روسیه ادعای بریتانیا در مورد تلاش برای به قدرت رساندن مهره خود در اوکراین را تکذیب کرد

روسیه ادعای بریتانیا در مورد تلاش برای به قدرت رساندن مهره خود در اوکراین را تکذیب کرد
Copyright Szerhij Dolzsenko/MTI/MTVA
Copyright Szerhij Dolzsenko/MTI/MTVA
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«یوگنی مورایف، نماینده سابق مجلس اوکراین به عنوان نامزد بالقوه برای رهبری این کشور دیده شده است»، اما او تنها نیست زیرا سرویس‌های اطلاعاتی روسیه «با بسیاری از سیاستمداران پیشین اوکراین در پیوند هستند».

آگهی

یک روز پس از مذاکرات آمریکا و روسیه، یعنی در روز شنبه ۲۲ ژانویه (۲ بهمن)، لندن مسکو را متهم کرد که «در پی به قدرت رساندن یک رهبر طرفدار روسیه در کی‌یف» است و «در نظر دارد» اوکراین را «اشغال» کند، اتهامی که روسیه بی‌درنگ آن را تکذیب کرد.

وزارت امور خارجه روسیه روز یکشنبه ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) در واکنش به این ادعا در توئیتی نوشت: «ما از وزارت خارجه (بریتانیا) می‌خواهیم که از پخش این مهملات دست بردارد».

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا روز شنبه در بیانیه‌ای «گسترده شدن تحرکات روسیه با هدف به خطر انداختن اوکراین» را محکوم کرده و گفته بود: «طبق اطلاعات ما، دولت روسیه در پی به قدرت رساندن یک رهبر طرفدار خود در کی‌یف است و در نظر دارد به اوکراین حمله و آن را اشغال کند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت امور خارجه بریتانیا گفته است: «یوگنی مورایف، نماینده سابق مجلس اوکراین به عنوان نامزد بالقوه برای رهبری این کشور دیده شده است»، اما او تنها نیست زیرا سرویس‌های اطلاعاتی روسیه «با بسیاری از سیاستمداران پیشین اوکراین در پیوند هستند».

دستگاه دیپلماسی بریتانیا از سرگئی آربوزوف، معاون اول نخست وزیر اوکراین از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ و پس از آن نخست وزیر موقت این کشور، آندری کلوئیف، رئیس دفتر رئیس جمهوری پیشین ویکتور یانوکوویچ، ولودیمیر سیوکوویچ، معاون پیشین شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین یا حتی میکولا آزاروف، نخست وزیر اوکراین از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ نام برده است.

این وزارتخانه گفته است: «برخی از این افراد با ماموران اطلاعاتی روسیه که در حال حاضر در برنامه‌ریزی برای حمله به اوکراین مشارکت دارند، در تماس هستند.»

طبق اطلاعات ما، دولت روسیه در پی به قدرت رساندن یک رهبر طرفدار خود در کیف است و در نظر دارد به اوکراین حمله و آن را اشغال کند.
وزارت امور خارجه بریتانیا

ایالات متحده آمریکا این «توطئه» را «به شدت نگران‌کننده» خوانده است. امیلی هورن سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: «این نوع توطئه عمیقا نگران‌کننده است. مردم اوکراین حق حاکمیت دارند و باید آینده خود را تعیین کنند و ما در کنار شرکای منتخب دموکراتیک خود در اوکراین هستیم.»

ادعای تازه دولت بریتانیا با برخی اطلاعات آمریکا همخوانی دارد. روز پنجشنبه، ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه چهار اوکراینی، از جمله دو نماینده مجلس این کشور که متهم به همکاری با سرویس مخفی روسیه و انجام «فعالیت‌های بی ثبات کننده» در اوکراین هستند، اعمال کرد.

اتهامات بریتانیا تنها چند ساعت پس از توافق سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه با همتای بریتانیایی‌اش، بن والاس، برای دیدار با یکدیگر در مسکو مطرح شده است. یک منبع در وزارت دفاع بریتانیا روز شنبه گفت هدف از این نشست دوجانبه که نخستین دیدار از سال ۲۰۱۳ خواهد بود، «بررسی همه راه‌ها برای دستیابی به ثبات و حل و فصل بحران اوکراین» است.

روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین را به خاک خود الحاق کرد. این کشور در ماه‌های اخیر با گسیل و استقرار حدود ۱۰۰ هزار نیروی نظامی در مرزهای غربی خود، به تنش بی‌پیشینه‌ای با اوکراین و متحدان غربی‌اش دامن زده است.

کرملین به رغم تجمع نیروهایش در مرز با اوکراین هرگونه نیت خصمانه خود را تکذیب می‌کند اما تنش‌زدایی را مشروط به معاهداتی می‌داند که از جمله عدم گسترش ناتو و به ویژه عدم عضویت اوکراین به این پیمان را تضمین کند. غربی‌ها که روسیه را با تحریم‌های شدید در صورت حمله تهدید می‌کنند، این خواسته را پذیرفتنی نمی‌دانند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر دریاسالار «کای آخیم شوئنباخ»، فرمانده نیروی دریایی ارتش آلمان به دلیل اظهارات جنجالی اخیرش درباره اوکراین مجبور به استفعا شد. او این پیش‌بینی را که روسیه در اشغال همسایه غربی‌اش اوکراین است، رد کرده و آن را «بی‌منطق» خوانده بود. او گفته بود که اوکراین هرگز نخواهد توانست کریمه را از روسیه پس بگیرد. وی همچنین گفته بود پوتین به دنبال اشغال اوکراین نیست و تنها سزاوار احترام است.

این اظهارات خشم اوکراین را برانگیخت و وزارت خارجه این کشور سفیر آلمان در کی‌یف را برای اعتراض، احضار کرد.

AP Photo
اوکراینAP Photo

در اواخر روز شنبه شوئنباخ استعفای خود را اعلام کرد و گفت که می‌خواهد از آسیب‌های بیشتر ناشی از «اظهارات نسنجیده» به آلمان و ارتش آن جلوگیری کند.

نیروی دریایی آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد کریستینه لامبرشت، وزیر دفاع، استعفای شونباخ را پذیرفته و معاون وی را به عنوان رئیس موقت نیروی دریایی منصوب کرده است.

دولت آلمان تاکید کرده که در کنار متحدان خود در ناتو در برابر تهدیدات نظامی روسیه علیه اوکراین ایستاده و هشدار داده است که اگر مسکو اقدام نظامی علیه همسایه‌اش انجام دهد، بهای گزافی را خواهد پرداخت. اما بر خلاف بسیاری از اعضای دیگر ناتو، برلین می‌گوید که به اوکراین سلاح‌های مرگبار نمی‌دهد، زیرا نمی‌خواهد تنش‌ها را بیشتر کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد

چتربازان روسیه در شرق «چاسیو یار» مستقر شدند؛ اهمیت تصرف این شهر اوکراین در چیست؟

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود