Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چند بار می‌توان از ماسک N95 استفاده کرد؟

نمونه‌ای از ماسک ان‌۹۵
نمونه‌ای از ماسک ان‌۹۵ Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماسک‌های با کیفیت خود را معمولا کجا نگهداری می‌کنید؟ در چند کیسه کاغذی قهوه‌ای رنگ که با روزهای هفته مشخص شده و روی طاقچه قرار گرفته‌اند؟ نزدیک در خروجی آویزان می‌کنید؟ در یک کیسه پلاستیکی در کیف یا کوله‌پشتی خود قرار می‌دهید؟ یا گاهی آن را در جیب یا کف خودروی خود پیدایش می‌کنید؟

آگهی

ماسک‌های با کیفیت خود را معمولا کجا نگهداری می‌کنید؟ در چند کیسه کاغذی قهوه‌ای رنگ که با روزهای هفته مشخص شده و روی طاقچه قرار گرفته‌اند؟ نزدیک در خروجی آویزان می‌کنید؟ در یک کیسه پلاستیکی در کیف یا کوله‌پشتی خود قرار می‌دهید؟ یا گاهی آن را در جیب یا کف خودروی خود پیدا می‌کنید؟

اکنون که برای محافظت مقابل سویه‌های جدید ویروس کرونا نیاز به استفاده از ماسک‌های با کیفیت احساس می‌شود توصیه‌های پزشکی در این زمینه زیاد شنیده می‌شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا می‌گوید که کارکنان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند تا پنج بار از ماسک ان‌۹۵ (N95) استفاده کنند. اما کارشناسان می‌گویند اینکه هر فرد چندبار می‌تواند با خیال راحت از این نوع ماسک‌ها استفاده کند بستگی به نحوه استفاده از آن دارد.

برای مثال استفاده از ماسک ان‌۹۵ (N95) برای رفتن به خواربارفروشی با استفاده از آن در تمام روز در محیط کار بسیار متفاوت است.

ریچارد فلاگان که در موسسه فن‌آوری کالیفرنیا بر روی ماسک‌ها و آئروسل‌ها مطالعه می‌کند می‌گوید: «مدت زمان استفاده از ماسک، مهمتر از دفعات استفاده از آن است.»

او به طور کلی توصیه می‌کند که استفاده از ماسک ان‌۹۵ (N95) را به حدود دو یا سه روز محدود کنید.

فلاگان می‌گوید که با هر نفسی که در یک ماسک ان‌۹۵ می‌کشید، ذرات روی آن جمع می‌شوند. اگر ماسک ذرات زیادی را به دام انداخته باشد، می‌تواند تنفس را دشوار تر کند.

وی اضافه می‌کند که این ذرات عملکرد ماسک را کاهش می‌دهند.

canva pro
نمونه‌ای از ماسک ان ۹۵canva pro

یک ماسک ان‌۹۵ (N95) برای کنترل ۲۰۰ میلی‌گرم از ذرات طراحی شده است که معادل استفاده بی‌وقفه از آن به مدت ۲۰۰ روز در هوای بسیار آلوده شانگهای است. اما این تمام ماجرا نیست.

نوار الاستیک روی ماسک ممکن است فرسوده شود و به خوبی در اطراف صورت شما قرار نگیرد. همچنین ماسک ممکن است کثیف یا خیس شود مخصوصا اگر در حین ورزش از آن استفاده می‌کنید. همه این عوامل در کاهش کیفیت ماسک اثر دارد.

دکتر لینزی مر، استاد مهندسی عمران و محیط زیست در ویرجینیا و متخصص در حوزه انتقال ویروسی می‌گوید که ۴۰ ساعت استفاده کلی چه در پنج دوره هشت ساعته یا چند دوره کوتاهتر باید خوب باشد. با این حال باز باید دید قبل از پایان ۴۰ ساعت وضعیت ماسک چگونه است. اگر به وضوح کثیف بود باید آن را تغییر داد.

اگر متوجه هر یک از این تغییرات در ماسک خود شدید، وقت آن است که استفاده از آن را متوقف کنید حتی اگر فقط چند ساعت از آن استفاده کرده باشید. از آنجایی که ماسک‌های ان‌۹۵ را نمی‌توان شست پس از اینکه نشود از آن استفاده کرد باید آن را دور ریخت.

اما اگر پس از یکبار استفاده متوجه شدید که همچنان ماسک قابل استفاده است طبق توصیه مرکز کنترل بیماری‌های ایالات متحده آمریکا می‌توان آن را در مکان خشکی در داخل یک کیسه کاغذی قهوه‌ای برای یک یا دو روز نگهداری کنید. از نگهداری ماسک در ظرف دربسته خودداری کنید.

قیمت خرید ماسک‌های ان‌۹۵ در ایران

قیمت این نوع ماسک‌ها در ایران بالاتر از ماسک‌های جراحی است اما در بازار می‌توان قیمت‌های متفاوتی را مشاهده کرد. به‌طور کلی می‌توان ده عدد ماسک ان‌۹۵ را با قیمت بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان پیدا کرد. این ماسک‌ها به‌طور تکی قیمتی بین ۱۵ تا ۱۷ هزار تومان دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توصیه به عشاق تایلندی: در شب ولنتاین با ماسک عشق‌بازی کنید

آنچه در مورد ماسک‌ها در مواجهه با شیوع نوع دلتای کرونا باید دانست

چرا ماسک زدن در مکان‌های سربسته حتی برای واکسینه شده‌ها بار دیگر توصیه می‌شود؟