Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دانشمندان سرانجام راز درخشش سبز رنگ دنباله‌دارها را کشف کردند

یک دنباله دار
یک دنباله دار Copyright canva pro
Copyright canva pro
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از شیمی‌دانان به تازگی معمای رنگ سبز درخشان سر دنباله‌دارها را که برای چند دهه محققان را متحیر کرده بود حل کردند. مطالعه روی یک مولکول گریزان صورت گرفت که کلید اصلی این موضوع بود.

آگهی

گروهی از شیمی‌دانان به تازگی معمای رنگ سبز درخشان سر دنباله‌دارها را که برای چند دهه محققان را متحیر کرده بود حل کردند. مطالعه روی یک مولکول گریزان صورت گرفت که کلید اصلی این موضوع بود.

دنباله‌دارها چه هستند؟

ابتدا باید بدانیم که دنباله‌دارها چه هستند؟ به گفته ناسا، دنباله‌دارها «گلوله‌های برفی کیهانی از گازها، سنگ‌ها و غبار یخ زده هستند که به دور خورشید می‌چرخند.» دنباله‌دارها در شکل یخ زده می‌توانند به بزرگی یک شهر کوچک روی زمین باشند. هنگامی‌که یک دنباله‌دار در فاصله بسیار نزدیک به دور خورشید می‌گردد، به دلیل غبار و گازهای آزاد شده از جسم، سر سبز درخشانی ایجاد می‌کند.

گرهارد هرزبرگ، دانشمند آلمانی که جایزه نوبل شیمی را برای تحقیقات درباره رادیکال‌های آزاد و سایر مولکول‌ها در سال ۱۹۷۱ دریافت کرد، معتقد بود که فرآیند درخشش سبز رنگ دنباله‌دار می‌تواند به دلیل مولکولی با نام دی‌کربن (کربن دو اتمی) باشد که از دو اتم کربن به پیوند خورده تشکیل شده‌اند. مطالعه جدیدی که در مجله «مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم» (Proceedings of the National Academy of Sciences) منتشر شد نظریه هرزبرگ را در معرض آزمایش قرار داد.

«تیم اشمیت»، شیمیدانی که بر این مطالعه در دانشگاه نیو ساوت ولز در سیدنی استرالیا نظارت داشت می‌گوید که دی‌کربن آنقدر واکنش‌پذیر است که گروهی که این مطالعه را انجام می‌دادند نتوانستند یک بطری دی‌کربن تهیه کنند.

وی اضافه کرد دی‌کربن در فضا، درون ستاره‌ها، سحابی‌ها و دنباله‌دارها وجود دارد اما هنگامی که در معرض اکسیژن جو زمین قرار می‌گیرد به سرعت واکنش نشان می‌دهد و می‌سوزد.

این نخستین باری است که دانشمندان توانسته‌اند به‌طور دقیق چگونگی تجزیه مولکول را هنگام قرار گرفتن در معرض پرتوهای قدرتمند فرابنفش بررسی کنند.

اشمیت می‌گوید این نخستین باری است که دانشمندان توانسته‌اند به‌طور دقیق چگونگی تجزیه مولکول را هنگام قرار گرفتن در معرض پرتوهای قدرتمند فرابنفش بررسی کنند.

وی درباره جزییات بیشتر از این تحقیق گفت: «گروه تحقیقاتی در آزمایشگاه باید محیط فضای نزدیک به زمین را با محفظه‌های خلا و سه لیزر مختلف فرابنفش شبیه‌سازی می‌کرد. از آنجایی که دی‌کربن خیلی سریع واکنش نشان می‌دهد، محققان مجبور شدند آن را در نقطه‌ای با از بین بردن یک مولکول بزرگتر با لیزر سنتز کنند.»

اشمیت می‌گوید که تیم تحقیقاتی آن‌ها تایید کرد که نور سبز دنباله‌دارها از مولکول‌های دی‌کربن می‌آید که وقتی در معرض نور خورشید در فضا قرار می‌گیرند، می‌توانند نور مرئی را جذب و ساطع کنند.

او اضافه کرد که هرزبرگ دهه های قبل درباره دی‌کربن دست می‌گفت و اگرچه درباره مکانیسم سخنان او کاملا درست نیست. وی تاکید کرد اکنون که می‌دانیم چه چیزی باعث درخشش دنباله‌دارها می‌شود، می‌توان اطلاعات بیشتری درباره شکل‌گیری جهان از این بقایای سنگی یخی باستانی آموخت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رنگ سال ۲۰۲۲ چیست و دلیل انتخاب آن چه بوده است؟

دلیل رنگ متفاوت تخم‌مرغ‌ها چیست و آیا رابطه‌ای با طعم دارد؟

کشف تازه دانشمندان: اسب‌های آبی می‌توانند «پرواز کنند»