بانک بریتانیایی به اشتباه ۱۷۵ میلیون دلار در روز کریسمس به حساب مشتریانش واریز کرد

بانک سانتاندر
بانک سانتاندر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئولان این بانک ضمن عذرخواهی از مشتریان خود، تاکید کرده‌اند که کسی پولی از دست نداده و به زودی تمام مبالغ به حساب‌ها بازگردانده خواهد شد.

آگهی

بانک سانتاندر در بریتانیا، روز کریسمس با پرداخت اشتباهی ۱۷۵ میلیون دلار به حساب مشتریان هرچند به صورت موقت به آنها روحیه داد.

بر اساس بیانیه‌ای که مسئولان این بانک منتشر کرده‌اند بر اساس این اشتباه، این مبلغ کلان در ۷۵ هزار تراکنش و برای حدود ۲ هزار مشتری مختلف واریز شده است. بانک هرچند بلافاصله تلاش کرده این مبالغ را بازگرداند اما برخی از مشتریان در همان زمان، این مبلغ را خرج کرده یا به حساب دیگران منتقل کرده بودند.

در بیانیه بانک آمده است: «متاسفیم که به دلیل یک مشکل فنی، برخی از پرداخت‌های مشتریان شرکتی ما به اشتباه در بخش گیرندگان مبلغ کپی شده است.»

سانتاندر می‌گوید پرداخت‌های تکراری به دلیل یک مشکل برنامه‌ریزی پیش آمده و مسئولان بانک به سرعت این مسئله را شناسایی و اصلاح کردند.

بر اساس این بیانیه، سانتاندر در حال تلاش برای بازیابی وجوه از بانک‌های گیرنده از طریق «فرایند بازیابی خطای بانکی» است، و تلاش می‌کند این مبالغ را بازگرداند. بانک سانتاندر بریتانیا یکی از شرکت‌های تابعه بانک جهانی بانکو سانتاندر است که دفتر مرکزی آن در اسپانیا واقع شده است.

مسئولان این بانک ضمن عذرخواهی تاکید کرده که هیچ یک از مشتریان این بانک پولی از دست نداده و در روزهای آتی به تلاش‌های خود برای بازگرداندن مبالغی که به اشتباه واریز شده‌اند ادامه خواهد داد.

هرچند مبلغ ۱۷۵ میلیون دلار، عدد قابل توجهی است اما در مقابل ۵۰۰ میلیون دلاری که چندی پیش بانک آمریکایی سیتی بانک در یکی از «بزرگترین اشتباهات تاریخ بانک‌داری» از دست داد، ناچیز است.

این بانک ۹۰۰ میلیون دلار به اشتباه به حساب طلبکاران شرکت آرایشی رولون واریز کرده بود. این بانک در واقع قرار بود تنها مبلغ بهره وام را به حساب گروه بستانکاران این شرکت واریز کند اما در عوض کل مبلغ وام را به حسابشان واریز کرد.

بانک پس از اطلاع از اشتباه خود خواستار بازگرداندن این مبلغ به حساب حساب بانک شد اما تنها موفق به بازگشت ۴۰۰ میلیون از کل ۹۰۰ میلیون شد. دریافت کنندگان ۵۰۰ میلیون دلار هنوز این مبلغ را پس نداده‌اند و کار به دادگاه کشیده شد. طبق حکم یک دادگاه محلی این افراد می‌توانند از پس دادن این مبلغ سر باز بزنند و این مبلغ را نزد خود نگه دارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپایی‌های بیشتری کریسمس امسال هدایای «دست دوم» می‌دهند؛ با هدایای ناخواسته چه می‌شود؟

دویچه بانک به اشتباه ۳۵ میلیارد دلار به حساب یکی از مشتریانش واریز کرد

تعطیلی سیزده درصد از شعب بانک سانتاندر در اسپانیا