ناآرامی‌های قزاقستان؛ ثروت خانواده نورسلطان نظربایف در کانون توجه‌ها قرار گرفت

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری پیشین قزاقستان
نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری پیشین قزاقستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قاسم ژُمارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان روز سه‌شنبه ۱۱ ژانویه در سخنانی صریح با متهم کردن نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری پیشین این کشور به حمایت از ظهور یک «کاست ثروتمند»، از او و همکاران سابقش خواست تا دارایی‌های خود را با مردم تقسیم کنند.

آگهی

قاسم ژُمارت توکایف، رئیس‌جمهور قزاقستان روز سه‌شنبه ۱۱ ژانویه در سخنانی صریح با متهم کردن نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری پیشین این کشور به حمایت از ظهور یک «کاست ثروتمند»، از او و همکاران سابقش خواست تا دارایی‌های خود را با مردم تقسیم کنند. او گفت که آن‌ها با این اقدام به کاهش نارضایتی‌ها در قزاقستان کمک کنند.

نورسلطان نظربایف، ۸۱ ساله از سال ۱۹۸۹ تا سال ۲۰۱۹ میلادی ابتدا به عنوان رئیس حزب کمونیست و سپس به عنوان رئیس جمهور قزاقستان در مسند قدرت در این کشور قرار داشت.

بر اساس گزارش مجله فوربس، چند نفر از اعضای خانواده و همکاران سابق آقای نظربایف از ثروتمندترین افراد قزاقستان هستند.

دینارا کولیبایوا، دختر دوم آقای نظربایف و همسرش تیمور کولیبایف، سهامداران عمده‌ هالیک بانک، بزرگ‌ترین بانک وام‌دهنده قزاقستان هستند. ارزش سهام آنها حدود ۲.۸ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

غیرت بورانبایف، پدر شوهر آی‌سلطان، نوه فقید نظربایف، صاحب امتیاز نمایندگی مک‌دونالد در قزاقستان و بلاروس است و در حوزه املاک و مستغلات هم منافعی دارد.

بولات اوتموراتف، دستیار سابق نظربایف در حوزه‌های املاک، بانکداری و مخابرات فرد ذی‌نفوذی است. بر اساس گزارش فوربس، او در شرکت کالاهای اقتصادی گلنکور سهامدار است و سهامی هم در شعبه‌ای از مدرسه هیلبری بریتانیا در قزاقستان دارد.

اگرچه فوربس به میزان دارایی‌های داریگا، دختر بزرگ نظربایف اشاره نکرده است اما روزنامه تایمز در گزارشی میزان دارایی‌های او و پسرش نورعلی علی‌یف در بریتانیا را ۱۴۰ میلیون پوند تخمین زده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

داریگا که با حکم محکومیت «ثروت غیرقابل توضیح» از سوی آژانس جرایم ملی بریتانیا مواجه شده بود، با این استدلال که ثروتش محصول موفقیت‌های او به عنوان یک تاجر است در این دعوا پیروز شد. به این ترتیب او توانست مانع تصرف سه خانه‌اشان به ارزش ۸۰ میلیون دلار شود.

راحت علی‌یف، همسر سابق داریگا که از او به عنوان یک مقام ثروتمند سابق دولت قزاقستان نام برده می‌شود در سال ۲۰۱۵ در زندانی در اتریش در حالی که منتظر محاکمه به اتهام قتل بود، درگذشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قانون اساسی قزاقستان با رای موافق شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی اصلاح شد

سه کشور آسیای مرکزی با قطع گسترده جریان برق روبرو شدند

عشق سن و سال نمی‌شناسد؛ زوج‌های سالمندی که عشق‌های خود را تازه می‌کنند