Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چین از آغاز اجرای سند توافق راهبردی ۲۵ ساله با ایران خبر داد

وزیران امور خارجه ایران و چین
وزیران امور خارجه ایران و چین Copyright ایرنا
Copyright ایرنا
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران نیز روز جمعه از آغاز اجرایی شدن این توافق خبر داد. ایران و چین سال گذشته و پس از مدت‌ها چانه‌زنی خبر امضای توافق راهبردی ۲۵ ساله میان دو کشور را منتشر کردند. این سند حوزه‌های مختلفی از جمله انرژی، امنیت، زیرساخت‌ها و فنآوری ارتباطات را در بر می‌گیرد.

آگهی

چین روز شنبه آغاز اجرای توافق ۲۵ ساله استراتژیک با ایران را اعلام کرد. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در زمان اعلام این خبر در چین به سر می‌برد. چین، بزرگ‌ترین شریک اقتصادی ایران و یکی از طرف‌های برجام است.

ایران و چین سال گذشته و پس از مدت‌ها چانه‌زنی خبر امضای توافق راهبردی ۲۵ ساله میان دو کشور را منتشر کردند. این سند حوزه‌های مختلفی از جمله انرژی، امنیت، زیرساخت‌ها و فنآوری ارتباطات را در بر می‌گیرد. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسبق ایران نخستین فردی بود که در زمان توافق اولیه و پیش از امضای آن، با انتشار اخباری درباره این سند سردمداران حکومت ایران را به دیپلماسی مخفی و حراج منافع ملی متهم کرد. پس از آن بسیاری از شهروندان و سیاستمداران ایرانی از این طرح استراتژیک به‌عنوان «خیانت» یاد کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه وانگ یی و حسین امیرعبداللهیان، وزرای امور خارجه ایران و چین روز جمعه در یک گردهم‌آیی در شهر ووژی در شرق چین این خبر را اعلام کردند. وزیر امور خارجه چین در این دیدار تاکید کرد پکن همواره با تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه علیه ایران مقابله خواهد کرد.

چین یکی از معدود کشورهایی است که با وجود تحریم‌های کامل ایالات متحده علیه تجارت نفت با ایران از سال ۲۰۱۸، همچنان مشتری سوخت جمهوری اسلامی است. اگرچه گزارش‌های غیررسمی نشانگر آن است که بهای نفت ایران برای چین، پایین‌تر از قیمت بازار است. چین برای دور زدن تحریم‌ها، مبدا نفت خریداری شده از ایران را اعلام نمی‌کند.

با وجود پر سر و صدا بودن این سند، به‌‌ویژه در ایران، جزئیات خاصی از آن منتشر نشده است. با این حال نیویورک تایمز در سال ۲۰۲۰ با انتشار گزارشی اعلام کرده بود ایران براساس این قرارداد بخشی از نیاز چین به نفت را تضمین می‌کند.

چین از سال‌ها پیش به دنبال گسترش روابط با ایران است. شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری قدرتمند چین در سال ۲۰۱۶ به تهران سفر کرد و ایران را «شریک اصلی چین در خاورمیانه» خوانده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری رزمایش دریایی مشترک ایران، چین و روسیه

فصل جدید روابط چین با طالبان، آیا نظم نوین منطقه‌ای در راه است؟

سی‌ان‌ان: عربستان با کمک چین در حال ساخت موشک‌های بالستیک است