Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سه کشور آسیای مرکزی با قطع گسترده جریان برق روبرو شدند

قطع جریان برق در سه کشور آسیای مرکزی (عکس تزئینی است)
قطع جریان برق در سه کشور آسیای مرکزی (عکس تزئینی است) Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبکه برق سه کشور قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان به یکدیگر متصل است و در عین حال به واسطه قزاقستان می‌تواند در شرایط اضطراری از شبکه الکتریسیته روسیه استفاده کند.

آگهی

قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان، سه کشور آسیای مرکزی روز سه‌شنبه بر اثر نقص فنی که به گفته مقامات رسمی منشاء تصادفی داشت با قطع گسترده جریان برق روبرو شدند.

قطع جریان الکتریسیته فعالیت زیرساخت‌های حیاتی در این سه کشور را مختل کرد. بخش‌های زیادی از شهرهای آلماتی، مرکز اقتصادی قزاقستان، تاشکند، پایتخت قرقیزستان و بیشکک، پایتخت ازبکستان روز سه‌شنبه با خاموشی روبرو شدند.

سخنگوی وزارت انرژی قرقیزستان گفت که دلیل خاموشی روی داده «حادثه‌ای است که شبکه انرژی منطقه» را مختل کرد. وزارت انرژی ازبکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حادثه در شبکه برق قزاقستان روی داده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که فرودگاه بین‌المللی بیشکک مجبور به استفاده از جریان اضطراری برق شده است. به گفته مسئولان فعالیت فرودگاه بدون ظرفیت کاملش ادامه دارد.

شبکه برق سه کشور قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان به یکدیگر متصل است و در عین حال به واسطه قزاقستان می‌تواند در شرایط اضطراری از شبکه الکتریسیته روسیه استفاده کند. هر سه کشور آسیای مرکزی به دلیل خشکسالی تابستان که ظرفیت انرژی آبی را کاهش داده است با مشکل تامین جریان برق روبرو هستند.

از سوی دیگر استخراج روزافزون رمزارز به ویژه در قزاقستان فشار بر شبکه برق را افزایش داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناآرامی‌های قزاقستان؛ ثروت خانواده نورسلطان نظربایف در کانون توجه‌ها قرار گرفت

حملات پهپادی روسیه به اوکراین ۶ کشته و ۱۶ زخمی برجای گذاشت

تشدید حملات روسیه به شمال و شرق اوکراین؛ آب و برق ۱۰۰ هزار خانوار قطع شد