Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نظربایف با رد هرگونه اختلاف با رئیس جمهوری قزاقستان: بازنشسته هستم

معترضان در قزاقستان تصاویر نورسلطان نظربایف را از دیوارها پایین کشیدند
معترضان در قزاقستان تصاویر نورسلطان نظربایف را از دیوارها پایین کشیدند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور پیشین قزاقستان با رد وجود هرگونه اختلاف و درگیری با جانشین خود، گفت که او در حال حاضر یک بازنشسته است.

آگهی

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور پیشین قزاقستان با رد وجود هرگونه اختلاف و درگیری با جانشین خود، گفت که در حال حاضر یک بازنشسته شده‌ام.

او که روز سه‌شنبه ۱۸ ژانویه برای نخستین بار پس از اعتراضات مرگبار در قزاقستان سخن می‌گفت، تصریح کرد که در حال حاضر یک مستمری‌بگیر است و در پایتخت قزاقستان به زندگی خود ادامه می‌دهد.

آقای نظربایف در ادامه تأکید کرد که جانشینش، قاسم ژُمارت توکایف که در سال ۲۰۱۹ به عنوان رئیس جمهور قزاقستان انتخاب شد، از تمام اختیارات برخوردار است.

رئیس جمهور پیشین قزاقستان با محکوم کردن «شایعات بی‌اساس» در مورد وجود اختلاف میان او و رئیس جمهور کنونی قزاقستان، گفت که هیچ درگیری یا تقابلی میان نخبگان این کشور وجود ندارد.

نظربایف در مورد اعتراضات مرگباری که در اوایل ژانویه قزاقستان را لرزاند، گفت که هدف معترضان ضربه زدن به تمامیت ارضی کشور و پایه‌های دولت بوده است.

رئیس جمهور پیشین قزاقستان گفت: «این تراژدی برای همه ما درس عبرت شده است. مهم است که بفهمیم چه فردی این همه جنایت و قتل را سازماندهی کرده است.»

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده، خشم معترضان بیشتر متوجه آقای نظربایف بوده که او و نزدیکانش متهم به فساد مالی هستند. نورسلطان نظربایف، ۸۱ ساله برای حدود سه دهه در مسند قدرت در این کشور آسیانه میانه قرار داشت.

آقای نظربایف با وجود واگذاری پست ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۹، نقش تأثیرگذار خود را در قزاقستان حفظ کرد و به ریاست شورای امنیت این کشور ادامه داد. اما از زمان گسترش خشونت‌ها در قزاقستان، قاسم جومارت توکایف با تقویت نقش خود در کشور، ریاست شورای امنیت را برعهده گرفت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین شماری از نزدیکان رهبر سابق قزاقستان مجبور شدند تا از مسئولیت‌های حکومتی خود کناره‌گیری کنند. هم‌زمان با این رویداد، آقای توکایف با انحلال کابینه قزاقستان دستور بازداشت شماری از مسئولان امنیتی این کشور از جمله کریم ماسیموف، رئیس پیشین کمیته امنیت ملی که از نزدیکان آقای نظربایف است را به ظن خیانت صادر کرد.

آقای توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان روز سه‌شنبه ۱۱ ژانویه در سخنانی صریح، آقای نظربایف را متهم کرد که از ظهور یک «کاست ثروتمند» در کشور حمایت کرده است.

با وجود این، رئیس جمهور قزاقستان بدون ارائه هیچ مدرکی، ناآرامی‌ها در کشورش را به اسلام‌گرایان افراطی مرتبط دانست. از همین رو او از ناآرامی‌های اخیر در قزاقستان به عنوان «جنگ تروریستی» نام برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قانون اساسی قزاقستان با رای موافق شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی اصلاح شد

توکایف همزمان با انتقاد بی‌سابقه از نظربایف؛ نظامیان روس و متحدانش از قزاقستان خارج می‌شوند

حمله به خوابگاه‌های دانشجویان خارجی و نگرانی مهاجران افغان؛ در قرقیزستان چه خبر است؟