آمریکا: اگر تهران جدیت نشان دهد توافق طی روزهای آینده ممکن است

پرچم ایران در تهران
پرچم ایران در تهران Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده درباره روند مذاکرات با ایران در وین گفت: «طی یک هفته اخیر پیشرفت‌های ماهوی به دست آمده است.»

آگهی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن اعلام دستیابی به «پیشرفت‌های ماهوی» در جریان مذاکرات وین برای احیای برجام گفت در صورتی که ایران از خود «جدیت» نشان دهد امکان توافق با تهران طی روزهای آینده وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده درباره روند مذاکرات با ایران در وین گفت: «طی یک هفته اخیر پیشرفت‌های ماهوی به دست آمده است.»

وی با این حال تاکید کرد که تا زمانی که درباره «کوچکترین جزئیات» توافق صورت نگرفته توافقی در «بُعد کلی» هم به دست نیامده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه ضمن پرهیز از اشاره به موارد مورد اختلاف در مذاکرات وین اظهار داشت: «اگر ایران از خود جدیت نشان دهد باید بتوانیم طی روزهای‌ آینده به توافق برسیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی هشدار داد که هرگونه تاخیری که «بسیار فراتر» از این جدول زمانی باشد «به شدت» احتمال دستیابی به توافق را زیر سئوال می‌برد.

ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم در گفتگوهای وین در حال مذاکره بر سر احیای برجام، پایبندی مجدد تهران به تعهداتش در این توافق و لغو تحریم‌های وضع شده از سوی واشنگتن هستند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه در واکنش به گزارش‌های منتشرشده درباره مفاد توافق احتمالی بر سر احیای برجام در صفحه توئیتر خود نوشت که انتشار «اخبار جعلی تحت عنوان گزارش‌دهی» کار «خطرناکی» است.

توئیت سعید خطیب‌زاده واکنشی به گزارش خبرگزاری رویترز است که در آن به دستیابی به توافق با تهران بر سر تعلیق غنی‌سازی‌ اورانیوم با غلظت بیش از پنج درصد اشاره شده بود. بنا به همین گزارش آزادسازی حدود هفت میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود‌شده ایران در کره‌جنوبی و آزادی «زندانیان غربی» در ایران از مراحل بعدی متن توافق بیست و چند صفحه‌ای است.

همزمان با این تحولات مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق ایالات متحده در صفحه توئیتر خود توافق هسته‌ای با ایران را «توافقی مخوف برای آمریکا» توصیف کرد. وی در ادامه از موضع «قاطعانه» اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان در برابر تلاش‌های دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده برای مذاکره مجدد بر سر برجام ابراز خرسندی کرد.

اشاره مایک پمپئو به موضع اعضای جمهوریخواه کنگره آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران خواستار انتشار بیانیه‌ای از طرف روسای مجالس کشورهای غربی از جمله ایالات متحده به عنوان «تضمین» در اجرای توافق احتمالی با تهران شده است.

نیکی هیلی، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد نیز ضمن استقبال از موضع جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان گفت که برجام «یک اشتباه» بود و توافق جدید با تهران «یک فاجعه» خواهد بود.

شماری از اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان در نامه‌ای به جو بایدن هشدار داده‌اند که توافق با ایران بدون تائید کنگره «موقتی» خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار فرانسه: تنها چند روز برای احیای برجام زمان باقی است

کنعانی: ایران نیروی نیابتی ندارد اما اسرائيل نیابتی آمریکا است

سه کشور اروپایی در انتقاد از پیشرفت در برنامه هسته‌ای ایران بیانیه مشترک صادر کردند