جستجو برای نهنگ گوژپشت در بند ادامه دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نهنگ گوژپشت در بند در نزدیکی سواحل هاوایی
نهنگ گوژپشت در بند در نزدیکی سواحل هاوایی   -  کپی رایت  Graham Talaber/Graham Talaber

یک تیم نجات پستانداران دریایی در حال جستجوی یک نهنگ گوژپشت بالغ است که در سواحل هاوایی در تور ماهیگیری گیر افتاده است.

روزنامه گاردن‌آیلند اواخر هفته گذشته گزارش داد که اعضای تیم نجات موفق شده‌اند حدود ۶۰۰ متر تور ماهیگیری سنگین را که دور بدن جانور پیچیده بود ببرند. اما هنوز مقدار زیادی از تور باقی مانده و گروه امدادی به دنبال یافتن این حیوان برای بریدن تورهای باقیمانده است.

گزارش‌ها این نهنگ را لاغر و رنگ‌پریده و زخمی توصیف می‌کند. به نظر می‌رسد تور ماهیگیری دلیل زخم‌های پوستی این نهنگ است. جانور به دلیل وضعیت بد جسمانی دچار انگل شده و رفتارش نشان از اضطراب دارد.

هر سال حداقل ۶۴۰ هزار تن ابزار مختلف ماهیگیری در آبهای جهان رها می‌شود. این وسایل بیشتر از پلاستیک تشکیل شده‌ است و بخشی از ۸ میلیون تن زباله‌های پلاستیک است که هر سال در اقیانوس‌ها ریخته می‌شود. دانشمندان ۴۶ درصد از آلودگی‌ پلاستیک در اقیانوس آرام را ناشی از تورهای ماهیگیری می‌دانند. به علاوه، بر اساس تخمین‌ها، ۳۰ درصد از کاهش ذخایر آبزیان در سطح جهانی ناشی از تورهای ماهیگیری رهاشده است که حیوانات دریایی را به تله می‌اندازد و می‌کشد. موسسه‌های حفاظت از آبزیان معتقدند که سالیانه حدود ۳۰۰ هزار آبزی بزرگ نظیر نهنگ‌ها، دلفین‌ها و کوسه‌ها قربانی تورهای رها شده ‌می‌شوند. صدها هزار پرنده و فوک و لاک‌پشت نیز توسط این تورها و دیگر زباله‌های پلاستیکی کشته می‌شوند.