وزارت دفاع روسیه از آغاز عملیات بازگشت نظامیان مستقر در مرز اوکراین به پادگان های خود خبر داد

نظامیان روسی در تمرینات نظامی منطقه لنینگراد
نظامیان روسی در تمرینات نظامی منطقه لنینگراد Copyright  REUTERS
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همزمان با بالاگرفتن شائبه حمله روسیه به اوکراین در روز ۱۶ فوریه تلاش های دیپلماتیک برای جلوگیری از وقوع جنگ با سفر اولاف شولتس، صدراعظم آلمان به مسکو ادامه پیدا کرده‌ است.

آگهی

وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که نیروهای روسی که هفته‌ها در نزدیکی مرز اوکراین مستقر شده‌اند، بازگشت به پادگان‌های خود را آغاز کرده‌اند. این درحالیست که غرب احتمال عملیات نظامی روسیه در اوکراین را قریب‌الوقوع می‌داند.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این وزارتخانه در این باره گفت: «یگان‌های مناطق نظامی جنوب و غرب که ماموریت خود را به پایان رسانده‌اند، بارگیری تجهیزات را آغاز کرده‌اند و از امروز به پادگان‌های خود باز خواهند گشت.»

هر چند برخی منابع غربی از این اقدام روسیه بعنوان نخستین نشانه از «کوتاه آمدن» مسکو یاد می‌کنند ولی ژنرال کوناشنکوف بازگشت سربازان را سیر طبیعی بعد از هر مانور عنوان کرده و می گوید با پایان یافتن تمرینات نظامی، سربازها با استفاده از شیوه های مختلف به پادگان ها باز می‌گردند.

با این حال و به گزارش گالینا پولونسکایا، خبرنگار یورونیوز در مسکو، به نقل از بخش مطبوعاتی یگان نظامی جنوب، تا این لحظه تنها آن‌دسته از خودروهای نظامی و زرهی که در رزمایش کریمه شرکت کرده بودند به محل استقرار دائمی خود باز می‌گردند.

هنوز مشخص نیست چه تعداد از نیروهای روسیه به پادگان های خود باز خواهند گشت. منابع غربی پیش‌تر تعداد سربازان روسی اعزامی به مناطق مرزی با اوکراین را بیش از ۱۰۰ هزار نفر عنوان کرده بودند. رهبران اوکراین در نخستین واکنش به بازگشت سربازان روسی همچنان بر شک و تردید خود نسبت به اقدامات روسیه تاکید کرده‌اند. کی‌یف پیش‌تر با تعیین ضرب الاجلی ۴۸ ساعته خواستار برگزاری نشست ویژه با مسکو و دیگر اعضای سازمان همکاری و امنیت اروپا و توضیح شفاف مسکو در مورد تحرکات و آرایش نظامی خود در مرز با اوکراین شده بود.

ایگور کوناشنکوف در کنفرانس مطبوعاتی سه‌شنبه همچنین بر برگزاری مانورها و تمرینات نظامی روسیه در سراسر خاک این کشور تاکید و آن را حق کشورش دانست. او در بخشی از سخنانش بر کارزار شکل گرفته در غرب برای آتش افروزی و تحریک مسکو تاکید کرد، کارزاری که به زعم او بی سابقه است.

این در حالیست که همزمان با بالاگرفتن شائبه حمله روسیه به اوکراین در روز ۱۶ فوریه، تلاش های دیپلماتیک برای جلوگیری از وقوع جنگ، امروز با سفر اولاف شولتس، صدراعظم آلمان به مسکو ادامه پیدا کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زلنسکی: روسیه نیروهایش را از مرز اوکراین عقب نکشیده است

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد

محدودیت «عجیب» برای هنرمندان در چچن؛ آهنگ‌های خیلی تند و خیلی کند نسازید