سه کشور آسیای مرکزی با قطع گسترده جریان برق روبرو شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
قطع جریان برق در سه کشور آسیای مرکزی (عکس تزئینی است)
قطع جریان برق در سه کشور آسیای مرکزی (عکس تزئینی است)   -  کپی رایت  Canva

قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان، سه کشور آسیای مرکزی روز سه‌شنبه بر اثر نقص فنی که به گفته مقامات رسمی منشاء تصادفی داشت با قطع گسترده جریان برق روبرو شدند.

قطع جریان الکتریسیته فعالیت زیرساخت‌های حیاتی در این سه کشور را مختل کرد. بخش‌های زیادی از شهرهای آلماتی، مرکز اقتصادی قزاقستان، تاشکند، پایتخت قرقیزستان و بیشکک، پایتخت ازبکستان روز سه‌شنبه با خاموشی روبرو شدند.

سخنگوی وزارت انرژی قرقیزستان گفت که دلیل خاموشی روی داده «حادثه‌ای است که شبکه انرژی منطقه» را مختل کرد. وزارت انرژی ازبکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حادثه در شبکه برق قزاقستان روی داده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که فرودگاه بین‌المللی بیشکک مجبور به استفاده از جریان اضطراری برق شده است. به گفته مسئولان فعالیت فرودگاه بدون ظرفیت کاملش ادامه دارد.

شبکه برق سه کشور قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان به یکدیگر متصل است و در عین حال به واسطه قزاقستان می‌تواند در شرایط اضطراری از شبکه الکتریسیته روسیه استفاده کند. هر سه کشور آسیای مرکزی به دلیل خشکسالی تابستان که ظرفیت انرژی آبی را کاهش داده است با مشکل تامین جریان برق روبرو هستند.

از سوی دیگر استخراج روزافزون رمزارز به ویژه در قزاقستان فشار بر شبکه برق را افزایش داده است.