Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بلینکن: حتی بازی‌های المپیک هم شاید مانع حمله روسیه به اوکراین نشود

تصاویر ماهواره‌ای شرکت ماکسار تکنولوژی از آرایش نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین
تصاویر ماهواره‌ای شرکت ماکسار تکنولوژی از آرایش نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین Copyright رویترز کانکت
Copyright رویترز کانکت
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده توسط یک شرکت خصوص آمریکایی آرایش نظامی جدید نیروهای روسیه را در چندین منطقه نزدیک به مرز اوکراین نشان می‌دهد.

آگهی

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه ۱۱ فوریه ضمن هشدار نسبت به جدی بودن احتمال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین تاکید کرد که این حمله ممکن است هر لحظه، حتی حین برگزاری بازی‌های المپیک روی دهد.

وزیر امور خارجه آمریکا در این راستا بار دیگر به اقدام روسیه در جمع‌آوری نیروهای بیشتر نظامی در مرز خود با اوکراین اشاره و مسکو را به تدارک یک تهاجم نظامی تازه علیه اوکراین متهم کرد.

آقای بلینکن سپس ضمن رد گمانه‌زنی‌های موجود مبنی بر اینکه مسکو برای عملی کردن تصمیم خود منتظر پایان بازی‌های المپیک زمستانی پکن در بیستم فوریه است تا چین، متحد بزرگ خود را تحت الشعاع این حمله قرار ندهد، گفت: «ما در برهه‌ای قرار داریم که هر لحظه ممکن است شاهد آغاز تهاجم (علیه اوکراین) باشیم و واضح است که بازی‌های المپیک نیز نمی‌تواند مانعی برای آن باشد.»

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده توسط یک شرکت خصوص آمریکایی استقرار نظامی جدید نیروهای روسیه را در چندین منطقه نزدیک به مرز اوکراین نشان می‌دهد.

شرکت «ماکسار تکنولوژی» مستقر در ایالات متحده که مدتی است به صورت ویژه تجمع نیروهای روس در مرز اوکراین را رصد می‌کند، اعلام کرده که تصاویر ضبط شده در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه از آرایش جدید و قابل توجه این نیروها در چندین نقطه از منطقه الحاق شده کریمه و نیز در غرب روسیه و بلاروس حکایت دارد.

رویترز با اشاره به این تصاویر و ضمن تاکید بر اینکه نمی‌تواند به صورت مستقل صحت آنها را تایید کند آورده است که روند افزایش شمار نیروهای روسیه در نزدیکی مرز اوکراین به رغم تلاش‌های دیپلماتیک فزاینده برای حل این بحران همچنان ادامه دارد.

در این گزارش آمده است روسیه در حالی داشتن هر گونه طرح حمله نظامی به اوکراین را رد کرده که حضور نیروهای این کشور در رزم‌آیش‌های مشترک بلاروس و نیز مانورهایی در دریای سیاه به عنوان بخشی از افزایش فعالیت‌های نظامی در نزدیکی اوکراین تلقی شده و به بیم‌های موجود در خصوص قریب الوقوع بودن یک جنگ دامن زده است.

آنتونی بلینکن که روز جمعه پس از نشستی در ملبورن با شرکای ایالات متحده در گروه چهار جانبه «کواد» که استرالیا، ژاپن و هند نیز اعضای آن هستند سخن می‌گفت، بر جدی و نگران‌کننده بودن روند بحران اوکراین تاکید کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده در این خصوص تاکید کرد: «ما به بیان ساده، همچنان شاهد نشانه‌های بسیار نگران کننده مبنی بر تشدید تنش مرز روسیه با اوکراین هستیم.»

آقای بلینکن در عین حال یاد آور شد که ایالات متحده ترجیح می‌دهد اختلافات با روسیه را راه دیپلماسی حل و فصل کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایالات متحده سپس با اشاره به اینکه «ما تمام تلاش خود را در برای گفتگو با روسیه انجام داده‌ایم» تاکید کرد: «اما در عین حال در خصوص تقویت بازدارندگی و قوای دفاعی با آنها بسیار صریح بوده‌ایم و به آنها گوشزد کرده‌ایم که در صورت انتخاب گزینه تهاجم نظامی عواقب سختی در انتظارشان خواهد بود.»

این اظهارات در حالی ایراد می‌شود که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده نیز روز پنجشنبه با جدی خواندن احتمال وقوع جنگ از آمریکایی‌های ساکن اوکراین خواست هرچه سریعتر این کشور را ترک کنند.

وی با هشدار نسبت به اینکه «وضعیت بسیار متفاوت است و همه چیز می‌تواند به سرعت از کنترل خارج شود»، تاکید کرده بود: «ما با یکی از بزرگترین ارتش‌های جهان روبرو هستیم.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین پس از گفتگو با صدراعظم آلمان: برای کاهش تنش آماده هستیم

تجمع معترضان مقابل ساختمان کنگره آمریکا همزمان با سخنرانی نتانیاهو در کاپیتول

از تحریم سخنرانی تا تظاهرات؛ نتانیاهو خطاب به کنگره آمریکا: پیروزی ما، پیروزی شما است