قانون اساسی قزاقستان با رای موافق شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی اصلاح شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
همه‌پرسی در قزاقستان
همه‌پرسی در قزاقستان   -  کپی رایت  AP Photo

اکثریت رای‌دهندگان در قزاقستان روز یکشنبه در همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی این کشور با این طرح موافقت کردند.

بیش از ۶۸ درصد از واجدان شرایط در این رای‌گیری شرکت کردند که ۷۷ درصد از آنها به اصلاح قانون اساسی رای موافق دادند. از این همه‌پرسی به عنوان پایان عصر نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهوری پیشین قزاقستان و نزدیکانش یاد شده است. 

همه‌پرسی روز یکشنبه به ابتکار قاسم ژُمارت توکایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان برگزار شد. در طرح اصلاح قانون اساسی قزاقستان لقب رهبر ملت از نورسلطان نظربایف، ۸۱ ساله سلب شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قزاقستان ابتدای سال جاری میلادی با موج بی‌سابقه‌ای از اعتراض عمومی روبرو بود که بیش از ۲۳۰ کشته بر جای گذاشت. از قاسم ژُمارت توکایف، ۶۹ ساله تا پیش از این اعتراض‌ها به عنوان فرد دست‌نشانده نورسلطان نظربایف نام برده می‌شد.

بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که رئیس‌جمهوری قزاقستان به بهانه این ناآرامی‌ها تلاش خود برای خارج شدن از زیر سایه نورسلطان نظربایف را آغاز کرد.

در طرح اصلاح قانون اساسی که روز یکشنبه به همه‌پرسی گذاشته شد تقریبا یک سوم مواد قانون اساسی قزاقستان تغییر کرده است. براساس این طرح نزدیکان رهبران کشور اجازه فعالیت در سمت‌های عالی دولتی را نخواهند داشت. احتمال داده می‌شود که این تصمیم برای حذف نزدیکان نورسلطان نظربایف گرفته شده باشد. 

نورسلطان نظربایف از ماه ژانویه و پس از ناآرامی‌های خونین در قزاقستان در انظار عمومی ظاهر نشده است.