رئیس جمهوری تایوان در نخستین سخنرانی سال نو از چین خواست به «ماجراجویی نظامی» پایان دهد

تسای اینگ-ون، رئیس جمهوریِ تایوان
تسای اینگ-ون، رئیس جمهوریِ تایوان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از سوی دیگر، شی‌جین پینگ، رئیس جمهوری چین نیز در سخنرانی سال نو خود بر موضع کشورش تاکید کرد و «اتحاد و یکپارچگی کامل میهن» را آرزوی مشترک مردم چین و تایوان دانست.

آگهی

رئیس جمهوری تایوان روز شنبه با اشاره به تنش‌های اخیر میان کشورش و چین که طی سال‌های اخیر به بالاترین سطح خود رسیده از پکن خواست تا به «ماجراجویی نظامی» پایان دهد.

پکن از زمان به قدرت رسیدن خانم تسای اینگ-ون به عنوان رئیس جمهوریِ تایوان در سال ۲۰۱۶ فشار‌های سیاسی و تهدیدهای نظامی علیه این جزیره افزایش داده است.

تسای اینگ-ون بارها بر مواضع استقلال‌طلبانه خود تاکید کرده و یادآور شده که تایوان جزیره‌ای مستقل با ساختار سیاسی دموکراتیک است و بخشی از خاک چین محسوب نمی‌شود.

این در حالیست که چین ادعای مالکیت بر تایوان را دارد و تاکید کرده که در صورت لزوم برای پس گرفتن این بخش از خاک خود دست به اقدام نظامی خواهد زد.

تنش میان دو طرف طی ماه‌های اخیر و بویژه پس از موارد متعدد نقض حریم هوایی تایوان توسط جنگنده‌های چینی تشدید شده است.

رئیس جمهوری تایوان طی سخنرانی خود به مناسبت فرا رسیدن سال نو میلادی تاکید کرد که مقامات پکن «باید از گسترش ماجراجویی در صفوف خود» بپرهیزند.

وی بار دیگر یادآور شد که «استفاده از ابزارهای نظامی مطلقا گزینه مناسبی برای حل اختلافات میان دو کشور نیست.»

مقامات پکن اما برخلاف آنچه خانم تسای بر آن اصرار دارد، تایوان را به عنوان یک جزیره سرکش و طغیان‌گر و در عین حال تحت مالکیت خود می‌داند و تلاش دارد با زور آنرا به سرزمین اصلی بازگرداند.

از سوی دیگر، شی‌جین پینگ، رئیس جمهوری چین نیز در سخنرانی سال نو خود بر این موضع کشورش تاکید کرد و «اتحاد و یکپارچگی کامل میهن» را آرزوی مشترک مردم چین و تایوان خواند.

وزارت دفاع تایوان ماه اکتبر گذشته هشدار داده بود که تنش‌های نظامی با چین به بالاترین سطح خود در چهار دهه گذشته رسیده است.

پکن نیز طی سال‌های اخیر همزمان با فشار سیاسی و تهدید نظامی بر تلاش‌های خود در عرصه بین‌المللی برای انزوای تایوان افزوده است.

چین هرگونه بیانیه یا اظهار نظر رسمی از سوی دولت تایوانِ «مستقل» را اقدامی تحریک آمیز می‌داند و بارها دست به تهدید کشورهایی زده که از تایپه در تعیین سرنوشت خود حمایت کرده‌اند.

پکن همچنین متحدان دیپلماتیک تایوان را که شمار آنها چندان زیاد نیست تشویق کرده که تغییر موضع داده و به تقویت رابطه با چین اقدام کنند.

مقامات چین در همین راستا روز جمعه، سه هفته پس از برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با نیکاراگوئه، سفارت خود را در این کشور بازگشایی کردند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تایپه از حضور ناو هواپیمابر چینی در تنگه تایوان خبر داد

گروهی از اعضای کنگره آمریکا با وجود واکنش‌های خشمگینانه چین به تایوان رفتند

اعتراض تایوان به ورود اعضای گارد ساحلی چین به یک قایق توریستی در نزدیکی جزیره کینمن