پارلمان روسیه خواستار حمایت پوتین از تجزیه شرق اوکراین شد

نمایی از پارلمان روسیه
نمایی از پارلمان روسیه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دومای روسیه خواستار حمایت پوتین از استقلال و تجزیه دو منطقه در شرق اوکراین شد.

آگهی

نمایندگان پارلمان روسیه امروز سه‌شنبه به درخواستی رای دادند که از ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور این کشور می‌خواهد تا استقلال مناطق جدایی‌طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین را به رسمیت بشناسد. این دو منطقه که هم اکنون به طور خودمختار در دست جدایی‌طلبان روس اداره می‌شوند، هشت سال است که با ارتش اوکراین می‌جنگند.

ویاچسلاو ولودین، رئیس مجلس دومای روسیه گفت که درخواست از رئیس جمهور روسیه در مورد لزوم به رسمیت شناختن «جمهوری خلق دونتسک» و «جمهوری خلق لوگانسک» بی درنگ به وی ارسال خواهد شد.

وی تصریح کرد که این متن در جلسه عمومی دوما به تصویب رسید تا این دو سرزمین به «دو دولت و دو کشور مستقل» تبدیل شوند.

به رسمیت شناختن این سرزمین‌ها به عنوان دو کشور مستقل مهر پایانی است بر روند صلح در شرق اوکراین و توافقنامه های مینسک که با میانجیگری فرانسه و آلمان امضا شده بودند.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در پاسخ به پرسش خبرنگاران، اطمینان داد که در حال حاضر «هیچ تصمیم رسمی» اتخاذ نشده است اما تاکید کرد که «درخواست نمایندگان منعکس کننده نظر مردم روسیه است».

به رسمیت شناختن این سرزمین‌ها به عنوان دو کشور مستقل مهر پایانی است بر روند صلح در شرق اوکراین و توافقنامه های مینسک که با میانجیگری فرانسه و آلمان امضا شده بودند.

دمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین، در واکنش به این موضوع گفت: «در صورتی که روسیه این دو منطقه جدایی طلب را به رسمیت بشناسد، به معنی آن است که روسیه عملاً و با تمام عواقب ناشی از آن، از توافقات مینسک خارج شده استُ این چیزی است ما قبلاً نسبت به آن هشدار داده بودیم.»

مسکو ماه‌ها است که اوکراین را متهم می‌کند که سعی دارد تا توافق‌های مینسک را از مسیر خارج کند.

روسیه پیش از این نیز دو منطقه آبخازیا و اوستیای جنوبی را از گرجستان جدا کرد و آنها را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درباره دو جمهوری خودخوانده در شرق اوکراین چه می‌دانیم؟

فُن در لاین: اتحادیه اروپا بدون گاز روسیه هم زمستان خود را سر خواهد کرد

پیش‌بینی تازه از رشد اقتصادی روسیه و اوکراین؛ مسکو برخلاف انتظارها رونق را حاکم کرد