احتمال لغو سفر تیم ملی کشتی ایران به آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کشتی‌گیر ایرانی در المپیک توکیو
کشتی‌گیر ایرانی در المپیک توکیو   -   کپی رایت  AP Photo

احتمال ممنوعیت ورود علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی ایران به آمریکا قوت گرفت.

شبکه تلویزیونی فاکس نیوز در گزارش با ادعای اینکه علیرضا دبیر «گرین کارت آمریکا را نیز دارد» به گفت‌وگویی از وی اشاره کرد که در آن آقای دبیر بر «التزام عملی» به شعار «مرگ بر آمریکا» سخن گفته است.

آقای دبیر دارنده مدال طلای کشتی آزاد در المپیک سیدنی سال ۲۰۰۰ در این گفتگوی ویدئویی که همزمان با دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی منتشر شد گفت: «ما همیشه شعار مرگ بر آمریکا سر می دهیم اما مهم این است که آن را در عمل نشان دهیم. بعضی‌ها زیاد حرف می‌زنند اما کار زیادی نمی‌کنند. ما باید این را شعار را در عمل ثابت کنیم.»

قرار بود تیم ملی کشتی ایران و آمریکا ماه آینده، ۲۳ بهمن در بازی دوستانه با نام «بالپارک» در تگزاس به مصاف هم بروند. در همین ارتباط یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود به فاکس نیوز گفت: «قوانین صدور روادید آمریکا شامل اعضای تیم ملی ایران هم می‌شود وبه این معناست که احتمال صادر نشدن ویزا برای تیم ملی کشتی ایران وجود دارد». مصاحبه‌ اخیر این سخنگو، احتمال لغو سفر تیم ملی کشتی ایران به آمریکا را تقویت کرده است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این گزارش فاکس نیوز در یک نشست خبری گفت: «نباید ورزش را سیاسی کرد». این در حالیست که مقامات ایران به ورزشکاران این کشور اجازه مواجهه با حریفان اسراییلی را نمی‌دهد. مسئله‌ای که تاکنون «حاشیه‌»های فراوانی را ایجاد کرده و دست‌کم به جلای وطن تعدادی از قهرمانان ملی ایران منجر شده است.

در روزهای گذشته، سردار پاشایی، ستاره سابق کشتی ایران، کشتی‌گیر ایرانی-آمریکای در واکنش به نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه ایران و درخواست او برای «پرهیز از سیاسی‌کاری» در ورزش، پیام‌های توئیتری نیز منتشر کرده است.

علیرضا دبیر درمورد داشتن گرین کارت آمریکا اخیرا اعلام کرده که ۷ سال از اعتبار آن می گذرد و برای گرفتن ویزای آمریکا همراه ملی‌پوشان راهی دوبی شده بود.

فدراسیون کشتی آمریکا پیش‌تر و در جریان مسابقات قهرمانی جهان در نروژ از تیم کشتی آزاد ایران برای حضور در مسابقه دوستانه تگزاس دعوت کرده بود.

رسانه‌های ایران می‌گویند اگر ویزای علیرضا دبیر رد شود، کل تیم قید سفر به آمریکا را خواهد زد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید