Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کرزی: برداشت ۳.۵ میلیارد دلار از پول‌های افغانستان توسط آمریکا ظالمانه است

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان
حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما با آنها ابراز همدردی می کنیم اما مردم افغانستان هم به اندازه خانواده‌های آمریکایی که عزیزانشان را از دست دادند، قربانی شدند. توقیف پول یا گرفتن پول از مردم افغانستان به نام خانواده‌های قربانیان آمریکایی ناعادلانه و ظلم علیه مردم افغانستان است.»

آگهی

حامد کرزی، رئیس‌ جمهوری پیشین افغانستان دستور کاخ سفید برای برداشت ۳.۵ میلیارد دلار از دارایی‌های این کشور را «ظلم علیه مردم» خواند.

به موجب فرمانی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۱۱ فوریه صادر کرد، ۷.۱ میلیارد دلار از دارایی‌های افغانستان که در حال حاضر در ایالات متحده نگهداری می شوند آزاد شدند تا میان قربانیان ۱۱ سپتامبر و کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تقسیم شوند.

حامد کرزی در یک کنفرانس خبری از آمریکایی‌ها، به‌ ویژه خانواده‌های هزاران قربانی حملات ۱۱ سپتامبر، خواست تا از جو بایدن بخواهند که دستور هفته گذشته خود را لغو کند.

آقای کرزی با بیان اینکه مردم افغانستان در درد مردم آمریکا شریک هستند، گفت: «ما با آنها ابراز همدردی می کنیم اما مردم افغانستان هم به اندازه خانواده‌های آمریکایی که عزیزانشان را از دست دادند، قربانی شدند. توقیف پول یا گرفتن پول از مردم افغانستان به نام خانواده‌های قربانیان آمریکایی ناعادلانه و ظلم علیه مردم افغانستان است.»

این پول متعلق به هیچ دولتی نیست، این پول متعلق به مردم افغانستان است
حامد کرزی

خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر در دادگاه‌های آمریکا پرونده‌های قضایی علیه طالبان گشوده‌اند و در تلاش هستند تا از ۷.۱ میلیارد دلار سرمایه افغانستان که در بانک‌های آمریکا هستند، مبلغی را به عنوان غرامت بردارند.

بر اساس فرمانی که جو بایدن صادر کرد، اکنون ۳.۵ میلیارد دلار از دارایی‌های افغانستان کنار گذاشته شده تا نتیجه پرونده قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر در دادگاه صادر شود و مشخص شود چه میزان از این مبلغ باید به این خانواده‌ها داده شود.

کرزی گفت: «ما از دادگاه‌های ایالات متحده می‌خواهیم که برعکس عمل کنند و پول افغانستان را به مردم افغانستان برگردانند زیرا که این پول متعلق به هیچ دولتی نیست، این پول متعلق به مردم افغانستان است.»

او افزود: «به مردم آمریکا و جهان می‌گوییم چگونه یک ملت بیچاره و مسکین را متهم می‌کنید و پولش را می‌گیرید؟»

به گفته رئیس جمهوری پیشین افغانستان اسامه بن لادن از پاکستان وارد افغانستان شد و «دست به کشتن مردم کشور» زد و «زمانی که دستش از افغانستان کوتاه شد، به پاکستان رفت» و در نزدیکی اسلام آباد کشته شد.

تلاش‌های دیپلماتیک در قطر

در همین حال دیروز یکشنبه، هیئتی از طالبان در تلاش برای متقاعد کردن دولت‌ها برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان وارد قطر شد.

این هیئت به ریاست امیرخان متقی، وزیر امور خارجه طالبان با هیئت اتحادیه اروپا در دوحه، نمایندگی‌های دیپلماتیک و مقامات کشورهای حوزه خلیج فارس دیدار خواهد کرد.

در اواخر ماه گذشته نیز نشستی در اسلو، پایتخت نروژ میان نمایندگان طالبان و نمایندگان برخی از دولت‌های غربی برگزار شد که به حکومت سابق افغانستان کمک‌های مالی هنگفتی می‌کردند. در نشست اسلو نمایندگانی از آمریکا، نروژ، اتحادیه اروپا، بریتانیا، فرانسه و ایتالیا حضور داشتند.

دولت طالبان هنوز ازسوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است و سازمان ملل متحد می گوید که نیمی از جمعیت ۳۸ میلیون نفری افغانستان با کمبود مواد غذایی مواجه هستند.

با این حال امیر خان متقی در اوایل ماه جاری به خبرگزاری فرانسه گفته بود که طالبان درآستانه به رسمیت شناختن بین‌المللی است. انتظار می‌رود که در جریان مذاکرات و دیدارهای هیئت افغانستان در دوحه، مذاکراتی برای بهبود حقوق بشر و وضعیت زنان نیز صورت پذیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای امنیت، مسئولیت یوناما در افغانستان را تمدید کرد

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد

گزارشی از تجاوز جنسی طالبان به زنان افغان که به دلیل «بدحجابی» بازداشت شدند