برخورد اف ۳۵ با عرشه ناو هواپیمابر آمریکایی؛ ۷ تفنگدار زخمی شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سانحه برای یک جت اف ۳۵ نیروی دریایی آمریکا در دریای چین جنوبی
سانحه برای یک جت اف ۳۵ نیروی دریایی آمریکا در دریای چین جنوبی   -  کپی رایت  AP Photo

ارتش ایالات متحده امروز سه شنبه اعلام کرد که یک جنگنده اف ۳۵ نیروی دریایی این کشور که در حال انجام تمرینات در دریای چین جنوبی بود، هنگام فرود بر عرشه یک ناو هواپیمابر دچار سانحه شد. در جریان این حادثه هفت تفنگدار دریایی مجروح شدند.

ستوان مارک لنگفورد، سخنگوی ناوگان هفتم ایالات متحده گفت که خلبان قبل از برخورد هواپیما با عرشه ناو یو اس اس کارل وینسون توانست به موقع خروج اضطراری انجام دهد. وی سپس توسط یک هلی‌کوپتر نجات داده شد. جنگنده اما برخوردی با ناو داشت و به عمق دریا فرو رفت که به گفته مقامات ارتش برنامه خارج کردن ناو از دریا در دست بررسی است.

هفت ملوان از جمله خود خلبان در این حادثه مجروح شدند. سه ملوان برای درمان پزشکی به مانیل، پایتخت فیلیپین منتقل شدند و چهار زخمی دیگر حادثه در کشتی تحت مداوا قرار گرفتند. نیروی دریایی گفت که وضعیت سه نفری که به مانیل اعزام شده بودند در وضعیت پایداری قرار دارد.

دو ناو گروه هواپیمابر آمریکایی با بیش از ۱۴ هزار ملوان و تفنگدار دریایی با هدف نشان دادن توانایی‌ها و قدرت نیروی دریایی آمریکا در حال انجام تمریناتی در دریای چین جنوبی هستند.

لنگفورد گفت که ضربه به عرشه ناو یو اس اس کارل وینسون سطحی بود و هر دو ناو هواپیمابر پروازهای معمول خود را از سر گرفتند.

در پی افزایش تنش میان چین و تایوان، ایالات متحده و متحدانش تمرینات خود را در منطقه افزایش داده‌اند.

به گفته وزارت دفاع تایوان، همزمان با آغاز عملیات گروه‌های ضربتی دو ناو هواپیمابر کارل وینسون و آبراهام لینکلن در روز یکشنبه، چین ۳۹ هواپیمای جنگی را به سمت تایوان به پرواز درآورد.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

چین و تایوان در جریان یک جنگ داخلی در سال ۱۹۴۹ از هم جدا شدند. چین این جزیره را بخشی از قلمرو خود می‌داند. پکن از ابزارهای دیپلماتیک و نظامی برای منزوی کردن این جزیره خودگردان استفاده کرده است، اما ایالات متحده با فروش تسلیحات پیشرفته و هواپیماهای جنگنده از این جزیره حمایت می‌کند.