Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خطیب‌زاده: آمریکا آمادگی داشته باشد، موضوع آزادی زندانیان به سرعت انجام می‌شود

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید در صورتی که واشنگتن آماده باشد، به سرعت می‌توان در خصوص آزادی زندانیان به نتیجه رسید.

آگهی

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید تهران آمادگی دارد در خصوص آزادی زندانیان دو طرف با آمریکا مذاکره کند.

آقای خطیب زاده، روز دوشنبه چهارم بهمن، در نشست خبری هفتگی خود با اهالی رسانه در این خصوص تاکید کرد که تهران آمادگی دارد در کمترین زمان ممکن با طرف مقابل به توافق برسد.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران پس از آن مطرح می‌شود که رابرت مالی، مذاکره کننده ارشد آمریکایی در گفتگوهای احیای برجام در وین تاکید کرده بود بدون آزادی چهار زندانی آمریکایی در تهران، بعید است بر سر احیای برجام میان طرفین توافقی صورت گیرد. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین تایید کرد که گفتگوهای غیر مستقیمی میان ایران و آمریکا بر سر این مسئله میان دو طرف در جریان است.

دور هشتم گفتگوهای احیای برجام چند هفته‌ است که در پایتخت وین به صورت بی‌وقفه پی گرفته می‌شود و طرفین همچنان امیدوارند در مدت زمانی کوتاه بر سر احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با یکدیگر به توافق برسند. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بخش دیگری از اظهارات خود در خصوص موضوع آزادی زندانیان ایرانی - آمریکایی و اظهارات آقای مالی گفت: «جمهوری اسلامی از روز نخست هیچ پیش شرطی را نپذیرفته و طرح این موضوعات اگر برای مسائل داخلی و رسانه‌ای آنها باشد که از آن عبور می‌کنیم اما در غیر این صورت ما بر این باوریم که مذاکرات به اندازه کافی پیچیده است و نباید با این اظهارات به این پیچیدگی‌ها دامن زد.»

آقای خطیب زاده البته در ادامه تایید کرد که موضوع آزادی زندانیان ایرانی بازداشت شده در آمریکا از سوی تهران از پیش در دستور کار قرار داشته و در صورتی که آمریکا به توافقاتی که از قبل صورت گرفته پایبند باشد، این موضوع در کمترین زمان قابل حل است. اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران نشان می‌دهد که طرفین بر سر تبادل زندانیان طرفین با یکدیگر گفتگوهایی داشته و احتمالا در این زمینه به توافقاتی نیز دست یافته‌اند.

نخستین بار محمد جواد ظریف در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به آمریکا پیشنهاد داده بود که طرفین زندانیان یکدیگر را با هم مبادله کنند. سابقه این موضوع به مذاکرات هسته‌ای و حصول برجام نیز باز می‌گردد. جایی که ایران و آمریکا در آخرین دقایق پیش از اجرایی شدن این توافق چندین زندانی یکدیگر را آزاد کردند.

در روزهای اخیر بری روزن، دیپلمات پیشین آمریکایی که در جریان حمله و اشغال سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۳۵۸ گروگان گرفته شده بود، برای آزادی زندانیان ایرانی - آمریکایی در تهران به وین آمده و مقابل هتل محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای اعتصاب غذا کرده بود. آقای روزن البته پس از ۵ روز و به درخواست رابرت مالی با اعتصاب غذای خود پایان داد و ابراز امیدواری کرد که ایران این زندانیان را آزاد کند.

پس از آن بود که رابرت مالی در گفتگویی تاکید کرده بود که برای آمریکا تصور بازگشت به توافق هسته‌ای در حالی که چهار آمریکایی بی‌گناه در ایران در بازداشت هستند، سخت خواهد بود.

خطیب‌زاده هم در پاسخ به این اظهار نظر دیپلمات آمریکایی تاکید کرده که هرچند مسیر موضوع آزادی زندانیان و توافق هسته‌ای از یکدیگر جدا است ولی اگر طرف مقابل اراده جدی داشته باشد، در هر دو مسیر می‌توان در کمترین زمان ممکن به توافقی پایدار و قابل اتکا دست یافت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در فهرست سیاه مسافرتی؛ هشدارکشورهای غربی نسبت به «گروگان‌گیری شهروندانشان»

روند احیای برجام؛ مسکو از «پیشرفت» مذاکرات استقبال کرد

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد