Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نماینده پارلمان بریتانیا: لندن در برابر گردش پول‌های کثیف روسیه در بی‌ثباتی اروپا مسئول است

تجمع در برابر سفارت بریتانیا در کی‌یف
تجمع در برابر سفارت بریتانیا در کی‌یف Copyright ap
Copyright ap
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پایتخت بریتانیا از سوی منتقدان «لندن‌گراد» خوانده می‌شود. رهبران بریتانیا به نادیده گرفتن گردش پول‌های کثیف مسکو متهم می‌شوند.

آگهی

یک نماینده پارلمان بریتانیا با انتقاد از گردش گسترده پول‌های کثیف روسیه در نهادهای پولی و بانکی این کشور، می‌گوید لندن در قبال فعالیت‌های مخرب مسکو در اروپا مسئولیت دارد.

تام توگندهت، نماینده محافظه‌کار و رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس عوام بریتانیا روز جمعه با انتشار یادداشتی در نشریه سیتی‌ام (CityAm) نوشت «در حالی که مسکو در اوکراین مشغول چنگ و دندان نشان دادن است، پول‌ روسیه همچنان در حال مسموم کردن کرانه‌های ما است.»

انتقاد از گردش پول‌های روسیه در نظام مالی بریتانیا در حالی مطرح می‌شود که در هفته‌های گشته کشورهای غربی بارها رهبران روسیه را به تحریم‌های شدید در صورت حمله به اوکراین تهدید کرده اند.

در یادداشت آقای توگندهت آمده است «فقط تانک‌ها نیستند که تهدید به شمار می‌روند. روسیه با پول نقد در حساب‌های بانکی و سرمایه‌گذاری در مستغلات لندن، امنیت بریتانیا را هدف قرار داده است.»

این نماینده حزب حاکم که هم‌اکنون برای دیدار از کشورهای بالکان به بوسنی سفر کرده است در مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی گفت: «بریتانیا به علت ایفای نقش در پولشویی بین‌المللی در قبال بحران کنونی، مسئول است. بسیاری از پول‌هایی که شوربختانه باعث بی‌ثباتی در بوسنی و اوکراین و روسیه است، در بازاهای بریتانیا می‌چرخد.»

لندن، یکی از بزرگ‌‌ترین بازارهای مالی جهان، از سوی منتقدان «لندن‌گراد» خوانده می‌شود. رهبران بریتانیا به نادیده گرفتن گردش پول‌های کثیف مسکو متهم می‌شوند. گزارش نهادهای بین‌المللی مبارزه با فساد نشانگر آن است که الیگارشی‌های روسیه مالک اموال غیرمنقول قابل توجهی در منطقه‌های گران و مرکزی لندن هستند.

سازمان غیردولتی «شفافیت بین‌المللی» ارزش دارایی‌های اتباع روسیه در لندن را ۱ میلیارد و ۵۰ میلیون پاوند برآورد می‌کند.

کمیسیون روابط خارجی پارلمان بریتانیا از سال‌ها پیش نسبت به انفعال لندن در برابر پولشویی پول‌های کثیف خارجی در نهادهای مالی و سرمایه‌گذاری در مستغلات لوکس هشدار داده بود. همین کمیسیون در سال ۲۰۱۸ با انتشار گزارشی با عنوان «طلای مسکو» اعلام کرده بود بهترین راه برای مقابله با تهاجم روسیه، قطع امکان پولشویی کرملین در بریتانیا و سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا است.

یک نماینده مجلس عوام به خبرگزاری فرانسه گفت به زودی درخواستی را برای تحقیق همه‌جانبه درباره پولشویی روسیه در این کشور به پارلمان تقدیم خواهد کرد.

روسیه دو روز پیش با وجود کم‌اهمیت دانستن تحریم ولادیمیر پوتین از سوی ایالات متحده آمریکا در صورت حمله به اوکراین، چنین کاری را «ویرانگر» توصیف کرده بود.

نشریه تایمز لندن روز جمعه با انتشار گزارشی اعلام کرد به دلیل گردش پول‌های روسیه در اقتصاد بریتانیا و اهمال لندن در برابر این واقعیت، تحریم شخص ولادیمیر پوتین کارایی زیادی نخواهد داشت. هم‌اکنون ۱۴ مقام روسیه به اتهام فساد در لیست تحریم‌های بریتانیا قرار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«اختلاس‌ در کشورهای در حال توسعه منبع اصلی شریان جهانی پول کثیف است»

هشدار نمایندگان بریتانیا دربارۀ گردش «پول کثیف» روسیه در بازارهای لندن

دیوید کامرون در سفر به کی‌یف: اوکراین اجازه دارد با تسلیحات بریتانیایی به خاک روسیه حمله کند