جشنواره‌ای برای شاهین و شتر؛ تلاش قطر برای حفظ همزمان سنت و زیست‌بوم

جشنواره‌ای برای شاهین و شتر؛ تلاش قطر برای حفظ همزمان سنت و زیست‌بوم
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شاهین‌بازها همچنین می‌توانند پرندهٔ محبوب‌شان را به بیمارستان شاهین سوق وقیف ببرند.

آگهی

مسئولان قطر در سال‌های اخیر با احیای جنگل‌های ساحلی این کشور، در کنار برگزاری جشنوارهٔ ویژهٔ حیوانات بومی خود نظیر شاهین و شتر گام مؤثری در حفظ زیست‌بوم و افزایش آگاهی نسبت به آن برداشته‌اند.

پرواز با شاهین‌های شکاری

جشنوارهٔ بین‌المللی شاهین و شکار قطر که در ماه‌های سرد سال برگزار می‌شود هر سال شرکت‌کنندگان مختلفی را مجذوب این کشور می‌کند. انجمن قناص که در سال ۲۰۰۸ با هدف خدمت به پرورش‌دهندگان شاهین تأسیس شده، برگزارکنندهٔ این جشنواره است.

علی‌بن خاتم المهشدی، رئيس این انجمن می‌گوید:‌ «پروژه‌های بسیاری داریم که مهمترین‌شان پروژهٔ ژن شاهین است. کارزاری هم برای رهاکردن شاهین‌ها در طبیعت راه‌اندازی کرده‌ایم. این کار میراث انسانی و برجستهٔ قطر است و بنابراین می‌خواهیم آن را حفظ می‌کنیم.»

S. Gaffoor
جشنوارهٔ شاهین قطرS. Gaffoor

عمر این پرندگان زیبای شکاری تا ۲۲ سال هم می‌رسد. آنها تنها تا ۴ سالگی مسابقه می‌دهند اما تا آخر عمر مورد احترام‌اند. چابکی، مهارت و زیبایی معیارهای تعیین‌کنندهٔ پیروز در مسابقهٔ پروازدادن شاهین‌هاست، و جایزهٔ مسابقه علاوه بر پول نقد، یک خودروی ویژهٔ صحرانوردی است.

شاهین‌بازها همچنین می‌توانند پرندهٔ محبوب‌شان را در صورت لزوم به مرکز درمانی ویژهٔ شاهین‌ها در شهر ببرند که «بیمارستان شاهین سوق وقیف» نام دارد، مرکزی که به فناوری‌های نو نظیر آندوسکوپی و رادیولوژی مجهز است.

حفظ و احیای زیستگاه‌های ساحلی

یکی از اهداف قطر در رسیدن به آینده‌ای پایدار حفظ حیات وحش و پیشگیری از انقراض گونه‌های زیستی است. این کشور شماری زیستگاه طبیعی دارد که میزبان گیاهان، پرندگان و جانوران گوناگون‌اند.

دکتر سیف‌علی الحجری، کنشگر محیط زیست قطری کوشش فراوانی برای احیای جنگل ساحلی قطر کرده است و می گوید:‌ «این جنگل زیبایی خاصی به منطقه داده، و با جذب دی‌اکسید کربن، اکسیژن خوبی هم تولید می‌کند. حیوانات زیادی اینجا هستند، از جانورانی نظیر روباه گرفته تا پرندگان و حشرات. همچنین حیات دریایی متنوعی هم پیرامون این جنگل جریان دارد.»

او معتقد است که باید فناوری‌های مناسب برای کشور را پیدا کرد. او همچنین علاوه بر سیاست‌های درست بر آموزش نسل نیز جدید تأکید می‌کند و معتقد است که این آموزش باید به ارزش‌های اخلاقی و عادات رفتاری بدل شود.

یورونیوز
شتریورونیوز

مسابقهٔ انتخاب زیباترین شتر

شترها هرچند مانند گذشته وسیلهٔ سفر نیستند، در فرهنگ شماری از کشورها از جمله قطر جایگاه مهمی دارند و پیوسته در مراسم سنتی مختلف دیده می‌شوند. یکی از این مراسم جشنواره و مسابقهٔ انتخاب زیباترین شترهاست. معیارهای داوری رقابت عبارتند از: رنگ و شفافیت پوست، تناسب اندازهٔ سر و بدن، اندازه لب‌ها و مژه‌ها، و شکل و اندازهٔ گردن و کوهان. 

ارزش نقدی جایزهٔ این رقابت‌ها حدود ۳۵۰ هزار یوروست. بنابرین برنده‌شدن در این رقابت مهم است و شترهای برنده که قیمت بسیار بالایی پیدا می‌کنند با حمایل خاصی مشخص می‌شوند و مورد توجه و مراقبت بسیار قرار می‌گیرند. اما برگزارکنندگان جشنوارهٔ شتر قطر تأکید می‌کنند که هدف عمدهٔ این جشنواره بیش از جوایز و جنبهٔ تجاری انتقال فرهنگ و سنت گذشتگان به نسل‌های آینده است.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

معماری قطر؛ از استادیوم‌های جام جهانی تا شهرک‌های هوشمند