بوریس جانسون بابت اشتباهش در جریان رسوایی «پارتی گیت» ابراز تاسف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نخست‌وزیر بریتانیا در مجلس عوام
نخست‌وزیر بریتانیا در مجلس عوام   -   کپی رایت  AP Photo

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا که به دنبال رسوایی موسوم به «پارتی گیت» با درخواست کناره‌گیری از مقامش روبرو است از اشتباهاتش در زمینه برگزاری جشن‌‌های متعدد در دفتر نخست‌وزیری طی دوره شیوع ویروس کرونا ابراز تاسف کرد.

در گزارش اولیه تحقیق مستقل درباره جشن‌های برگزار شده در دفتر نخست‌وزیری آمده است که برگزاری این گردهمایی‌ها «قصوری جدی» محسوب می‌شود. در بخشی از این گزارش آمده است که «ضعف در رهبری و قضاوت» باعث شد تا امکان برگزاری این جشن‌ها که نباید برگزار می‌شد فراهم شود.

نخست‌وزیر بریتانیا در واکنش به این گزارش ضمن رد درخواست‌ها برای کناره‌گیری از مقامش وعده داد که نحوه اداره دفتر نخست‌وزیری را اصلاح خواهد کرد. بوریس جانسون همچنین تاکید کرد که دولت محافظه‌کار تحت رهبری او همچنان قابل اعتماد است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که شماری از اعضای حزب محافظه‌کار نیز از بوریس جانسون به دلیل رسوایی جشن‌های دفتر نخست‌وزیری انتقاد می‌کنند. یکی از نمایندگان محافظه‌کار در مجلس عوام بوریس جانسون را متهم کرد که او را «احمق» فرض کرده است.

در گزارش اولیه تحقیق مستقل از برگزاری چند جشن در دوران محدودیت‌های وضع‌شده برای جلوگیری از شیوع بیماری «کووید ۱۹» از مصرف بی‌رویه مشروبات الکلی و هراس کارکنان دفتر نخست‌وزیری از بیان مشکلاتشان در محیط کار انتقاد شده است.

این گزارش تنها به چهار جشن برگزار شده در دفتر نخست‌وزیری بر می‌گردد و یافته‌های مرتبط با ۱۲ جشن دیگر به درخواست پلیس بریتانیا فعلا تا پایان بررسی‌های پلیس منتشر نمی‌شود.

رهبری بوریس جانسون در حزب محافظه‌کار در صورت ادامه اصرار وی برای بقاء در مقام نخست‌وزیری ممکن است از سوی گروهی از نمایندگان این حزب در مجلس عوام به چالش کشیده شود. در صورت درخواست ۵۴ نماینده محافظه‌کار مجلس عوام رهبری بوریس جانسون در حزب به رای گذاشته خواهد شد.