Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش‌های اتحادیه اروپا و ناتو به حملۀ روسیه به خاک اوکراین

European Commission President and NATO Secretary General
European Commission President and NATO Secretary General Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورزولا فن در لاین: «چنین زور و اجباری در قرن ۲۱ جایی ندارد. اتحادیه اروپا در مواجهه با این بحران بی‌سابقه، محکم در کنار اوکراین و مردمش ایستاده است.»

آگهی

اتحادیه اروپا در اولین واکنش‌ها به یورش نظامی روسیه به خاک اوکراین و هدف گرفتن شهرهای این کشور اعلام کرد که کرملین را در قبال این حملۀ «غیرموجه» پاسخگو خواهد کرد.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا بامداد پنج‌شنبه در یک پیام توییتری ضمن محکوم کردن این حمله نوشت: «در این ساعات تاریک، فکر ما با اوکراین و زنان و مردان و کودکان بی‌گناه آن است؛ چراکه آنها با یک حمله غیرموجه مواجه شده‌اند و جانشان در خظر است. ما کرملین را پاسخگو خواهیم کرد.»

او همچنین بیانیه مستقلی را منتشر و در آن ضمن محکوم کردن «تجاوز نظامی» اوکراین آنهم با «شدیدترین وجه ممکن» از مسکو خواست تا «فوراً خصومت‌ها را متوقف کند، ارتش خود را از اوکراین خارج کند و به تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال اوکراین احترام بگذارد».

خانم فن در لاین افزود: «چنین زور و اجباری در قرن ۲۱ جایی ندارد. اتحادیه اروپا در مواجهه با این بحران بی‌سابقه، در کنار اوکراین و مردمش محکم ایستاده است.»

او همچنین اعلام کرد که روز پنج‌شنبه به ابتکار شارل میشل، رئیس شورای اروپا یک جلسۀ فوق‌العاده با حضور رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار خواهد شد تا درباره اقدامات محدودکنندۀ بیشتر در قبال مسکو گفتگو شود.

این اتحادیه تنها یک روز پیش از این اولین دور تحریم‌ها علیه روسیه را به اجرا گذاشته بود و بر اساس این بیانیه، قرار است در جریان جلسه فوق‌العادۀ امروز نیز یک بستۀ تحریمی جدید که توسط کمیسیون اروپا و با هماهنگی شرکاء آماده شده، به تصویب اعضا برسد و به سرعت به اجرا گذاشته شود.

واکنش ناتو

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز اعلام کرد که «روسیه مسیر تجاوز به یک کشور مستقل را انتخاب کرده است».

او در بیانیه‌ای گفت: «این حمله جان تعداد بی‌شماری از غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد و نقض فاحش قوانین بین‌المللی و تهدیدی جدی برای امنیت اروپا‌-آتلانتیک است.»

قرار است سفرای ناتو (شامل ۲۷ کشور اروپایی به همراه ترکیه، کانادا و ایالات متحده آمریکا) امروز در نشستی اضطراری موضوع این حمله و چگونگی واکنش به آن را به بحث بگذارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فن درلاین در گفتگو با یورونیوز: دیگر به پوتین هیچ اعتمادی نیست

مقاومت در میان بُهت و هراس؛ آلبوم عکس از تهاجم روسیه به اوکراین

اوکراین: با حمله پهپادی پایانه‌ نفتی روسیه را به آتش کشیدیم