پلیس هنگ‌ کنگ ۶ روزنامه‌نگار را با استناد به قانون دوران استعمار بازداشت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بازداشت خبرنگاران در هنگ کنگ
بازداشت خبرنگاران در هنگ کنگ   -   کپی رایت  AP

پلیس هنگ‌کنگ روز چهارشنبه ۲۹ دسامبر با یورش به دفتر یک پایگاه خبری آنلاین، ۶ نفر از اعضای تحریریه را به اتهام توطئه علیه حکومت را دستگیر و بازداشت کرد.

نشریه استند نیوز که یکی از رسانه‌های حامی دموکراسی و مخالف قدرت گیری حکومت وابسته به چین در هنگ کنگ است یکی از اصلی‌ترین پایگاه‌های رسانه‌ای مخالفان حاکمان کنونی به شمار می‌رود. افراد دستگیر شده با توجه به اتهامات ممکن است تا دو سال زندان محکوم شوند. همچنین پرداخت جریمه تا ۶ هزار دلار هنگ کنگ نیز برای چنین اتهاماتی پیش‌بینی شده است.

پلیس می‌گوید بیش از ۲۰۰ افسر در این عملیات حضور داشتند و توانستند با یورش به این رسانه، ۶ روزنامه‌نگار را دستگیر کنند.

بازداشت این افراد بر اساس قانون دوران استعمار و به اتهام انتشار مطالب تحریک‌آمیز صورت گرفته است. در ویدیو کوتاهی که در این خصوص منتشر شده، افسران پلیس به قانونی در دوران استعمار بریتانیا استناد می‌کنند که بر اساس آن، این اجازه به آنها برای برخورد با نشریه مذکور داده می‌شود. بر اساس این قانون نیروهای پلیس می‌توانند به اتهام انتشار مطالب تحریک‌آمیز و همچنین توطئه با این رسانه برخورد کنند.

این در حالی است که پس از تصویب قانون امنیت ملی در هنگ کنگ که سال گذشته و با فشار چین اجرایی شده، مخالفت‌های بسیاری از سوی نهادهای مدنی در خصوص تهدید دموکراسی و افزایش اقتدارگرایی در این سرزمین شکل گرفته است. پیشتر و در ماه ژوئن یک رسانه دیگر با عنوان اپل دیلی تحت قانون جدید امنیت ملی از سوی نیروهای امنیتی تعطیل شده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید