Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار بی سابقه آکادمی فرانسه به دولت: زبان انگلیسی را از کارت های ملی حذف کنید

french identity card
french identity card Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آکادمی فرانسه که متولی زبان و ادبیات فرانسوی محسوب می شود به دولت فرانسه هشدار داده است تا هرچه زودتر زبان انگلیسی را از کارت های ملی حذف کند. این نهاد درج کلمه های انگلیسی در کارت ملی فرانسوی ها را مغایر مواد قانون اساسی این کشور می داند.

آگهی

آکادمی فرانسه از ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه خواسته تا صدور کارتهای ملی بیومتریک را به دلیل استفاده «بیش از حد» از عبارات انگلیسی به حالت تعلیق درآورد.

این آکادمی که بنوعی نهاد متولی زبان و ادبیات فرانسوی محسوب می شود، ادعا می کند که «استفاده مکرر از کلمه های انگلیسی در یک سند ملی و هویتی» خلاف قانون اساسی فرانسه است. آکادمی فرانسه تاکید دارد که کارتهای ملی جدید «هویت ملی» فرانسوی ها را محوکرده است.

کارتهای ملی بیومتریک، که برای اولین بار در اوت ۲۰۲۱ معرفی شدند حاوی یک ریزتراشه و یک QR کد هستند. همچنین برای اولین بار روی این کارت های ملی مترادف کلمه های فرانسوی چون نام و نام خانوادگی و تاریخ تولد و ملیت به زبان انگلیسی نیز درج شده است.

آکادمی فرانسه می گوید کارت های هویتی جدید با نقض قانون «ژاک توبون» حقوقدان فرانسوی، زبان فرانسه را به یک «زبان اداری» تقلیل داده، در حالی که ماده دوم قانون اساسی این کشور تصریح دارد که «فرانسوی زبان جمهوری است.»

ساختار سیاسی فرانسه پس از انقلاب علیه پادشاهی در سال ۱۷۸۹میلادی و اعدام با گیوتین لوئی شانزدهم و ماری آنتوانت همسرش، تبدیل به جمهوری شد.

البته از سال ۱۷۹۹ (کودتای برومر) با به قدرت رسیدن ناپلئون بناپارت و حذف بسیاری از سیاستمداران از احزاب راست و چپ، ساختار سیاسی دوباره مانند دوران پادشاهی به یک حکومت تک حزبی و ظهور یک «امپراطور» پیش رفت.

تنها در اواخر قرن نوزدهم و پس از کشتار «کمون پاریس» در ۱۸۷۱ بود که شهروندان فرانسوی طعم واقعی جمهوری را چشیدند. این جمهوری در دو قرن اخیر بارها به روز شد. آخرین بار پس از انقلاب ماه مه سال ۶۸ و سقوط شارل دوگل از قدرت، جمهوری پنجم با قوانین پیشرو و مدرن تر اساس ساختار سیاسی فرانسه شد.

این اولین بار در تاریخ است که آکادمی فرانسه از دولت می خواهد در موضوعی مداخله کند و ژان کاستکس را تهدید کرده است که در صورت اغماض، این شکایت را به شورای قانون اساسی ارسال خواهد کرد.

آکادمی فرانسه ۴۰۰ سال است که متولی زبان و ادبیات فرانسوی است و اعضای آن را نویسندگان و ادبای مشهور و چیره دست فرانسوی تشکیل می دهند.

جنجال ها بر سر کارت های جدید بیومتریک در حالی است که در سال جدید میلادی رسما فرانسه رهبر دوره ای شورای اروپا شده است و با وجود برکسیت، انگلیسی همچنان در عمل زبان اول در اتحادیه اروپا به حساب می آید.

برخی از سیاستمداران راست گرای افراطی از جمله مارین لوپن، رهبر حزب اتحاد ملی، اقدام آکادمی فرانسه را ستوده اند. خانم لوپن در توییتی نوشت که «دفاع از زبان ما در برابر تهاجم مداوم زبان انگلیسی امری شایسته است.» او که یکی از شانس های اصلی رقابت در انتخابات ریاست جمهوری ماه آوریل آینده است، در ادامه نوشت: « حالا زمان انتخاب رئیس جمهوری مفتحر به زبان و فرهنگ فرانسوی رسیده است.»

طبق قوانینی که کمیسیون اروپا در ۲۰ ژوئن سال ۲۰۱۹ تصویب کرد در کارت های ملی به جز زبان مادری باید یک زبان فراگیر اروپایی نیز درج شود.

شهروندان در اتحادیه اروپا می توانند با این کارت های ملی و بدون گذرنامه بین ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا سفر کنند. این نکته هم یکی دیگر از دلایل درج زبان انگلیسی در کنار دیگر زبان های مادری اروپایی است.

آکادمی فرانسه در نامه خود به نخست وزیر این کشور از او خواسته تا «ماده قانونی که اجازه ترجمه کارت ملی» داده است را لغو کند. آکادمی فرانسه به دولت و نخست وزیر تنها دو ماه فرصت داده تا در تصمیم خود تجدیدنظر کرده و تنها زبان فرانسوی را در کارت های شناسایی ملی درج کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز ریاست فرانسه بر شورای اتحادیه اروپا؛ حاشیه‌سازی نامزدهای راست افراطی برای ماکرون

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است

محبوب‌ترین نام‌ها برای نوزادان در کشورهای اروپایی چه هستند؟