بیش از ۲۸ هزار مهاجر در سال گذشته با عبور از کانال مانش خود را به بریتانیا رساندند

پلیس فرانسه در حال گشت‌زنی در سواحل شمالی این کشور/کانال مانش
پلیس فرانسه در حال گشت‌زنی در سواحل شمالی این کشور/کانال مانش Copyright Louis Witter/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های بریتانیا با انتشار گزارشی از ورود ۲۸هزار و ۳۹۵ مهاجر در سال ۲۰۲۱ از سواحل کانال مانش به این کشور خبر دادند. این شمار نسبت به سال ۲۰۲۰ بیش از سه برابر شده است.

آگهی

مقام‌های بریتانیا با انتشار گزارشی از ورود ۲۸هزار و ۳۹۵ مهاجر در سال ۲۰۲۱ از سواحل کانال مانش به این کشور خبر دادند. این شمار نسبت به سال ۲۰۲۰ بیش از سه برابر شده است.

مسیر جدید ورود پناهجویان از خاک اروپا به بریتانیا، در پی بسته شدن بندر کاله و تونل مانش مورد اقبال قرار گرفته است. با این حال همزمان با افزایش شمار مهاجرانی که تلاش می‌کنند تا خود را با قایق‌های کوچک به بریتانیا برسانند، شمار قربانیان هم به شدت افزایش یافته است. مهم‌ترین حادثه در این مسیر در ماه نوامبر سال گذشته روی داد و ۲۷ نفر که عمدتا شهروندان اقلیم کردستان عراق بودند در آبراهه میان فرانسه و بریتانیا جان خود را از دست دادند.

در حالی که در سراسر سال ۲۰۲۰ هشت هزار و ۴۰۰ پناهجو با عبور از کانال مانش خود را به بریتانیا رسانده بودند، تنها در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱، شش هزار و ۹۰۰ مهاجر از همین مسیر وارد مقصد نهایی سفر دور و دراز خود شدند.

افزایش شمار مهاجرت از خاک فرانسه به بریتانیا از طریق کانال مانش در سال گذشته به یک چالش دیپلماتیک جدی در روابط میان بریتانیا و فرانسه و اتحادیه اروپا بدل شد. دو طرف همواره یکدیگر را به ایفای نقش بیشتر برای جلوگیری از ادامه این وضع و قربانی شدن پناهجویان فرا می‌خوانند.

بریتانیا نسبت به کشورهای اروپایی و به‌ویژه فرانسه مقررات آسان‌تری درباره مهاجران دارد و بازار کار «غیرقانونی» در این کشور هم نسبت به همسایه شرقی بسیار پررونق‌تر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک روز پس از فاجعه کاله؛ مهاجران به تلاش برای عبور از کانال مانش ادامه دادند

مرگ دست‌کم ۲۷ مهاجر؛ اختلاف فرانسه و بریتانیا بر سر کنترل و رصد کانال مانش بالا گرفت

اتحادیه اروپا طرح اعزام پناهجویان به کشورهای ثالت را مدنظر دارد