برگزاری رزمایش دریایی مشترک ایران، چین و روسیه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رزمایش مشترک دریایی ایران، روسیه و چین
رزمایش مشترک دریایی ایران، روسیه و چین   -  Copyright  AP Photo

رزمایش دریایی «مرکب ۲۰۲۲» امروز جمعه، با مشارکت نیروهای دریایی ایران، چین و روسیه در آب‌های شمال اقیانوس هند برگزار شد.

دریادار دوم مصطفی تاج‌الدینی سخنگوی رزمایش اعلام کرد:« رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ با شعار «باهم برای صلح و امنیت» و در منطقه‌ای به وسعت ۱۷ هزار کیلومتر مربع، با پیام صلح و دوستی برگزار می‌شود.»

او همچنین هدف از برگزاری این رزمایش را «رسیدن سه کشور ایران، چین و روسیه به سطح معنادار و قابل توجهی از روابط نظامی» عنوان کرد.

در سال ۲۰۱۹ نیز این سه کشور یک رزمایش مشترک دریایی برگزار کردند. رزمایش امروز در حالی برگزار می‌شود که هفته گذشته امیر عبدالهیان وزیر خارجه ایران دیداری از پکن داشت و ابراهیم رئیسی نیز امروز و پس از سفری ۲ روزه به مسکو به ایران بازگشت.

در سطح جهانی نیز تنش میان روسیه و آمریکا بر سر عضویت احتمالی اوکراین به سازمان نظامی - امنیتی ناتو گسترش پیدا کرده و بسیاری از تحلیل‌گران از احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین خبر می‌دهند.

ابراهیم رئیسی که از جناح محافظه‌کار ایران است سیاست خود را «نگاه به شرق» معرفی کرده، سیاستی که همواره مورد تاکید و خواست رهبر جمهوری اسلامی بوده است.

بر طبق یک تقسیم بندی نظامی، امنیت خلیج فارس به نیروی دریایی سپاه و امنیت دریای عمان و اقیانوس هند به عهده نیروی دریایی ارتش گذاشته شده است در این رزمایش اما در کنار نیروی دریایی ارتش، نیروی دریایی سپاه نیز حضور دارد.

روزنامه انگلیسی‌زبان چینی «ساوث چاینا مورنینگ پست» روز چهارشنبه، ۲۹ دی و در آستانه برگزاری این رزمایش، نوشته بود «گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر همکاری سه کشور در مواجهه با فشارهای آمریکا وجود دارد».