛ سیاست نظامی آلمان پس از دهه‌ها تغییر کرد

Germany Ukraine Tensions
Germany Ukraine Tensions Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«حمله روسیه به اوکراین یک نقطه عطف است. این کار روسیه، کل نظم بوجود آمده پس از جنگ [جهانی دوم] را تهدید می‌کند. در این شرایط، وظیفه ما این است که با تمام توان به اوکراین کمک کنیم تا بتواند از خود در برابر ارتش متجاوز ولادیمیر پوتین دفاع کند.»

آگهی

دولت آلمان روز یکشنبه از افزایش قابل توجه بودجۀ نظامی خود در سال‌های پیش‌رو و تخصیص فوری یک بسته مالی ۱۰۰ میلیارد یورویی برای نوسازی ارتش خبر داد.

این تصمیم در پی حمله روسیه به اوکراین و در حالی اتخاذ شده است که آلمان، از زمان پایان جنگ سرد، شمار نیروهای ارتش خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده و از حدود ۵۰۰ هزار نفر در زمان اتحاد مجدد کشور در سال ۱۹۹۰ میلادی به ۲۰۰ هزار نفر در حال حاضر رسانده است.

اولاف شولز، صدراعظم آلمان در جریان نشست اضطراری پارلمان کشور در این روز اعلام کرد: «ما از این پس، هر سال بیش از ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی‌مان را برای دفاع خود سرمایه گذاری خواهیم کرد.»

حمله روسیه به اوکراین، یک شوک بزرگ برای کشوری محسوب می‌شود که از زمان پایان یافتن حکومت نازی‌ها، سیاستش را به سمت صلح طلبی تغییر داده و حتی در سال‌های پیشین حاضر به انجام بسیاری از تعهدات نظامی خود در قبال ناتو نشده و خشم ایالات متحده را برانگیخته است.

رئیس ارتش آلمان پس از آغاز جنگ در اوکراین، رسما اعتراف کرد که «بوندس‌وهر» یا همان ارتش آلمان «برهنه» است و مقامات نظامی این کشور مرتباً از خرابی هواپیماهای جنگنده، کشتی‌های جنگی یا تانک‌های خود شکایت دارند.

ارسال مستقیم تسلیحات و تجهیزات نظامی به اوکراین

دولت آلمان همچنین روز شنبه اعلام کرد که با ایجاد یک تغییر مهم در سیاست نظامی خود، اقدام به ارسال مستقیم تسلیحات و تجهیزات نظامی به اوکراین خواهد کرد.

این کشور همچنین از موافقت خود با وضع محدودیت‌هایی در موضوع تبادلات بانکی جهانی، بویژه قطع دسترسی روسیه به سیستم سوئیفت خبر داد.

بر این اساس اولاف شولتس، صدراعظم آلمان شامگاه شنبه اعلام کرد که هزار سلاح ضد تانک و ۵۰۰ موشک زمین به هوای استینگر به اوکراین خواهد فرستاد.

او گفت: «حمله روسیه به اوکراین یک نقطه عطف است. این کار روسیه، کل نظم بوجود آمده پس از جنگ [جهانی دوم] را تهدید می‌کند. در این شرایط، وظیفه ما این است که با تمام توان به اوکراین کمک کنیم؛ تا بتواند از خود در برابر ارتش متجاوز ولادیمیر پوتین دفاع کند.»

وزارت اقتصاد آلمان نیز شامگاه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که به هلند اجازه می‌دهد ۴۰۰ سلاح ضد تانک «ساخت آلمان» را به اوکراین بفرستد. برلین همچنین با فرستادن مهماتی دیگر از جمله ۹ فروند توپخانه هویتزر، ۱۴ خودروی زرهی و حدود ۱۰ هزار تن سوخت به اوکراین موافقت کرده است.

این تصمیمات در حالی گرفته می‌شود که آلمان برای دهه‌ها به سیاست عدم صدور تسلیحات مرگبار به مناطق دچار درگیری پایبند بوده است؛ با این وجود مقامات این کشور می‌گویند با توجه به آنچه در اوکراین روی داده، ترجیح می‌دهند که این سیاست را به کناری بگذارند.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه و رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان در بیانیه‌ای گفتند: «پس از حمله بی‌شرمانه روسیه، اوکراین باید بتواند از خود دفاع کند. بنابراین، دولت فدرال با تامین مواد مورد نیاز اوکراین، از این کشور حمایت خواهد کرد.»

این دو همچنین با حمایت از وضع «محدودیت هدفمند» در دسترسی روسیه به سیستم سوئیف اعلام کردند: «اکنون لازم است استراتژی طراحی شود تا آسیب‌های ناشی از قطع سوئیف برای دیگران محدود شود و تنها افراد مشخصی را هدف بگیرد.»

آلمان که قوی‌ترین اقتصاد را در میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا دارد، پیش از این به دلیل عدم حمایت کافی و قاطعانه از اوکراین در جریان حمله روسیه، با انتقادات شدید مقامات اوکراینی و سایر متحدانش روبرو شده بود. برلین پیش از این ۵ هزار کلاه ایمنی به اوکراین فرستاده بود که این کار در شبکه توییتر بشدت مورد تمسخر کاربران قرار گرفت.

واکنش اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از تصمیم آلمان برای ارسال سلاح استقبال کرد و در پیامی توییتری خطاب به شولتز نوشت: «همین کار را ادامه بده صدراعظم شولتس! ائتلاف ضد جنگ را باید در عمل نشان داد.»

دیگر کشورهای اروپایی نیز قول کمک نظامی دادند؛ از جمله ایتالیا گفت که تجهیزات نظامی غیرکشنده مانند تجهیزات مین‌زدایی و تجهیزات حفاظتی را برای سربازان اوکراینی ارسال خواهد کرد.

فرانسه اعلام کرد که درخواست‌های اوکراین برای دریافت تجهیزات نظامی در دست بررسی است و هروه گراندژان، سخنگوی ارتش گفت که فرانسه پیش از آغاز این تهاجم، تسلیحاتی به ارزش حدوداً ۱۰۰ میلیون یورو از جمله موشک‌های دفاعی کوتاه برد، به اوکراین داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش قیمت و کمبود کودهای شیمیایی یکی از پیامدهای نگران کننده جنگ اوکراین بر اروپا

چگونه زلنسکی واکنش غرب به روسیه را تغییر داد؟

شیرین‌کاری مستخدم موزه چگونه سر از گالری آلمان در آورد؟