حمله سایبری به اوکراین با پیام «بترسید و در انتظار بدترین حالت باشید»

حمله سایبری به پایگاه‌های اینترنتی دولت اوکراین
حمله سایبری به پایگاه‌های اینترنتی دولت اوکراین Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تخمین زده می‌شود که حدود یکصد هزار نظامی روسیه در مرز این کشور با اوکراین صف‌آرایی کرده‌اند. آمریکا روسیه را به تدارک حمله به اوکراین متهم کرده است اما مسکو این ادعا را رد می‌کند.

آگهی

پایگاه‌های اینترنتی دولت اوکراین با پیامی هشدارآمیز به شهروندان این کشور مورد حمله سایبری قرار گرفت.

این حمله سایبری در حالی انجام شد که تنش‌ها بین روسیه و کشورهای غربی بر سر اوکراین افزایش یافته است. روسیه روز جمعه تصاویری از اعزام تعداد بیشتری از نظامیان این کشور به مرز با اوکراین و رزمایش آنها در این منطقه منتشر کرد.

تخمین زده می‌شود که حدود یکصد هزار نظامی روسیه در مرز این کشور با اوکراین صف‌آرایی کرده‌اند. آمریکا روسیه را به تدارک حمله به اوکراین متهم کرده است اما مسکو این ادعا را رد می‌کند.

با این حال روسیه تهدید کرده است که امکان اتخاذ تدابیر نظامی در صورت عدم ارائه تضمین‌های امنیتی از سوی آمریکا و ناتو وجود دارد. مسکو در پیش‌نویس دو معاهده‌ای که ماه گذشته پیشنهاد امضای آن را به کشورهای غربی داد خواستار تضمین ناتو برای عدم پذیرش اوکراین به عنوان عضو این سازمان شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کسی را نمی‌توانم [برای حمله سایبری به اوکراین] متهم کنم زیرا مدرکی وجود ندارد اما می‌توانیم تصورش را بکنیم.
جوزپ بورل
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

این در حالی است که مقامات اوکراین اعلام کرده‌اند که در حال تحقیق درباره حمله سایبری به پایگاه‌های اینترنتی دولتی هستند. در پیام هشدار‌آمیزی که بر روی صفحه پایگاه‌های اینترنتی هک شده دولت اوکراین دیده می‌شود آمده است: «اوکراینی‌ها! همه داده‌های شخصی شما بر روی شبکه عمومی بارگذاری شد. تمام داده‌های رایانه از بین رفت و امکان بازیابی آن وجود ندارد.»

در ادامه این پیام آمده است: «تمام اطلاعات شما علنی شده است. بترسید و در انتظار بدترین حالت باشید. این گذشته، حال و آینده شما است!»

وزارت خارجه اوکراین، دفتر وزرای دولت این کشور و شورای دفاع و امنیت اوکراین از جمله نهادهایی هستند که هدف این حمله سایبری قرار گرفتند. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به این حمله سایبری گفت: «کسی را نمی‌توانم متهم کنم زیرا مدرکی وجود ندارد اما می‌توانیم تصورش را بکنیم.»

وی افزود که اتحادیه اروپا راه‌های کمک به اوکراین در برابر این حمله سایبری را بررسی می‌کند.

همزمان با این تحولات وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که نظامیان مستقر در مناطق شرق دور این کشور برای ارزیابی میزان آمادگی‌شان در مراکز نظامی دوردست رزمایش انجام خواهند داد. راب لی، تحلیلگر انستیتوی پژوهش سیاست خارجی در آمریکا معتقد است که اطلاعیه وزارت دفاع روسیه «بهانه‌ای برای انتقال نظامیان به مرز اوکراین» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رزمایش جدید روسیه در مرز اوکراین؛ مسکو و واشنگتن حاضر نیستند امتیاز دهند

مذاکرات روسیه و آمریکا؛ ریابکوف: برنامه‌ای برای حمله به اوکراین نداریم

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد