فرانسه محدودیت‌های کروناییِ سفر برای مسافران بریتانیایی را تسهیل کرد

فرودگاهی در پاریس
فرودگاهی در پاریس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت امور خارجه بریتانیا روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که به نحوی فوری از دولت فرانسه خواسته است تا در خصوص سفر اتباع خود به این کشور شفاف سازی کند.

آگهی

دولت فرانسه روز پنجشنبه از لغو موقت محدودیت‌های سفر‌ مرتبط با جشن‌های پایان سال میلادی برای آندسته از اتباع بریتانیایی خبر داد که قصد عبور از این کشور برای بازگشت به محل سکونت خود در نقاط مختلف اروپا را دارند.

این رویکرد تازه در حالی از سوی وزارت کشور فرانسه اعلام شد که محدودیت‌های جدید مرتبط با موج تازه همه‌گیری بیماری کووید۱۹ در این کشور باعث سردرگمی مسافران بریتانیایی شده است.

بر اساس بیانیه وزارت کشور فرانسه، دستورالعمل‌هایی مبنی بر مدارا و آسان‌گیری به نیروهای پلیس مرزی ابلاغ شده تا بواسطه آن اتباع بریتانیا بتوانند بدون مشکل و دردسر به محل سکونت خود در نقاط مختلف اروپا بازگردند.

موج تازه همه‌گیری بیماری کووید۱۹ در پی افزایش بی‌سابقه موارد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا موسوم به اومیکرون در اروپا که با بازگشت محدودیت‌های بعضا شدید و کم سابقه طی ماه‌های اخیر همراه شده بسیاری از اتباع بریتانیایی ساکن در اروپا را که برای گذراندن جشن‌های سال نو میلادی به کشور خود سفر کرده‌اند به دردسر انداخته است.

این افراد با توجه به محدودیت‌‌های تازه اعمال شده از سوی بسیاری از کشورهای اروپایی برای بازگشت به محل اقامت و کار خود با مشکل مواجه‌اند.

در همین راستا راه عبور رانندگان بریتانیایی از تونل مانش که قصد عبور از فرانسه برای عزیمت به محل سکونت خود در دیگر نقاط اروپا را دارند از روز چهارشنبه از سمت بریتانیایی تونل مسدود شده است.

شرکت کشتیرانی «پی‌ اند او» در بریتانیا نیز بر اساس محدودیت‌های قبلی کرونایی به مسافران خود اعلام کرده بود که تنها افرادی که اقامت فرانسه را دارند اجازه ورود به این کشور را خواهند داشت.

حال آنکه کاهش محدودیت‌ها و تصمیم موقت دولت فرانسه برای تسهیل عبور مسافران بریتانیایی از این کشور تا حدی مشکلات را برای این دسته از مسافران حل کرده است.

مسافران بریتانیایی مقیم فرانسه و نیز مسافرانی که برای عزیمت به نقاط دیگر اروپا از قطارهای یورواستار استفاده می‌کنند نیز مشمول محدودیت‌های سفر اعلام شده از سوی دولت فرانسه در خصوص اتباع کشور بریتانیا نخواهند شد.

وزارت امور خارجه بریتانیا روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که به نحوی فوری از دولت فرانسه خواسته است تا در خصوص سفر اتباع خود به این کشور شفاف سازی کند.

در بیانیه وزارت امور خارجه بریتانیا همچنین از اتباع این کشور خواسته شده بود که پیش از سفر برای دریافت اطلاعات لازم و ضروری با شرکت‌های هواپیمایی مشورت کنند.

دولت فرانسه از هجدهم دسامبر به این سو به دلیل افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ هرگونه سفر به بریتانیا و یا از بریتانیا به این کشور را مستلزم ارائه دلایل قانع کننده اعلام کرده بود.

بر پایه گزارش وزارت کشور فرانسه، شهروندان بریتانیایی هم‌اکنون «اتباع کشور ثالث» محسوب می‌شوند؛ بر اساس این دسته‌بندی ترانزیت اتباع کشورهای ثالث به یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا از طریق خاک فرانسه طبق آنچه در نظر گرفته شده مجاز نیست.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا قوانین مهاجرت را برای کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی آسان کرد

شمار بالای مبتلایان به اومیکرون در بریتانیا و فرانسه؛ گونه جدید کرونا در جهان گسترش می‌یابد

مردی که با تهدید به انفجار انتحاری وارد کنسولگری ایران در پاریس شده بود، خود را تسلیم پلیس کرد